Ponukou bývania si chcú zvýšiť počet obyvateľov. Viaceré obce od výstavby odrádza záujem, zadlženie úverom či chýbajúce obecné pozemky.
CHOTČA/TISINEC/VYŠNÝ ORLÍK/NIŽNÝ MIROŠOV. V Chotči obec vlani dokončila dve bytovky so štrnástimi nájomnými bytmi pre mladé rodiny. Dnes už majú všetky byty svojich nájomcov z obce i z blízkeho Stropkova.
Záujem o nájomné bývanie pretrváva a hromadia sa im ďalšie žiadosti. Na obecných pozemkoch preto plánujú stavať ďalšie bytové domy.
„Máme záujem stavať ďalej. Obecné zastupiteľstvo schválilo ďalšiu výstavbu. Išli by sme do výstavby dvoch bytových domov. V poslednej výstavbe išlo o jedno a dvojizbové byty, záujem je aj o trojizbové byty. Chceli by sme ešte v tomto roku začať,“ priblížil starosta Štefan Radačovský (Smer).
Jednopercentný úver, ktorý si obec na prvé dve bytovky zobrala od Štátneho fondu rozvoja bývania, splácajú ich obyvatelia z nájomného. Investícia obce spočívala vo vypracovaní projektu, vo výkupe pozemkov či vo vybudovaní inžinierskych sietí. Obec výstavba podľa Radačovského stála zhruba 8-tisíc eur.
V Tisinci postavili bytovky, stavať chcú ďalšie
V Tisinci pri Stropkove obec vďaka štátnej podpore vybudovala tri bytové domy s devätnástimi bytmi. Pustiť sa chce do výstavby ďalších nájomných bytov.
„V obci neustále klesá počet obyvateľov a začali sme evidovať veľký záujem o nájomné byty. Rozhodli sme sa pre projekt obecných nájomných bytov. Ministerstvo dopravy nám prispeje 25-percentnou čiastkou, zvyšok predstavuje úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania na 30 rokov s úrokmi jedno percento,“ uviedol starosta Jozef Kačmár (Smer).
Záujemcov o bývanie sa podľa starostu na ich úrad zosypalo veľké množstvo. Žiadosti podľa starostu prijímali aj od žiadateľov, ktorí v obci nežijú. Uprednostňovať chcú najskôr domácich. V tomto roku už uvažujú nad ďalšími dvoma bytovkami.
„Úver, ktorý si obec zoberie, bude pokrytý nájomným. Ten by pri trojizbovom byte nemal prekročiť výšku 180 eur,“ dodal J. Kačmár.
Viaceré obce odrádza nezáujem ľudí
Nájdu sa aj približne rovnako veľké obce, ktoré o výstavbu nájomných bytov nemajú záujem. Problémom obce Vyšný Orlík (okres Svidník) sú aj obecné pozemky, región navyše trpí nedostatkom pracovných miest.
„Mladí ľudia sa za prácou sťahujú buď do zahraničia, alebo na západné Slovensko, kde sú lepšie možnosti. Naozaj pochybujem, že ich prilákajú nové byty,“ hovorí starosta Michal Džupin (nez.).
V susednom Nižnom Mirošove podľa miestnej starostky nevyrástla nová stavba už posledných pár rokov.
„Nájomné byty u nás nestaviame z dôvodu, že nie je záujem u občanov. Môžem konštatovať, že za posledných päť rokov neevidujeme ani jednu žiadosť o stavbu rodinného domu v našej obci,“ povedala starostka Darina Keselicová (Smer).
Zistili sme
Čo je potrebné urobiť
Cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) je v zmysle platnej legislatívy možné zaobstarať nájomné byty formou výstavby alebo formou kúpy.
„V tomto roku je aktuálne v účele výstavba nájomných bytov najviac záujemcov z Prešovského kraja a v účele kúpa nájomných bytov máme najviac žiadostí z Nitrianskeho kraja,“ informovala zástupkyňa riaditeľa ŠFRB Zuzana Petrášová.
Najvyšší počet záujemcov podľa Petrášovej v aktuálnom období evidujú z okresov Bardejov a Snina, potom Stropkov a Prešov i z ďalších okresov Prešovského kraja.
O úver zo ŠFRB na výstavbu nájomných bytov podľa platnej legislatívy musia požiadať právnické osoby - obce. ŠFRB posudzuje platenie splátok a úrokov z požadovaného úveru a návrh na zabezpečenie záväzkov žiadateľa. „Žiadateľ, ktorým je obec, musí dokladovať návrh rozpočtu obce na príslušný rozpočtový rok a uznesenie obce o zapracovaní splátok do rozpočtu počas trvania zmluvného vzťahu so ŠFRB,“ podotkla Z. Petrášová.
Termín podania žiadosti pre úver na výstavbu nájomných bytov je obmedzený od začiatku roka do konca februára príslušného roka. Poradovník žiadostí sa vytvára každý rok nový.
Rozpočtové prostriedky sa vyčleňujú každoročne zvlášť. Pre rok 2013 je v rozpočte ŠFRB na výstavbu nájomných bytov vyčlenených 74 miliónov eur a na kúpu bytov 14,7 miliónov eur.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári