V niektorých okresoch, ako je Vranov nad Topľou, Humenné a Prešov, je však zapísaných detí viac.
PREŠOV. Situácia je v každom okrese iná, ale v niektorých okresoch ako je Sabinov a Prešov musia riaditelia škôl organizovať dvojzmennú prevádzku.
Tried majú málo a nových žiakov nemajú kam umiestniť, preto učitelia musia deliť žiakov na dopoludňajšie aj popoludňajšie vyučovanie. V okrese Sabinov ide napríklad o ZŠ v Jarovniciach a v okrese Prešov o ZŠ vo Svinej.
„Do prvých tried sa nám zapísalo 60 detí, ale máme aj 4 nulté ročníky, takže musíme mať dvojzmennú prevádzku,“ informoval nás riaditeľ ZŠ Svinia Richard Jurčišin.
Poznamenal však, že do septembra sa môže situácia s počtom žiakov ešte zmeniť. Špecifikom rómskej komunity totiž je, že rodičia občas ani nevedia, koľko presne má ich dieťa rokov a že už má ísť do školy, prípadne žijú v obci, ale nie sú v nej prihlásení na trvalý pobyt.
„Máme sociálnu pracovníčku, ktorá s rodičmi tieto problémy rieši. Nie je vylúčené, že nakoniec budeme mať prvákov ešte viac,“ dodal Jurčišin. Mimochodom, na tejto škole je momentálne 465 žiakov a ďalších 80 navštevuje materskú školu v tom istom areáli. Podobnú situáciu majú aj v obciach Podhorany a Rakúsy v okrese Kežmarok.
V tomto školskom roku sa dvojzmennosť v kraji týka 1 287 žiakov základných škôl – v okrese Sabinov (574 žiakov), Kežmarok (286), Stará Ľubovňa (222) a Prešov (139).
Najmenej prvákov majú v Bardejove
Podľa informácie vedúcej odboru školstva na Obvodnom úrade v Prešove Kvetoslavy Komanickej, najväčší pokles zápisov do prvých ročníkov zaznamenali v okresoch Bardejov, kde majú o 71 detí menej.
V Poprade je pokles o 52 detí a v okrese Stará Ľubovňa prišlo na zápis o 39 detí menej, než v minulom roku. Sú však aj okresy, kde ich je naopak viac.
Týka sa to okresu Vranov nad Topľou, kde sa zapísalo o 43 detí viac, v okrese Humenné o 29 a v okrese Prešov o 28 žiakov.
V celom kraji do národnostných škôl s vyučovacím jazykom nemeckým, ukrajinským a rusínskym zapísali rodičia 100 budúcich prvákov.
V kraji je ešte 155 málotriedok
Aj keď sa už dlho hovorí o tom, že by mali málotriedky zaniknúť, lebo náklady na prevádzku takých škôl sú vysoké, niektoré obce sa ich nechcú vzdať.
V Prešovskom kraji je ešte stále 58 jednotriednych škôl s počtom 695 žiakov, 82 dvojtriednych škôl, kde chodí 2 089 detí, a 15 trojtriednych škôl s počtom 613 žiakov.
K septembru 2012 bolo zrušených len 8 takýchto škôl, konkrétne v okresoch Prešov, Sabinov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Stropkov a Svidník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári