Miroslav a Anna Jenčovci z Čemerného (okr. Vranov nad Topľou) šijú kroje. Ich diela putujú súborom nielen zo Slovenska, ale aj zo susedných Čiech, Poľska, Írska, Kanady, Japonska či USA.
ČEMERNÉ. Už dvadsať rokov šijú manželia Jenčovci ľudové kroje. Tancuje v nich až 30 slovenských súborov. Všetky ich výtvory sú autentické. Pre inšpiráciu chodia do múzeí, pre spomienky k starším ľuďom.
„V múzeu si nafotíme trebárs lajblik, ale nevieme, ako vyzerala napríklad sukňa či zástera. Tie nám opíšu babky, ktoré žili ešte v dobe, keď sa tie kroje naozaj nosili,“ povedal M. Jenčo.
Na jednej košeli pracujú aj 400 hodín
Manželia majú vo svojej zbierke kroje, ktoré majú aj 90 rokov. Podľa ľudového odevu sa dalo určiť, kto z akej dediny pochádza.
„Náročnosť výzdoby a použité látky symbolizovali, či má dievča viac alebo menej peňazí. Iné kroje nosili vydaté ženy, iné dievčatá či vdovy. Ale ani jeden kroj nebol úplne rovnaký, takže naozaj bol každý jeden originál,“ skonštatoval Jenčo.
No a takéto originálne diela tvoria Jenčovci takmer každý deň.
„Pri šití a vyšívaní musí ostať zachovaná autentická charakteristika kroja, no ak si to klient želá, tak jednotlivé námety či motívy môžeme upraviť do rôznych variácií.“
Vyrobiť jeden kroj trvá najmenej tri dni. „Pánsku košeľu vyšívam dvadsať hodín, ale aj 400,“ prezradil Jenčo.
Využíva svoju fantáziu
Jenčovci šijú pre tridsať domácich súborov, ale i mnoho zahraničných.
„Vo väčšine krajín si založili súbory naši rodáci, ktorí nás poprosili o ušitie krojov. Súbor v Japonsku však tvoria domáci Japonci. Ale šijeme aj pre ľudí z Čiech, Maďarska, Poľska, Írska, Kanady i USA. Niektoré skupiny chcú rovnaké kroje, iné nás zase poprosia, aby bolo zdobenie odlišné. Ale ja mám radšej, ak sú kroje iné, pretože tak môžem využiť svoju fantáziu,“ dodala Anna Jenčová.
Niektoré kroje sú už od augusta minulého roka inštalované na výstave v Mestskom dome kultúry vo Vranove nad Topľou.
Kroje. Pri ich šití zachovávajú autentickosť, ale zapájajú do toho aj svoju kreativitu. Foto k článku: IM
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári