Pochod „Nezabudnutí“ bol spomienkou aj na tých, ktorých život vyhasol v táboroch smrti.
BARDEJOV. Pred bývalou židovskou školou v Bardejove sa minulý týždeň stretli mladí ľudia, ktorí chcú ostatným pripomínať nech nezabúdajú.
Do prípravy tohtoročného pochodu „Nezabudnutí“ sa zapojili študenti bardejovského gymnázia. Pri zapálenom kahanci pred budovou bývalej židovskej školy na ulici Hviezdoslavovej prečítali mená deportovaných bardejovských Židov z prvého transportu z marca roku 1942.
K pietnej spomienke sa bardejovskí študenti pridali radi.
„Je pekné si to pripomínať a dobrá možnosť na to nezabúdať. Dnešní mladí ľudia o tom veľa nehovoria aj keď majú k tomu veľa zdrojov a prostriedkov. Skôr ich to asi nezaujíma. Tí, čo o tom vedia, by o tom mali rozprávať,“ reagoval študent Adrián Sivák.
„Bolo to zaujímavejšie ako som čakala. O deportáciách Židov som vedela, ale nevedela som si to spojiť s presným dátumom. Bolo to rozhodne nesprávne, nemalo by sa to už nikdy opakovať, preto na to netreba zabúdať. Prídem tu aj o rok,“ povedala Lea Šaryová
„Osobne poznám jedného zo Židov, ktorý žije v zahraničí. Stretla som sa s ním a rozprával mi o tom, ako jeho mama bola zachránená vďaka človeku, ktorý nedovolil, aby sa dostala do koncentračného tábora. Je dobré si to pripomínať. Mladí ľudia by sa o to mali zaujímať,“ uviedla Kristína Maňková.
Memento marcových deportácií
Podujatie, ktoré vzdáva úctu obetiam deportácií v Bardejove, organizujú už piaty rok.
„Začali sme to tradovať s priateľmi pred domom Rudolfa Rafaela Lowyho, ktorý bol lídrom miestnej židovskej komunity. Stretávame sa zhruba 20. marca, kedy boli sústredené bardejovské dievčatá v židovskej škole a následne 25. marca deportované s ostatnými do koncentračného tábora,“ priblížil Pavol Hudák z občianskeho združenia Vita in suburbium.
V tomto roku sa do prípravy pochodu zapojili študenti bardejovského gymnázia.
„Mal som s týmito mladými ľuďmi niekoľko stretnutí. Porozprávali sme sa o tom, čo znamenal holokaust, ako prebiehal na Slovensku i v Bardejove. Sami sa ponúkli, že zorganizujú tento pochod a stretnutie. Venovali sme im čas, priestor, historické fakty a dokumenty,“ povedal Hudák.
Symbolický pochod pokračoval z ulice Hviezdoslavovej na Radničné námestie, kde boli členovia židovskej komunity zhromažďovaní.
„Podľa dobových dokumentov museli stáť v šesťčlenných zástupoch. Za pokrikovania a vyhrávania gardistických piesní museli prejsť trikrát okolo celého námestia. Potom pochodovali peši na železničnú stanicu, kde ich naložili do dobytčích vagónov smerujúcich na konečnú stanicu – smrť,“ priblížil Hudák.
Prežila len desatina bardejovskej komunity
Intenzita likvidácie židovskej komunity v Bardejove bola podľa Hudáka ohromujúca.
„Od 20. marca do 23. mája 1942 bolo z približne 4-tisíc Židov, ktorí žili v Bardejove a okolitých obciach, deportovaných takmer 3 100 osôb. Zhruba 60 percent zahynulo v okolí poľského Lublina a zvyšok v Osvienčime.“
Zachránilo sa iba zhruba desať percent deportovaných. Z 300 zachránených bolo 79 detí. Preživší a potomkovia bardejovských Židov žijú po celom svete. Najviac ich žije v Izraeli, Spojených štátoch amerických či Kanade.
„Nedávno sme sa zúčastnili „March of the living“ v Osvienčime, kde stretávame slovenských Židov žijúcich v Montreale. Tí sú veľmi radi, že sa táto pietna spomienka v Bardejove udržuje aj práve vďaka mládeži,“ dodal Hudák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári