Išlo v ňom o návrh pričleniť Ekopark Holá hora do správy Technických služieb mesta Prešov (TSmP). Ako sa ukázalo, toto uznesenie je v rozpore so zákonom. Mesto chce hľadať iné riešenie. Rodiny s deťmi ho často navštevujú.
PREŠOV. Ekopark je cieľom víkendových rodinných vychádzok pre mnohých Prešovčanov. Cenia si, že je tam pekné prostredie, ihrisko, ale najmä zvieratá.
V meste ani na okolí žiadne podobné zariadenie nie je. Deti sa tešia, že môžu vidieť zblízka poníky, kozy, barany, hady, opice, škrečky, zajace či exotické vtáky.
„Chýba nám tu lama,“ prezradil Miško, ktorý tam chodieva často. Lama vraj odišla do neba a výbeh ostal prázdny.
Lama, teda 20-ročný Filip, neprežil túto dlhú zimu. Deti ho milovali. Hlavne keď sa dozvedeli, že zažiaril aj v známom filme Dračie srdce.
„Chodievame tu s deťmi často a radi. Pestujú si tu vzťah k prírode a zvieratám. Škoda, že je tá budova tak málo využívaná a nemajú lepšie podmienky pre zvieratá. Keby sa tu len trochu viac investovalo, mohla by tu byť skvelá ekoškôlka, mohlo by sa tu jazdiť na poníkoch za poplatok a chýbajú mi tu aj služby, nejaké občerstvenie pre návštevníkov,“ povedala nám Gabriela Želinská.
Do Prešova sa prisťahovali zo Zvolena len pred štyrmi rokmi a tam sú podľa mladej mamičky väčšie možnosti.
Husi a sliepky zmizli
„Aj my tu chodíme radi. Syn Jakub rád kŕmi zvieratká a zakaždým sa teší z každej ich reakcie. Opíc sa síce bojí, keď sú veľmi aktívne, ale obdivuje najmä poníky a zajace. Ja som dnes bola v úžase z veľhada kráľovského, zhodil starú kožu, a tá nová je nádherná,“ dodala Jana Matiašovská.
„Nechápem, že sa mesto nepokúša o nejaký projekt z eurofondov, keď aj v Stropkove dokážu uživiť malú zoo. Bola by škoda, keby o to deti prišli. Počul som, že tu nemôžu vyberať vstupné, lebo nemajú sociálne zariadenia. Chýbajú, to je fakt, ale dočasne sa to dá riešiť aj suchými WC, a to nestojí tak veľa,“ myslí si Martin Radačovský.
Ako sme s prekvapením zistili, viacerí pravidelní návštevníci boli celkom dobre informovaní o tom, že z areálu zmizli husi aj sliepky pre sťažnosti ľudí z okolitých domov. Operence vraj boli hlučné.
Tiež sa s nami podelili o ďalšie pozorovania. Vraj len vďaka ochote personálu a ich vzťahom s rôznymi jedálňami, obchodmi a skladmi majú zvieratá dostatok potravy. Zdroje, ktoré majú na tento účel, v rozpočte nestačia.
Uznesenie musia zrušiť
Vlani poslanci prijali uznesenie, podľa ktorého malo dať mesto Ekopark Holá hora, ktoré spravovalo ABC Centrum voľného času (CVČ) na Októbrovej ulici do správy Technických služieb mesta Prešov.
O presune mestského majetku sa vtedy hovorilo, ale nie o finančnom zabezpečení. Pre ABC CVČ je Ekopark už dlho finančnou záťažou, preto sa nebránili.
„Mesto chce ABC CVČ aj Ekopark udržať, len sa treba rozhodnúť ako ďalej a investovať tam peniaze,“ povedala po zasadnutí rady prednostka radnice Katarína Kireta. Lenže východisko zatiaľ nenašli ani úradníci, ani poslanci.
„Sme za zachovanie zariadenia, materiál sme stiahli z rokovania preto, lebo je nutné dopracovať ho tak, aby sme našli efektívny model riešenia,“ zhodnotil situáciu poslanec Ľudovít Malaga (nez.).
V čom je nevykonateľné?
Ide vlastne len o časť uznesenia, v ktorom sa hovorí o odňatí hnuteľného a nehnuteľného majetku alokovaného pracoviska ABC CVČ, teda Ekoparku a prenechanie do nájmu TSmP k 1. 1. 2013.
Takto koncipované uznesenie je však v rozpore so zákonom o majetku obcí. Prenechanie majetku mesta do nájmu mestskej akciovky, teda TSmP, totiž musí prejsť procesom verejnej obchodnej súťaže.
Ak by išlo o nájom podľa dohodnutých podmienok, aj tak by poslanci museli schvaľovať nájom ako majetkový prevod hodný osobitného zreteľa. Nič z toho sa však nestalo, preto je uznesenie nevykonateľné.
„Ekopark sme nikomu neodovzdali, stále ho prevádzkujeme a čakáme na riešenie. Pri súčasnom financovaní je pre nás čoraz ťažšie udržať ho,“ povedala nám riaditeľka ABC CVČ Elena Šimčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári