Tri prešovské spoločenstvá vlastníkov bytov (SVB) podali podnet na Okresnú prokuratúru v Prešove. Odmietajú platiť mestu 165 eur ročne za znečistenie ovzdušia. Myslia si, že radnica týmto nárokom voči nim porušuje zákon.
PREŠOV. Predseda SVB Ekocentrum v Prešove René Polačok hovorí, že chcú, aby prokuratúra preskúmala všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta Prešov a urobila nápravu.
„Tieto poplatky má samospráva právo vyrubiť len podnikateľskému subjektu zriadenému na podnikanie. Naša bytová kotolňa neslúži na také účely. Spoločenstvo je síce právny subjekt, ale určený na správu bytov. My ani zo zákona nesmieme podnikať,“ argumentoval Polačok zo SVB Ekoncentrum na Sídlisku III.
V obnovenom paneláku majú totiž vlastnú kotolňu a tú mesto považuje za malý zdroj znečistenia ovzdušia.
Ľudia sa proti tomu búria aj preto, lebo si vzali úvery, investovali do zateplenia a nových technológií na dodávku energie najmä preto, aby ušetrili.
„Zaťažili sme sa dlhom na veľa rokov, dali sme do poriadku vzhľad panelákov, šetríme na energii a namiesto toho, aby sme získali podporu, z nás chce stále niekto vyťahovať ďalšie peniaze. To nie je fér,“ myslí si Juraj Vaško zo sídliska Sekčov.
Z roka na rok je čoraz viac bytových domov obnovovaných práve preto, aby predĺžili ich životnosť a zabránili únikom tepla. Je to však za cenu pôžičiek, ktoré ľudia musia splácať. Nové poplatky sa im nepáčia.
„VZN mesta sa opiera o zákon 401/1998 Z. z. o ochrane ovzdušia. V paragrafe 1 sa uvádza, že poplatok za veľké, stredné a malé zdroje znečistenia ovzdušia platia právnické a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, a to my nie sme. Teplo nevyrábame, len dodávame cez vlastný zdroj. Potom sa pýtam, prečo ten poplatok nevyrubuje mesto aj rodinným domom, veď každý má vlastný kotol a dokonca si kúria aj tuhým palivom, čo je z hľadiska znečistenia horšie ako plyn, ktorý pri našom výkone produkuje minimum emisií,“ dodal Ivan Satvár, predseda SVB-V1 na Mirka Nešpora 29.
Čo na to radnica?
Samospráva má právo v tomto prípade udeliť aj výnimky. Niektoré mestá ich uplatnili voči subjektom, ktoré sú v ich vlastníctve, správe, prípadne aj voči podnikateľom, ak je miesto ich podnikania zároveň aj bydliskom. Zaujímalo nás, aký názor má na podaný podnet predsedov SVB radnica.
„Dali sme si Ministerstvom životného prostredia SR vypracovať stanovisko. V ňom sa uvádza, že zákonodarca zadefinoval ako povinný subjekt všetky právnické osoby, ktoré prevádzkujú zdroj znečistenia bez ohľadu na to, či vykonávajú podnikateľskú činnosť,“ citovala zo stanoviska ministerstva hovorkyňa radnice Jana Jurčišinová.
Dodala, že zákonodarca zámerne rozlišuje rozsah zákonných povinností fyzickej osoby ako podnikateľa a fyzickej osoby bez podnikateľského oprávnenia. U právnických osôb takéto rozlíšenie neuvádza.
„Nie je dôvodné vykladať pojem právnická osoba zo zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia reštriktívne a obmedziť jeho uplatnenie len na právnické osoby, ktoré sú podnikateľmi,“ informovala nás o záveroch stanoviska z ministerstva Jurčišinová.
Podľa nej je VZN o poplatkoch, ktoré mesto uplatňuje voči SVB, v poriadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári