Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) v Prešove varuje obyvateľov mesta a okolia pred zvýšenými hodnotami prachových častíc. Tri dni po sebe namerali zvýšené hodnoty. Zároveň odborníci vyzývajú ľudí, aby nespaľovali odpad a autami jazdili čo najmenej.
PREŠOV. Vyplýva to zo správy Obvodného úradu životného prostredia v Prešove a platí to pre územie Prešova a obce Ľubotice.
Podľa Anny Mačejovskej z odboru ochrany zložiek životného prostredia a ochrany ovzdušia sa očakáva, že poveternostné podmienky sa v najbližších dňoch nezlepšia.
Len čo sa skončila zima, počas ktorej nás obťažovali vírusy, prišla jar a s ňou nebezpečenstvo prachu, peľu a kvitnúcich rastlín. Aj prach môže potrápiť ľudí podráždením dýchacích ciest s kašľom, kýchaním či pálením očných spojiviek.
Odborníci preto odporúčajú obmedziť vetranie v bytoch počas inverzie, teda podvečer, aj pohyb vonku najmä deťom, starším a chorým ľuďom. Počas inverzie sa totiž drží studený vzduch dole a teplý hore. Nepremiešavajú sa a ľudia vdychujú škodlivé látky, ktoré sú tenšie ako ľudský vlas.
„Je žiaduce zvážiť aj cestovanie automobilovou dopravou,“ uvádza sa vo výstrahe.
K znečisteniu ovzdušia prispieva doprava, ale hlavne lokálne vykurovanie budov, vrátane rodinných domov tuhými palivami. Žiadajú preto, aby majitelia domov aspoň dočasne nepoužívali kotly, pece a kozuby a uprednostnili zemný plyn.
Smog skracuje život
Smog skracuje ľudský život zhruba o necelý rok. Vyplýva to z amerických a západoeurópskych štúdií, ktoré sledovali skupiny ľudí v rôznych mestách.
„Každé zvýšenie znečistenia prachom v ročnom priemere o 10 mikrogramov na meter kubický zvyšuje percento úmrtnosti. Predpokladalo sa, že hlavným dopadom je rakovina pľúc, ale omnoho horší účinok to má na srdce a cievy. Príčinou smrti je buď srdcový infarkt, alebo mozgová mŕtvica,“ hovorí odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotných rizík Miroslav Šuta.
Stanovené sú dva limity. Pre 24-hodinovú koncentráciu je celodenný limit 50 mikrogramov na kubický meter, a ten môže byť prekročený najviac 35 dní v roku. Druhý limit je 40 mikrogramov koncentrácie tuhých častíc na kubický meter za rok, a ten bol práve teraz prekročený. Odborníci namerali tri dni po sebe nad 45 mikrogramov.
Rady
Čo robiť a ako sa chrániť?
Odborníci odporúčajú:
nespaľovať odpad
menej jazdiť autom
obmedziť vetranie v bytoch a prechádzky vonku najmä v podvečerných hodinách
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári