Krajské centrum Asociácie nepočujúcich Slovenska (KC ENEPS) v Prešove podalo na radnicu protest proti dani za psy. Adresovali ho poslancom mestského zastupiteľstva. Poukazujú na fakt, že doteraz mali úľavu a keďže je väčšina z nich na invalidnom či starobnom dôchodku, daň je pre nich vysoká.
PREŠOV. Protestujú proti zavedeniu dane pre tých, ktorí majú v rodine nepočujúceho člena a žiadajú, aby boli od dane oslobodení. Ako Vladimír Pončák a Peter Kolarčík argumentujú, pre nepočujúcich obyvateľov mesta sú psíky nielen priateľmi, ale predovšetkým pomocníkmi.
„Často sú pre nás signalizátorom, že niekto zvoní alebo klope, upozornia na prítomnosť neznámeho človeka za dverami a tiež na rôzne nehody v domácnosti. Nepočujúci nemajú vždy pri sebe opatrovateľa, asistenta alebo blízkych,“ píšu v proteste.
Pes je pre nich často blízkym priateľom, ktorý im väčšinu dňa robí spoločnosť a ani jeho výchova nie je lacná.
Hovoria tiež o tom, že pre väčšinu z nich je jediným príjmom invalidný alebo starobný dôchodok.
Podľa nepočujúcich je to bezcitné
Keď 6-člennej rodine Adamovcov z Prešova prišiel výmer z radnice, ostali nemilo prekvapení, až pobúrení.
V dome žijú tri generácie a všetci majú sluchový problém.
Uskromňujú sa tak, že viac sa už ani nedá. O všetko sa delia so štvornohým členom rodiny a teraz ich zaskočil výmer, podľa ktorého majú mestu zaplatiť daň vo výške 66 eur.
„Máme tiež psíka. Pre nás je členom rodiny, ktorého by sme sa nevzdali za nič na svete, ale tento krok mesta považujem za bezcitný. Manžel a syn sú na invalidnom dôchodku, ja v starobnom a tiež nám prišiel výmer. Bol to úder pod pás a obávam sa, že väčšina takto postihnutých ľudí s tým bude mať problém,“ myslí si Viera Peťková.
Pripomenula, že z nízkych mesačných príjmov ledva zvládajú zabezpečiť veterinárnu starostlivosť o psy a kupovať im krmivo. Na druhej strane mesto pre nich za zaplatenú daň neurobí vôbec nič.
„Každé očkovanie stojí 10 až 20 eur, kvalitné granuly tiež niečo stoja, a keď pes ešte aj ochorie, tak je to ďalšia finančná záťaž, ale človek sa radšej uskromní, lebo má toho psa rád, ale platiť mestu za nič, to sa mi nepáči,“ dodala Peťková.
Na radnici sa protestom zaoberajú
Zaujímalo nás, ako protest posudzuje správca dane, teda prešovská radnica.
„Kompetentní situáciu preverujú a pripravia k tomu stanovisko,“ informovala nás hovorkyňa Jana Jurčišinová.
Podľa poslanca Stanislava Kahanca (KDH) mala príprava rozpočtu rýchly spád a keďže peňazí bolo málo, poslanci sa snažili nielen škrtiť výdavky, ale aj naplniť mestskú kasu. Zrušili vtedy viac daňových úľav.
„Pripúšťam, že sme prijali aj radikálne opatrenia a možno sme celkom nezvažovali dopady na všetkých ľudí,“ uviedol Kahanec.
Na otázku, či je šanca, že sa niektoré opatrenia vo všeobecne záväzných nariadeniach ešte zmenia, reagoval skepticky.
„Chcelo by to komplexné prehodnotenie dopadov na určité skupiny ľudí. Tiež vyčíslenie straty príjmov v prípade úľav a akými zdrojmi by sme to vedeli nahradiť. Neviem, či bude taká vôľa v zastupiteľstve,“ konštatoval poslanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári