V centre pozornosti na pondelkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva bolo znova predstavenstvo v mestskej akciovke Technické služby mesta Prešov.
PREŠOV. Poslanci ešte vlani odhlasovali zmeny a delegovali do predstavenstva troch poslancov. Primátor Pavel Hagyari (nez.) uznesenie vetoval. Poslanci síce veto prelomili, ale primátor nezvolal valné zhromaždenie a zmeny nevykonal.
Zastupiteľstvo preto ďalším uznesením zaviazalo primátora, aby to bezodkladne vykonal a zároveň doručil na posúdenie prokurátorovi.
Dôvodom na nevykonanie zmien v predstavenstve bol fakt, že odvolaní členovia predstavenstva Stanislav Grega (nez.) a neposlanec Richard Hympán podali na prokuratúru podnet.
Domnievajú sa, že ich odvolanie bolo nezákonné. Odvolávajú sa na zákon o obecnom zriadení a o tvrdenie, že zmeny v orgánoch mestských spoločností môže urobiť zastupiteľstvo, ale na návrh primátora, respektíve starostu, a to sa nestalo. Poslanci sa však s takým výkladom zákona nestotožnili.
Kto členov predstavenstva navrhol?
Predsedníčka pravicového klubu Andrea Turčanová (na snímke) na zastupiteľstve kolegom prostredníctvom televíznych záznamov pripomenula, že v roku 2011 schválili poslanci nových členov predstavenstva v TsMP na návrh troch predsedníčok poslaneckých klubov.
V septembri 2012 zase na návrh poslanca Alexandra Ernsta (Smer-SD) a to preto, aby mali v mestských spoločnostiach jednotlivé politické kluby adekvátne zastúpenie.
„V oboch prípadoch pán poslanec Grega hlasoval za, a to znamená, že vtedy s tým súhlasil,“ zdôraznila Turčanová.
Michal Kaliňák (Smer-SD) citoval experta na komunálne právo Jozefa Sotolářa, stanovisko ministerstva vnútra k tomuto problému, tiež stanovisko Združenia miest a obcí Slovenska a uviedol aj príklad, ako rozhodol prokurátor v Trenčianskych Tepliciach v podobnom prípade.
Ich závery sa zhodli v tom, že postup prešovského zastupiteľstva bol správny a v súlade so zákonom o obecnom zriadení.
„To nemá obdobu, aby štatutár mesta nerešpektoval uznesenie a upieral poslancom právo na rozhodovanie. Poslancov chceme mať v predstavenstve preto, aby sme toky peňazí do spoločnosti mohli kontrolovať,“ zdôraznila predsedníčka ľavicového klubu Svetlana Pavlovičová (Smer-SD).
Alexander Ernst (Smer–SD) zase pripomenul, že podľa zákona o obecnom zriadení aj štatútu mesta výkon uznesenia potvrdeného zastupiteľstvom primátor nemôže zastaviť.
„Podľa mňa bol primátor povinný valné zhromaždenie do 31. januára 2013 zvolať a schválených zástupcov mesta menovať do predstavenstva TSmP. Prokuratúra ani nemá právo v takej veci rozhodovať, len vyjadriť názor k zákonnosti postupu. Rozhodnutie o tom, či štatutár zvolá valné zhromaždenie a uznesenie vykoná, je aj tak v konečnom dôsledku len na primátorovi,“ zhodnotil situáciu Richard Drutarovský (SaS).
Zaviazali primátora konať
Napokon poslanci odhlasovali uznesenie, v ktorom sa uvádza, že podľa nich sú všetky rozhodnutia predstavenstva TsMP po 31. januári 2013 nezákonné a primátor porušil právomoc verejného činiteľa, keď nových členov nevymenoval. Žiadajú ho, aby bezodkladne vykonal uznesenie.
Tiež to, aby uznesenie, ktoré v pondelok odhlasovali, doručil na okresnú prokuratúru.
„Žiadame tiež hlavného kontrolóra mesta, aby celý proces navrhovania, schvaľovania aj realizácie uznesenia prešetril a do najbližšieho zastupiteľstva predložil správu. Ak primátor prelomené veto nechcel akceptovať, mal požiadať okresnú prokuratúru o stanovisko, ale neurobil to. Zákon mu ukladá v takom prípade uznesenie vykonať. Keďže tak neurobil, teraz sme ho k tomu zaviazali uznesením, aby bolo jasné, kto má pravdu,“ vysvetlila Turčanová.
Primátor na postoj poslancov nemohol reagovať. Na zastupiteľstve nebol. Zotavuje sa po operácii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári