Už sme informovali o zámere vybudovať pre vyznávačov ľadových športov v Prešove novú tréningovú halu, ktorá by pomohla odbremeniť jedinú arénu. Tá slúži nielen hokejistom vo všetkých kategóriách, mužom i ženám, ale i krasokorčuliarom, rýchlokorčuliarom a tiež verejnosti. V ostatnom období nastal enormný nápor na ľadohodiny, čo kapacitne nie je možné utiahnuť. Navyše zástupcovia klubov dosiahli v tejto sezóne rad úspechov v elitných súťažiach či na domácich šampionátoch a práve najmä oni horlia za zrod ďalšej haly, ktorá by slúžila na prípravu. Nehovoriac o tom, že pokiaľ kluby mienia zvyšovať členskú základňu, vyhľadávať ďalšie talenty, a tak dávať zelenú na vyžitie sa omladine, nemožno to robiť na kolene, ale v solídnych podmienkach.
PREŠOV. Pravda, zakaždým možno očakávať pri podobných projektoch odozvu. Pozitívnu aj negatívnu, ktorá spochybňuje užitočnosť a význam myšlienky.
Nemožno opomenúť, že kluby apelujú, aby pribudla ďalšia hala, lebo situácia je neúnosná. Na jednej strane mesto chce mať čo najlepších športovcov, chváliť sa výsledkami, no bez toho, aby zodpovední pohli čo len prstom, to nejde.
Športovísk je málo a je smutné, že v možnostiach na komerčné využitie pre verejnosť je Prešov len chudobným príbuzným v porovnaní s oveľa menšími mestami.
Zopakujme teda podstatu nápadu. Na pozemku patriacom mestu by mohla vyrásť tréningová hala, pričom investorom, ktorý by výstavbu financoval, bolo občianske združenie HC Prešov.
K diskusii sa pripojil aj poslanec mestského parlamentu Igor Andrejčák. Boli sme zvedaví, čo si myslí o oponentoch, ktorí tvrdia, že prioritné sú iné objekty, napríklad plavecký bazén.
„Výstavba takého zariadenia, ako je plavecký bazén s olympijskými parametrami, je oveľa náročnejšia a mesto nie je v takej finančnej kondícii, aby si na to trúflo. Naproti tomu tréningový štadión je nízkonákladový objekt, kde by sa využívali technologické zariadenia súčasného zimného štadióna. Takže s nižšími investíciami možno postaviť halu, ktorá by uspokojila záujemcov o športové vyžitie na rekreačnej aj výkonnostnej úrovni. Sám viem, aké obete prinášajú najmladší hokejisti, ktorí ráno skoro vstávajú, aby si odtrénovali potrebnú dávku. Chce to veľa odriekania od chlapcov, ale i rodičov, ktorí musia vynaložiť enormné úsilie, aby ich ratolesti nezanedbali školu ani tréningový proces. Keby pribudol takýto objekt, nebola by taká tlačenica a tréningové hodiny by sa dali oveľa jednoduchšie rozvrhnúť.“
Otázka stojí tak: Prečo teda táto idea niekomu leží v žalúdku? Ide iba o samoúčelnú kritiku a pochybovanie, alebo...?
Vraj pozemok nie je predmetom iných záujmových skupín a možno sa len ktosi chce hrať na vlastnom piesočku a nikoho iného naň nemieni pustiť. A možno je to len o sebectve a kladení prekážok za každú cenu.
Naraz sa nedajú postaviť všetky žiaduce športoviská, ale pokiaľ sa vyskytne možnosť za rozumných podmienok niečo mať, treba o tom aspoň popremýšľať.
„Uvedomujeme si, že tento projekt je výhodný a chceme ho podporiť,“ zdôraznil I. Andrejčák a dodal, že chápe aj niečie obavy vychádzajúce zo skúseností, aby sa dobrý nápad neprehajdákal.
„Ide o to, aby nájomca dodržal slovo a narábal s majetkom racionálne, podľa predstáv mesta, verejnosti.“
Aby mladí nechradli
Možno niekoho trošku mýli, keď počuje, že sa má postaviť nový zimný štadión. A povie si – načo vrážať toľké peniaze? Nie je to ale celkom tak.
„Nový zimák je nákladný projekt, toto je ale tréningová hala bez tribún určená len na tréningy, prípravu a komerčné využitie pre verejnosť.“
Terajší štadión by bol s tréningovým prepojený tunelom a obidva by využívali spoločnú technológiu výroby ľadu. Keďže naporúdzi je vhodný pozemok, bolo by súce zúročiť ho.
Predstava je taká, že nájomca štadiónu na vlastné náklady postaví tréningovú halu na pozemku prenajatom od mesta Prešov a po niekoľkých rokoch (15-18?) by tréningový štadión bezodplatne pripadol mestu.
„Podľa prepočtov návratnosť investície je naozaj dosť dlhá, preto ťažko hovoriť o nejakom biznise. Nazdávame sa, že nápady na podporu vhodného využívania voľného času, športovanie a koniec koncov aj rozmachu pohybovej aktivity všetkých obyvateľov treba podporovať. Veď neraz mnohí záujemcovia o korčuľovanie idú radšej inde, aby si tam pripli korčule a využili tunajšie možnosti. Vychádzame z potrieb športovcov aj občanov. Domnievam sa, že treba byť aktívnym pri riešení možností na pohybové vyžitie, nie štatistom a potom horekovať, ako chradne mladá generácia. A navyše, ak ľudia v meste šomrú na nedostatok možností. Preto sa treba odosobniť a byť nad vecou. Sme v procese dotiahnutia a ošetrenia nájomnej zmluvy tak, aby boli nastavené kontrolné mechanizmy, ktoré budú garantovať úspešnosť projektu. Chcem byť v tomto prípade optimistom a veriť, že v zime 2013/2014 tréningová ľadová hala bude slúžiť Prešovčanom “ zhrnul svoj postoj Igor Andrejčák, poslanec mestského zastupiteľstva.
Autor: zuk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári