Podľa historikov malo mesto v tomto období asi 2 800 obyvateľov, z toho 146 remeselníkov. Téme sa venovali aj nedávne Bardejovské potulky.
BARDEJOV. Počet remeselných odvetví sa v Bardejove v 15. storočí pohyboval okolo 40. V porovnaní so slovenskými mestami ich mala viac iba Bratislava, Košice a Levoča.
„Dôležitý je pomer k počtu obyvateľstva. Bardejov mal v polovici 15. storočia 146 remeselníkov a zhruba 2 500 až 2 800 obyvateľov, Bratislava mala 187 remeselníkov, no 4 300 až 4 800 obyvateľov,“ priblížil historik a sprievodca Bardejovských potuliek Peter Harčar.
Medzi najstaršie i najvýznamnejšie cechy patrili tkáči, ktorí sa v Bardejove spomínajú už od roku 1450. Starými bardejovskými cechmi boli aj krajčíri, kožušníci či debnári.
„Na potulkách sme hovorili aj o cechoch všeobecne, o artikuloch alebo cechovej hierarchii. Navštívili sme Šarišské múzeum, kde sme si prezreli jednotlivé predmety súvisiace s činnosťou cechov,“ priblížil priebeh nedávnych potuliek Harčar.
V 15. storočí sa v Bardejove podľa Harčara v prameňoch spomínajú ôsmi majstri pekári.
„Pekári boli v stredovekých mestách zväčša bohatými ľuďmi a pracovali so ziskom. Obyvateľky mesta si postupne odvykali piecť chlieb doma, pekári tak mali o prácu postarané, na rozdiel od dedinského prostredia, kde sa chlieb piekol ešte aj po 2. svetovej vojne.“
Na vandrovky chodili i bardejovskí hrnčiari
K starým cechom patrili aj hrnčiari, ktorých stredoveká matrika v Bardejove spomína na konci 15. storočia. V daňovom súpise z roku 1828 sa uvádza v meste 35 majstrov a 13 tovarišov. Remeslo sa stalo po čižmároch a tkáčoch tretím najčastejším.
„V súvislosti s hrnčiarstvom v Bardejove som spomínal aj posledného veľkého bardejovského hrnčiara Jána Frankoviča (1905 - 1985), pre ktorého bola remeslo jediným spôsobom obživy. Frankovič, ako bolo dobrým zvykom, absolvoval aj vandrovku - Prešov, Obišovce, Užhorod. Ukázali sme si aj niektoré jeho výrobky,“ povedal Harčar.
V dnešnom Bardejove sú na staré remeselnícke spolky aj prepojenia na staré pomenovania ulíc.
„Dnešná Stöcklova ulica bola v minulosti Obručnícka, Tkáčskou sa volala dnešná Kláštorská a za mestom smerom na Prešov sa nachádzala Hrnčiarska ulica, dnes Kapitána Nálepku,“ dodal Harčar.
Peter Harčar. Sprievodca potuliek ukázal práce uznávaného hrnčiara Jána Frankoviča. Hrnčiari patrili medzi najpočetnejších bardejovských remeselníkov.
Šarišské múzeum. Návštevníci potuliek si prezreli expozíciu venovanú remeslám a cechom v Bardejove.
Foto: fh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári