Do konca septembra 2013 musia mať psy, mačky a fretky čipy. Majiteľom domácich miláčikov, ktorí budú toto nariadenie zákona o veterinárnej starostlivosti ignorovať, hrozí pokuta do výšky 370 eur. Viacerým Prešovčanom sa to nepáči.
PREŠOV. Viacerým obyvateľom Prešova sa toto nariadenie vôbec nepáči. Myslia si, že čipy nemajú žiadny zmysel.
„Je to iba cesta, ako z nás vytiahnuť ďalšie peniaze. V tomto meste nerobia pre psíčkárov nič a máme najvyššiu daň na celom Slovensku. Teraz ešte dajú do rúk policajtom čítacie zariadenia, aby nás mohli hľadať a dávať ďalšie pokuty,“ myslí si Jarmila Vargová.
Starší majitelia psov, ktorých sme na sídlisku Sekčov oslovili, o tom, že táto povinnosť platí pre každého, vôbec nevedeli.
Vidina, že majú z rodinného rozpočtu okrem dane vytiahnuť ďalšie peniaze, sa im páčila ešte menej.
„Už necestujem v mojom veku do zahraničia, tak neviem, načo je to dobré. Počula som dokonca, že pre malé rasy psov je čip ešte drahší ako pre veľké. Očkovanie stojí ďalšie peniaze a za to všetko nám mesto dá vrecká, ktoré stoja dve či tri eurá. Pekná spravodlivosť,“ podelila sa s nami o názor dôchodkyňa Marta.
Ivan Macej chová psa v rodinnom dome a ten o čipovaní vraj ani neuvažuje. Podľa neho sa pes pohybuje na súkromnom pozemku, nikoho neobťažuje, nikam neuteká, zabezpečuje mu veterinárne ošetrenie aj potravu.
Jeho pes vraj čip nepotrebuje, trval na svojom tvrdošijne. Iní zase mali obavy, že svojim miláčikom spôsobia stres a zbytočnú bolesť.
Čip stojí od 15 do 20 eur
Zaujímalo nás preto, aké skúsenosti s čipovaním zvierat majú veterinári.
„Chovatelia už chodia čipovať psov. Vôbec to nie je bolestivé a čip má veľkosť zrnka ryže. Aplikuje sa na určené miesto, na ľavú stranu krku. Máme zásoby, stačí, ak sa chovatelia ohlásia deň vopred,“ povedala nám veterinárka Mária Porezaná.
Čip vraj stojí okolo 15 eur. Potvrdila nám tiež, že pre malé plemená je trochu drahší. Asi o dve až tri eurá.
Začipovali vraj už desiatky psov a stále prichádzajú ďalší majitelia. Porezaná tiež upozornila na fakt, že okrem pokuty po 1. októbri majiteľom hrozí aj to, že im veterinári psa či mačku už nezaočkujú, ak nebude mať čip.
Keď sme sa zaujímali o to, aký význam okrem evidencie psov a majiteľov má čipovanie, pripomenula, že vďaka nim sa bude môcť identifikovať majiteľ strateného psa, prípadne sa ľahšie vypátra ten, ktorý pohrýzol človeka alebo spôsobil škodu.
Upozornila však aj na to, že niektoré problémy sú v nariadení neodtiahnuté. Ak napríklad zviera uhynie, vznikne pre chovateľ ďalšia povinnosť.
Bude musieť do databázy nahlásiť úhyn a zdokladovať ho. Problém môže vzniknúť najmä vtedy, ak sa tak stane v zahraničí.
Zistili sme
Aké sú ročné náklady chovateľa psa v Prešove?
Daň za psa v byte 66 eur, v rodinnom dome 16 eur
Očkovanie proti besnote - 10 eur
Širšie očkovanie - 18 eur
Čip - 15 - 20 eur
Strava v závislosti od veľkosti plemena asi od 100 do 400 eur
Celkom od 150 do 510 eur ročne, ak zviera neochorie a nepotrebuje aj veterinárne ošetrenie.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári