Opraviť za tieto financie môžu len škody na obecnom majetku. Každá dedina môže dostať státisíce eur.
PREŠOV. Včera sa v Prešove konalo úvodné stretnutie pre potenciálnych uchádzačov o peniaze z výzvy určenej na zmiernenie škôd po povodniach v roku 2010.
Podpora pôjde cez Regionálny operačný program (ROP), každá obec sa na nej musí podieľať päťpercentným spolufinancovaním.
Získať môžu maximálne 2,2 milióna eur, minimálny limit celkových oprávnených výdavkov je 110-tisíc eur.
„Do výzvy sa môžu zapojiť obce postihnuté povodňami v roku 2010. Sú povinné predložiť výkaz škôd z verifikačnej komisie,“ uviedla Svetlana Pavlovičová, vedúca odboru SO/RO pre ROP Prešovského samosprávneho kraja.
Konkretizovala, že financie môžu byť použité napríklad na „rekonštrukciu miestnych ciest a chodníkov, údržbu a reguláciu verejnej zelene, drobnú stavebnú architektúru či verejné osvetlenie“.
Týka sa to vyše 50 dedín
Nová výzva bude vyhodnotená v dvoch kolách, ktorých uzávierky sú naplánované na 28. júna a 30. septembra.
Obce sú rozdelené do dvoch kategórií. V prvej, všeobecnej, je vyčlenených dovedna 40 miliónov eur. V druhej, ktorá sa týka obcí s rómskymi osídleniami, je k dispozícii 6 miliónov eur.
Predbežne je známych 38 potencionálnych žiadateľov z Prešovského kraja v prvej a 13 v druhej kategórii.
Každá obec môže podať jednu žiadosť o nenávratný finančný príspevok.
„Škody, ktoré obce nahlásili na obvodný úrad životného prostredia museli byť verifikované komisiou,“ povedal Mário Kilián, ktorý má na starosti príjem projektov pre ROP.
Z nahlásených škôd sa táto výzva týka len tých, ktoré utrpel majetok obce, nie právnické osoby, ani občania.
Obce by si podľa jeho slov mali dať pozor aj na to, aby mali doložené vlastnícke vzťahy.
„Ďalším kritériom je, aby investícia bola nasmerovaná do takzvanej centrálnej zóny,“ doplnil.
Starostky: Voda brala cesty i mosty
„Povodne v roku 2010 spôsobili v našej obci veľké škody. Prišli sme takmer o štvrtinu miestnych komunikácií, poškodené boli dva mosty, cestné násypy a priepusty, poškodená bola budova obecného úradu,“ povedala starostka Anna Ferkaninová (SDKÚ) z Nižného Komárnika vo Svidníckom okrese.
Nižný Komárnik sa tiež chce uchádzať o peniaze z výzvy. Starostka dúfa, že úspešne, a že sa obci podarí zohnať zdroje na päťpercentné spolufinancovanie.
Podobne zareagovala aj starostka susedného Rakovčíka Iveta Horvátová (Smer). „Chceli by sme opraviť miestne komunikácie. Škody boli aj na mostoch,“ uviedla hlava obce, v ktorej boli po záplavách v roku 2010 vyčíslené škody vo výške 140-tisíc eur.
Včera s kolegami zisťovala, či sa budú dať získať peniaze z novej výzvy. Okrem toho sa po záplavách venovali v Rakovčíku protipovodňovým opatreniam.
„V rámci prevencie sa uskutočnila prvá etapa regulácie potoka, chystáme sa v nej pokračovať,“ dodala starostka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári