PREŠOV. Burzu starožitností, ktorá sa mala v Prešove konať minulý piatok 15. marca, organizátori pre snehovú kalamitu preložili o týždeň neskôr. Aj dnes predajcov ráno privítal zasnežený Prešov.
Tradičné miesto na pešej zóne vedľa severného parčíka pri súsoší Immaculaty tentoraz nezaplnili predajcovia až po Konkatedrálu svätého Mikuláša. Priestor na pešej zóne zaplnila sotva jedna štvrtina predávajúcich, ako to býva zvyčajne.
Ako informovala hovorkyňa prešovskej radnice Jana Jurčišinová, na Burze starožitností v Prešove sa môže zúčastniť ako predajca každý záujemca po zaplatení účastníckeho poplatku.
Predajné burzy sa konajú po celý rok každý druhý piatok v mesiaci od 8.00 do 18.00 hodiny. Ďalšie najbližšie termíny sú stanovené na 19. apríla a 17. mája.
Šesťročná tradícia
V Prešove majú tieto akcie šesťročnú tradíciu. Predajcovia prichádzajú z celého Slovenska, no hlavne z južných regiónov.
Súvisí to s Burzou starožitností, ktorá funguje v Budimíri v okrese Košice, kde prichádzajú predajcovia až od maďarských hraníc.
"Termínovo tieto burzy na seba nadväzujú, v piatok býva bazár v Prešove, v sobotu v Budimíri. Práve dnes to nevyšlo. Minulý týždeň v Prešove burza nebola, no počasie sa v sobotu umúdrilo a do Budimíra prišlo približne 200 ľudí," povedal jeden z predávajúcich, ktorý napriek snehu meral dnes cestu aj do Prešova.
Iniciátorom myšlienky bol Karol Linhart, ktorý prvý bazár v kombinácii so starožitnosťami zorganizoval v čečejovskom kaštieli v roku 2001, následne sa burza presunula do Zámockého parku pri starom kaštieli v Budimíri a do Košíc a odvtedy sa jeho burzy starožitností stali vyhľadávaným miestom.
Jeho aktivitu podporil prešovský primátor Pavel Hagyari, ktorý organizovaním Burzy starožitností v Prešove poveril Mestskú správu služieb. Dnes burzu organizuje radnica v spolupráci so starožitníkmi.
Na burzu radi chodievajú ľudia, ktorí majú rôzne koníčky a hľadajú tu niečo do svojej zbierky. Tiež tí, ktorým učarovali predmety s patinou histórie, či také, ktoré majú svoj príbeh.
Takmer pravidelne sa tu nájde niečo z numizmatiky a rôzne kuriozity. Hudobní fajnšmekri si kupujú staré platne, plagáty a časopisy o hudbe.