Na bardejovských sídliskách si väčšina ľudí musí dávať pozor, kam stúpi. Na psie exkrementy a nezodpovedných psičkárov hromžia aj ostatní, starostliví majitelia psov. Pomôcť by podľa nich mohla väčšia osveta a lepšie rozmiestnenie košov s igelitovými vreckami. Radnica psičkárov posiela ku klasickým smetiakom.
BARDEJOV. Na bardejovskom sídlisku Vinbarg rastie počet chovateľov psov. Na venčenie najčastejšie využívajú lúku za kostolom. Topiaci sa sneh odkrýva aj psie exkrementy. Sú na chodníkoch, trávnikoch i ďalších priestranstvách.
„Sú s tým zlé skúsenosti, pretože to dokonca máme pod oknami. V rodine máme psíka, riešime to tak, že si nosíme igelitové vrecká. Ľudia by sa mali starať aj o čistotu, nielen mať a tešiť sa zo psíka a chodiť s ním von. Tu na Vinbargu je pomaly v každej rodine pes. Určite by sa tu koše pre psičkárov zišli,“ povedala Monika Jurišová.
Bardejovčania, ktorí chovajú psa v bytovom dome, platia radnici daň za psa 33 eur ročne. Za financie, ktoré putujú do mestskej kasy, by radi videli adekvátne služby.
„Osobne s tým nemám problém. Za psíkom si vždy upracem. Je smutné, že tu nie sú špecializované nádoby. Pracujem v Bratislave, na tento účel sú tam koše so zásobníkmi na vrecká pomaly každých päťdesiat metrov,“ hovorí Ján Lamanec.
Ak to dokážu zabezpečiť iné mestá, mala by takáto kultúra podľa Bardejovčana doraziť aj na východ.
„Miestni ľudia platia dane. Na Vinbargu by mali umiestniť aspoň zopár nádob. Výkaly by nemali ísť do klasického smetného koša,“ dodal J. Lamanec.
Psičkári majú svoje povinnosti
Mesto Bardejov má schválené všeobecne záväzné nariadenie o chove psov na území mesta. To psičkárom nariaďuje psie exkrementy odstraňovať.
„V povinnostiach majiteľa a chovateľa psa je uvedené, že ak pes znečistí verejné priestranstvo výkalmi, je ten, kto ho vedie, povinný výkaly odstrániť do nádob určených pre zber komunálneho odpadu,“ zreferoval vedúci oddelenia životného prostredia bardejovskej radnice Slavomír Kmecík.
Špeciálne smetné koše pre psičkárov sa podľa Kmecíka nachádzajú pri rieke Topľa a v Promenádnom parku.
„V ostatných častiach mesta sú odpadkové, ktoré psičkári môžu tiež používať.“
Majiteľ psa, respektíve ten, kto psa vedie, má podľa radnice mať pri sebe pravidelne igelitové vrecká, ktoré si musí zabezpečiť sám. Mesto ich z vybratých financií nekupuje ani nedistribuuje.
„Neexistujú poplatky za psa, ale daň za psa. Mesto vybraté financie používa hlavne na karanténnu stanicu,“ podotkol Kmecík.
Bardejov má podľa Kmecíka spracovanú koncepciu, ktorá počíta aj s rozšírením špecializovaných zberných nádob či stanovišťami pre venčenie psov.
„Situácia je taká, že zatiaľ nám to finančné možnosti nedovoľujú. Do budúcnosti sa počíta aj s rozšírením fungujúcej karanténnej stanice na útulok,“ dodal Kmecík.
Vlani rozdali pokuty za 255 eur
Mestská polícia (MsP) Bardejov sa problému porušovania nariadenia o chove psov venuje podľa náčelníka sporadicky.
„Pri plnení iných povinností sa, žiaľ, nemôžeme tomu venovať tak, ako by to bolo potrebné. Bohužiaľ, psičkári sú často benevolentní. Sú prípady, keď sa priestupca, chovateľ psa, rieši dohovorom. Sú však aj prípady, keď sa to rieši sankciou,“ priblížil náčelník mestskej polície (MsP) Bardejov Milan Hoško.
Mestskí policajti môžu pri porušení príslušného nariadenia uložiť pokutu do výšky 33 eur. Podľa náčelníka MsP vykonali v minulom roku 105 kontrol. V 44 prípadoch zistili porušenie mestského nariadenia. V 17 prípadoch udelili pokutu. Ich celková výška bola 255 eur.
Najviac prípadov a hlásení poručovania mestského nariadenia majú mestskí policajti práve na sídliskách. Pravidelným problémom je však dokazovanie.
„Keď žiadame, aby sa nahlasovatelia k tomu postavili zodpovedne, sú vyhýbaví. Veľa podnetov je navyše anonymných,“ podotkol M. Hoško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári