Odporučil poslancom zrušiť všeobecne záväzné nariadenia (VZN) o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a ochrane nefajčiarov aj VZN o podmienkach držania psov na území mesta.
PREŠOV. Prokurátor M. Glevaňák konštatoval, že obe VZN treba zrušiť v celom rozsahu a prijať nové s tým, že na jednej strane musia byť v súlade s platnými zákonmi a na druhej nesmú presahovať právomoci samosprávy. Určil, že nové VZN by mali poslanci schváliť do 90 dní, teda v júni 2013.
„VZN o alkohole sme schvaľovali dvakrát a zakaždým tam bola chyba, ktorá nemala oporu v zákone. Prokurátor napríklad spochybnil našu definíciu verejného priestranstva a takú máme vo viacerých VZN, čo znamená, že môžeme očakávať ďalšie protesty. Mestá ani nemajú povinnosť prijímať také VZN, môžu sa riadiť novelizovanými zákonmi,“ argumentoval Richard Drutarovský (SaS).
Navrhol pozmeňujúce uznesenie, ktorým vyhoveli protestu prokurátora, ale zároveň požiadali primátora, aby predložil na zasadnutie mestskej rady materiál o prípadnej opodstatnenosti prijatia nového VZN. Uznesenie v tomto znení poslanci schválili.
Pri rozhodnutí zohrával veľkú úlohu aj fakt, že v súčasnosti sa novelou zákonov o alkohole a ochrane nefajčiarov zaoberá aj NR SR a predpokladá sa, že do mája by mohli byť schválené.
Predsedníčka pravicového klubu Andrea Turčanová (KDH) primátora požiadala, aby na zasadnutia pozývali aj okresného prokurátora, aby sa vyhli prípadným chybám.
„Máme na stole dva návrhy na zrušenie VZN, jedno z nich dokonca opakovane. Keby mal prokurátor znenie VZN vopred, mohol nás na chyby upozorniť,“ poznamenala Turčanová.
Primátor Pavel Hagyari (nez.) jej oponoval s tým, že pozvánku radnica posiela prokurátorovi na každé zastupiteľstvo. „Je len na jeho rozhodnutí, či sa zúčastní alebo nie,“ dodal primátor.
S protestmi prokurátorov na celom Slovensku sa doslova roztrhlo vrece.
Podobné pochybenia už vlani riešili aj v Lučenci, Banskej Bystrici či v Žiari nad Hronom. Námietky boli veľmi podobné. Napríklad, že mestá obmedzili požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách nad rámec zákona, zaviedli neprípustné výnimky, ktoré zasiahli do rovnoprávnosti subjektov alebo zaviedli sankcie za priestupky, ktoré nemajú oporu v zákone.
V nariadení o držaní psov bolo viac rozporov
Druhé VZN sa týkalo držania psov na území mesta. Prokurátor v odôvodnení uvádza veľa porušení zákona. Takmer v každom článku a bode.
Upozorňuje, že si mesto stanovilo pravidlá nad rámec zákona, v niektorých prípadoch dokonca prekračuje právomoci samosprávy, prípadne si osvojuje výkon, ktorý prislúcha len štátnej správe.
Sporná je napríklad povinnosť trvale označovať psa známkou alebo aby sa zákaz vodenia psov týkal aj spoločných priestorov bytových domov, lebo tu nejde o voľné priestranstvo.
Aj v tomto prípade preto poslanec Michal Kaliňák (Smer-SD) navrhol pozmeňujúce uznesenie. Vyhovieť protestu prokurátora a predložiť na schválenie nové VZN o niektorých podmienkach držania psov na území mesta až po schválení zákona v NR SR.
Poslanci ho tak aj odhlasovali, hoci primátor namietal, že nemôžu čakať, lebo nemusia stihnúť pripraviť nové VZN do konca júna. V opačnom prípade by mestu hrozilo, že generálny prokurátor podá návrh na Ústavný súd SR na začatie konania o súlade právnych predpisov.
Nápad zriadiť legislatívnu komisiu neprešiel
V rozprave Richard Drutarovský navrhol kolegom aj to, aby pri zastupiteľstve zriadili akúsi legislatívnu komisiu.
„Každé VZN musí mať oporu v zákone a toto bolo celé protiprávne. Ak nám podklad pri schvaľovaní nevedia pripraviť úradníci bez chýb, možno by sme si ho mali pripravovať sami, aby sme sa vyhli omylom,“ konštatoval. Na jeho výzvu však kolegovia nereagovali a o návrhu sa nehlasovalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári