Jedným z dôvodov je podľa vedenia kúpeľov skrátenie dĺžky pobytov zo strany poisťovní. Na záujem o pobyty detí má podľa detských lekárov dopad i finančná náročnosť kvôli doplácaniu za rodičovský sprievod.
BARDEJOVSKÉ KÚPELE. V Bardejovských kúpeľoch si detskí pacienti liečia onkologické ochorenia, choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviace a poruchy látkovej výmeny, dýchacie ochorenia i choroby obličiek a močových ciest.
Počet klientov vo veku od 3 do 18 rokov im medziročne klesol zhruba o jednu tretinu.
„Kým v roku 2011 sme liečili vyše 900 detí, vlani to nebolo ani 700. Jednou z príčin je skrátenie dĺžky pobytu z 28 na 21 dní. Ostávajú nám tam voľné dni, ktoré by sme v prípade zvyšných poukazov od poisťovní vedeli vykryť,“ uviedla ekonomická riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
Svoju úlohu podľa Šatankovej môže zohrávať aj dostupnosť kúpeľov, ktoré na severovýchode Slovenska v súčasnosti nemajú dobré dopravné spojenie.
V minulosti sa deti liečili aj osem týždňov
Vedúca sestra detského oddelenia Ľudmila Milá pracuje v Bardejovských kúpeľoch 35 rokov. Na menší záujem o kúpeľnú liečbu detí podľa nej vplýva aj aktuálna finančná situácia ich rodičov.
„Rodičia pozerajú na každé euro, samozrejme deti nepustia bez finančnej hotovosti. V minulosti bol pobyt detí na kúpeľnej liečbe dlhší. Mali sme tu deti v priemere šesť až osem týždňov. Obyčajne rodičia chcú svoje deti umiestniť cez prázdniny, ale vtedy tu máme mládež a staršie deti,“ hovorí Ľ. Milá.
Bežne sa v kúpeľoch pri Bardejove lieči okolo 80 detí. Menšie deti a školáci sú na kúpeľnej liečbe zväčša počas školského roka, keďže tu zabezpečujú vyučovanie základnej školy. Počas prázdnin sa tu vystrieda viac stredoškolákov.
Pediatrička: Do kúpeľov môžu deti chodiť samy
Záujem o slovenské kúpele klesá aj podľa detských lekárov. Potreba kúpeľnej liečby detí sa podľa nich stále zvyšuje v dôsledku nárastu civilizačných ochorení, hlavne chorôb dýchacích ciest a alergií.
Okrem menšieho počtu narodených detí svoju úlohu pri odlive malých pacientov môže zohrávať i suma, ktorú si rodičia musia priplatiť za sprievod.
V prípade Bardejovských kúpeľov si rodičia v hlavnej sezóne doplácajú, podľa kategórie ubytovania, od 20 do 33 eur na osobu a noc.
„Posledných pár rokov nám klesá záujem zo strany rodičov. Zväčša nechcú deti posielať na pobyt bez sprievodu. Keďže si za pobyt musia doplácať, je táto položka pre mnohých dosť vysoká. Deti by pritom kúpeľný pobyt mohli absolvovať samy, pretože v kúpeľoch je im poskytnutá všetka potrebná starostlivosť,“ uviedla detská lekárka Soňa Zacharovská.
Ďalším z dôvodov poklesu „odkúpeľovaných“ detí je podľa pediatričky ten fakt, že im zdravotné poisťovne častejšie vracajú návrhy na kúpeľnú liečbu.
„Ak po vypísaní návrhov na kúpeľnú liečbu na to poisťovňa nevidí dôvod, tak nám návrhy vrátia. Stáva sa to aj ostatným lekárom. Ročne sa nám vráti zhruba dvadsať percent vypísaných návrhov. Pri tom ani jeden lekár nenapíše kúpeľnú liečbu, ak na to nevidí dôvod pre záväznosť stavu,“ dodala Zacharovská.
Stanovisko
VšZP: Ak návrh spĺňa kritériá, poisťovňa ho schváli
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje v posledných rokoch vo všeobecnosti zo strany poistencov nižší záujem o kúpeľnú liečbu. Podľa hovorkyne Dany Gašparíkovej to má súvis aj so zvyšovaním počtu liečených pacientov v príslušných odborných ambulanciách v mieste bydliska.
Legislatíva stanovuje dĺžku liečby detí v podmienkach kúpeľov od 21 do 28 dní. Zákon je podľa Gašparíkovej zo strany VšZP dodržaný.
„Choroby, pri ktorých sa kúpeľná starostlivosť plne alebo čiastočne uhrádza na základe verejného zdravotného poistenia, indikačné podmienky a dĺžka liečebného pobytu sú
uvedené v Indikačnom zozname pre kúpeľnú starostlivosť,“ uviedla D. Gašparíková.
Poisťovňa schvaľuje kúpeľnú liečbu na základe návrhu ošetrujúceho lekára, ak návrh spĺňa kritériá, návrh schvália.„Návrh na kúpeľnú liečbu VšZP schvaľuje spravidla do 30 dní, pokiaľ nie je potrebné doložiť ďalšie podklady pre schválenie kúpeľnej liečby,“ povedala Gašparíková.
Vrátené návrhy podľa VšZP nespĺňajú kritériá. „V takýchto prípadoch môže ísť o nesprávne vypísané návrhy, prípadne návrhy, ktoré nespĺňajú indikačné obmedzenia. Ak návrh spĺňa kritériá, poisťovňa návrh schváli,“ dodala Gašparíková.
Počet návrhov na kúpeľnú liečbu detí má VšZP podľa Gašparíkovej stabilný. V roku 2011 absolvovalo kúpeľnú liečbu spolu 42 664 poistencov, z toho 4 871 detí.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári