Komisia školstva a telesnej kultúry sa na svojom zasadnutí zaoberala návrhom na zmeny v sieti škôl na území mesta Prešov. Opäť sa uvažuje o zániku ZŠ Mukačevská. Je to dokonca už tretí pokus, ako v školskom roku 2013/2014 zrušiť práve túto školu. Rozhodnutie je na poslancoch, ale dá sa očakávať ďalšia vlna odporu rodičov. Komisia zatiaľ nemá stanovisko. Odporučila návrh dopracovať o porovnanie finančnej situácie na jednotlivých školách.
PREŠOV. Uvoľnené školské priestory sa majú podľa návrhu odpredať alebo prenajať na komerčné účely tak, aby mestu priniesli zisk.
Faktom však je, že komisia mohla vychádzať len z analýzy, ktorú pred rokmi pripravila ešte bývalá vedúca odboru školstva Kvetoslava Komanická a úradníci na radnici do nej dosadili aktuálne čísla.
Situácia vo financovaní škôl sa však odvtedy zmenila a kritériá by bolo vhodné prehodnotiť.
Aj preto šéfka komisie Štefánia Andraščíková navrhla vedúcemu oddelenia na radnici Petrovi Haasovi, aby zvolal poradu riaditeľov a spoločne posúdili finančnú situáciu škôl po uplatnení nových pravidiel z dielne ministerstva školstva.
Školy by mali dostať plných 100 percent normatívu na prevádzku a teda už sa nemusia správať solidárne voči školám, ktoré majú menej žiakov. Tento dôležitý aspekt v kritériách hodnotenia škôl totiž chýbal.
Čísla nepustia a tie by mali byť jasnejšie už 15. apríla, kedy riaditelia porovnajú svoje rozpočty a skutočné potreby.
ZŠ na Mukačevskej už chceli zrušiť dvakrát
Ani jeden pokus nevyšiel. Rodičia bojovali. Rovnako ako vtedy, aj teraz im chýba vysvetlenie k tomu, kam pôjdu ich deti, či sa prepravia do inej školy bezpečne a či je naozaj adekvátny dôvod na to, aby menili spolužiakov, učiteľov a špecifické športové aktivity v tamojšom centre voľného času.
„V súčasnosti máme 385 žiakov a škola je v takej finančnej kondícii, že sme nikdy nepotrebovali, aby nás mesto dotovalo. Už päť rokov bojujeme s hrozbou rušenia školy a napriek tomu nám počet žiakov neklesá. Naša škola je životaschopná a má všetky predpoklady rozvíjať sa,“ konštatoval riaditeľ Eduard Schwarzbacher.
Poznamenal, že niektoré školy majú finančné problémy oveľa väčšie, žiakov z roka na rok menej, ale dôvody pre ich existenciu sa akosi vždy nájdu.
Čo je rozhodujúce?
Faktom je, že v 13 ZŠ v meste sú podľa projektovej dokumentácie voľné kapacity ešte pre 1 649 žiakov.
Priemerný počet v jednej triede je teraz 20,3 žiaka. V tomto školskom roku je v školách spolu 7 182 detí.
Ak by sa ZŠ Mukačevská zrušila, priemer žiakov v jednej triede by sa zvýšil o jedného školáka.
Voľné kapacity sú však na všetkých ostatných školách a to aj napriek tomu, že do Prešova dochádza čoraz viac detí z vidieka, kde školy postupne zanikajú.
V roku 2011 dostalo mesto od štátu pre školy 9 449 549 eur, v roku 2012 bola táto suma vyššia o 296 853 eur.
Fakty
Ako a kedy prebehla racionalizácia škôl
Prvá zrušená ZŠ v meste bola na Ul.17.novembra - v súčasnosti jej prebudované priestory patria Prešovskej univerzite.
Nasledovala ZŠ na Sládkovičovej ulici, kde vznikla Spojená škola s vyučovacím jazykom ukrajinským v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
Na Sídlisku II bola ZŠ Odborárska pričlenená k ZŠ Čsl. armády.
Sídlisko Sekčov má okolo 29-tisíc obyvateľov, ale v rokoch 2005-2006 tam zrušili 2 základné školy. Konkrétne išlo o ZŠ Zimnú a Ďumbiersku. V roku 2008 sa zrušila ďalšia, a to ZŠ Bernolákova. Funkčné ostali 3 ZŠ, a to Sibírska, Šrobárova a Májové námestie.
Na Sídlisku III je asi 20-tisíc obyvateľov, ale stále 6 škôl. Nezrušila sa zatiaľ ani jedna.
Demografická krivka však stále klesá. Kým v roku 2005/2006 sme mali v Prešove v školách 9 985 detí, tento školský rok ich bolo len 7 128.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári