Jeho zaujímavé aj zábavné knižné dielo symbolicky pokrstili vodou z rieky Ondava.
SVIDNÍK. Aladár Šaláta (82) sa narodil v obci Dobrá nad Ondavou, ktorá bola zatopená pri výstavbe nádrže Veľká Domaša. Patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti v oblasti zdravotníctva vo Svidníku.
Sám seba žartom označuje ako lekárskeho stavbára. Na Slovensku pomáhal otvárať osem zdravotných oddelení. V 60. rokoch pomáhal vybudovať detské lôžkové oddelenie v nemocnici v Starej Ľubovni. Od roku 1960 bol primárom detského oddelenia v nemocnici vo Svidníku.
Pomáhal zriaďovať detskú ozdravovňu v Šarišskom Štiavniku. V rokoch 1983 až 1990 bol riaditeľom Bardejovských kúpeľov, kde sa podieľal na zriadení dvoch detských liečební a rekonštrukcii starších zariadení.
V súčasnosti žije v Bardejovských kúpeľoch a okrem publicistiky sa venuje sprievodcovskej činnosti.
Pamäti na život v údolí Ondavy
Vo svojej knihe Príbehy spod Ondavskej vrchoviny A. Šaláta zaznamenal pomery a život v regióne, v ktorom prežil najväčšiu časť svojho života.
„Už ako malý chlapec som strašne rád počúval všetky príbehy. Zostávalo mi to všetko v pamäti. Prišla doba, kedy som si povedal, že je to dobre zozbierať. Moja rodná obec bola vysťahovaná a zatopená. Snažil som sa niečo zanechať o živote v tejto doline. Vyberal som príbehy, ktoré ma zaujali, prichádzali postupne,“ povedal A. Šaláta.
Kniha príbehov A. Šalátu je venovaná životu i jeho lekárskej praxi, obsahuje ale aj príbehy ľudí, ktorí ho v živote ovplyvnili. Bol medzi nimi aj doktor Rudolf Sóbel, ktorý bol od roku 1928 lekárom v Dobrej. Ďalšou regionálnou osobnosťou spomínanou v knihe je košárovský notár Bedrich Guseo. Tí mu za svojho života vyrozprávali veľa starších príbehov.
Manželka autora Viera Šalátová mnohé z jeho príbehov pozná. So svojím manželom sa zoznámila v Prahe, keď študoval na fakulte detského lekárstva. Neskôr s ním spolupracovala ako zdravotná sestra.
„Boli to roky pestré i ťažké. Hlavne začiatky vo Svidníku. Pochádzam z Berouna pri Prahe, ale vďaka manželovi som rýchlo vnikla do nového prostredia. Ľudia sú tu však veľmi milí a doteraz sa tu cítim viac doma ako v Čechách. Manžel mi príbehy rozprával, ale mnoho z nich je pre mňa prekvapením,“ reagovala V. Šalátová.
Generačná výpoveď jedného lekára
Kniha prináša zaujímavé informácie z nenahraditeľných dejín každodennosti aj z prvej republiky, obdobia Slovenského štátu či SNP. Príbehy zaujali riaditeľa Štátneho archívu v Prešove, pobočka Svidník, Richarda Pavloviča, ktorý sa stal editorom príbehov A. Šálátu.
„Po prečítaní som si povedal, že to je text, ktorý treba publikovať. Doktor Šaláta je výborný rozprávač, svoje príbehy vystaval s dôrazom na detail a pointu. V jeho príbehoch ožívajú osobnosti regionálneho významu. Ide však aj o príspevok k dejinám zdravotníctva vo Svidníku a regióne,“ dodal R. Pavlovič.
Kniha príbehov A. Šalátu vznikla podľa Pavloviča aj vďaka podpore troch samospráv Svidník, Stropkov a Bardejov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári