Návrat bocianov do Krušinca (okres Stropkov) ich obyvatelia sledujú posledných šesť rokov. Darí sa tu najmä dvom bocianím párom. Jeden čaká aktuálne sťahovanie na vhodnejšie miesto.
KRUŠINEC. Bociany sa do Krušinca opäť vrátili koncom marca. Ich pohyb a migráciu sleduje aj Ľudmila Reiterová, ktorá má na dvore rodinného domu jedno hniezdo. Ako prvý prilietava bocianí samček, ktorý hniezdo pripraví.
„Keď sa vráti bocian do pôvodného miesta, tak si ho len dobuduje. Keby sa samička nevrátila, tak je možné, že by si zobral aj inú. Ak by sa vrátila tá pôvodná, tak by sa samičky pobili medzi sebou. Samec do toho nezasahuje,“ uviedla Ľ. Reiterová.
Páry bocianov sú podľa učiteľky biológie inštinktívne celý život spolu. Majú zväčša len jedného partnera. Ak jeden zahynie, napríklad pri dlhej ceste z afrického zimoviska, prijme iného životného partnera.
„Je to tak ako u ľudí, aj vdovec sa môže znova oženiť. Keď je teda najvyšší čas, aby zahniezdili, tak prijme aj inú samičku, napríklad, keď sa vráti aj nejaká trojročná, ktorá bude mať prvýkrát mláďatá, tak ju prijme,“ hovorí Reiterová.
Jedno hniezdo presťahujú
Asi šesť rokov sledujú obyvatelia v Krušinci dva páry bocianov. V tomto roku plánujú jeden pár preložiť na vhodnejšie miesto. Buď preložia vajíčka, aby bociany nalákali do iného hniezda, alebo im prenesú už vyliahnuté mláďatá.
„Rodičovský inštinkt by mal byť taký silný, že rodičia budú nasledovať svoje mláďatá. Zo záhrady vidíme na to pôvodné hniezdo, kde teraz hniezdia. Je dosť možné, že ornitológovia povedia, že je to veľmi ďaleko a rodičia nebudú prelietavať. Musíme počkať,“ dodala Reiterová.
Zistili sme
Bociany sledujú aj na internete
Pri monitorovaní populácie bociana bieleho ornitológom výrazne pomáha aj projekt Atlas hniezd bociana bieleho na Slovensku na webovej stránke www.bociany.sk.
Tým, že je bocian biely veľmi dobre známym vtáčím druhom, môžu sledovať celú hniezdnu populáciu na Slovensku. Veľká časť údajov pochádza od obyvateľov obcí, ktorí svojich bocianov denne sledujú.
„Údaje o príletoch a hniezdení bocianov nám prostredníctvom webovej stránky zadávajú ako ornitológovia, tak aj občania, ktorí bociany vo svojej obci sledujú. V jednotlivých regiónoch pôsobia aktívni spravodajcovia, ktorí vo svojich oblastiach sledujú bociany a najmä ich hniezdenie, úspešnosť, počty vyvedených mláďat a migráciu,“ povedal J. Gúgh.
iv
Stanovisko
Sťahovanie hniezda je výrazný zásah do života bocianov
Podľa ornitológov je ideálnym obdobím na prekladanie hniezd bocianov mimohniezdny čas, kedy nie sú prítomné na hniezdach.
K prekládke zahniezdených bocianov by sa ľudia mali uchýliť len vo výnimočných prípadoch.
„Počas obdobia, kedy bociany zahrievajú znášku, preloženie hniezda nie je vôbec možné, nakoľko hrozí opustenie lokality. V čase, kedy už bociany majú mláďatá, je v individuálnych a akútnych prípadoch za účasti odborníkov prekládku bocianieho hniezda možné vykonať,“ reagoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
iv
Fakty
Bociany pribúdajú v okolí lúk a pasienkov
V roku 2010 mali bociany biele podľa ornitológov kvôli daždivému letu veľmi neúspešnú sezónu. Kvôli dlhotrvajúcim dažďom v máji a júni dochádzalo k úhynom mláďat kvôli chladu a nedostatku potravy. Rok 2011 bol naopak pre bociany veľmi úspešný a dohnali neúspešnú sezónu z predošlého roka
Minulý rok 2012 bol poznačený suchom a zaradil sa medzi menej úspešné roky. Celkovo vlani na Slovensku stúpol počet obsadených hniezd o 34 oproti roku 2011. Vlani mali na Slovensku bociany obsadených 1254 hniezd.
„Počet hniezd bocianov bielych s násadami stúpol o 37 oproti roku 2011, spolu sme evidovali 1198 hniezd s násadami. Počet hniezd s úspešne vyvedenými mláďatami však klesol o 54 na 900 hniezd a zaznamenali sme aj pokles v počte vyvedených mláďat o 342 menej ako v roku 2011. V roku 2012 vyletelo z 900 hniezd 2431 mláďat,“ uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Na severovýchode Slovenska sa podľa ornitológa objavujú nové bocianie páry (napr. aj v obci Krušinec)najmä vďaka tomu, že sa tu udržiavajú lúky a pasienky, kde bociany nachádzajú dostatok potravy.
„Naopak, v južnejších častiach počty klesajú kvôli intenzívnemu poľnohospodárstvu a pestovaniu energetických plodín (repka, kukurica) na rozsiahlych plochách na úkor lúk, trávnatých porastov, v čoho dôsledku majú bociany menej možností získavať potravu,“ vysvetlil Gúgh.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári