ĽUTINA/PREŠOV. Jezuitu Milana Lacha vysvätia za biskupa v sobotu 1. júna o 10.00 v Bazilike minor v Ľutine v okrese Sabinov, informoval hovorca Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík s tým, že ide o pútnické miesto Prešovskej archieparchie.
Pápež František vymenoval Lacha za pomocného biskupa pre Prešovskú gréckokatolícku archieparchiu 19. apríla.
Od decembra 2011 pôsobí Lach ako prodekan pre zahraničné vzťahy a rozvoj na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave.
Prešovským arcibiskupom metropolitom je v súčasnosti Mons. Ján Babjak.
Kto je Milan Lach
Milan Lach sa narodil 18. novembra 1973 v Kežmarku.
Má troch súrodencov. Najmladší brat Peter je gréckokatolíckym kňazom Prešovskej archieparchie.
Gymnaziálne štúdiá ukončil maturitou v roku 1992 v Kežmarku. V roku 1995 vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Trnave, kde po dvoch rokoch zložil jednoduché večné sľuby.
Z rúk terajšieho košického eparchiálneho biskupa vladyku Milana Chautura prijal 11. novembra 2000 diakonskú a 1. júla 2001 kňazskú vysviacku.
V roku 2004 začal vyššie štúdiá na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde dosiahol v roku 2006 licenciát z východných cirkevných vied a v roku 2009 získal doktorát v tom istom odbore.
Okrem skúseností z medzinárodného akademického prostredia nadobudol i skúsenosti z duchovnej služby ako výpomocný špirituál Pápežského kolégia Russicum a ako duchovný asistent Federácie skautov Európy v Ríme. Autorsky spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom.
Od 1. decembra 2011 pôsobí ako prodekan na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave, kde vyučuje kresťanskú spiritualitu a spiritualitu kresťanského Východu. Bol aktívnym vo Federácii skautov Európy ako národný duchovný asistent.
Medzi jeho záľuby patria príroda, knihy a spev. Už v čase vysokoškolských štúdií pôsobil v Zbore sv. Romana Sladkopevca v Prešove.
Plynule hovorí po taliansky, aktívne komunikuje anglicky a rusky, pasívne francúzsky.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári