Mladí záchranári medzi sebou súťažili o pohár v tom, kto poskytne prvú pomoc zraneným najkvalitnejšie. Na zásahy 11 družstiev pri modelových situáciách so školenými figurantmi dohliadali rozhodcovia a udeľovali im body.
PREŠOV. Na jednotlivých stanovištiach čakali na súťažiacich figuranti s ranami, ktoré im vyrobili maskérky. Vyzerali dosť autenticky. Napríklad zakrvácaná otvorená zlomenina.
„Pripravovali sme sa dlho a ani jednému družstvu nič neuľahčíme,“ prezradila jedna z figurantiek Mária Stachová.
„SČK má svojich odborne vyškolených maskérov a tí pripravili zranených figurantov tak, aby čo najvernejšie opisovali zranenia,“ povedal nám koordinátor súťaže Jaroslav Sabol.
Dodal, že všetkých súťažiacich najprv vyškolili odborní tréneri a pedagógovia. Teraz mali dokázať, čo sa naučili. Mali absolvovať test o prvej pomoci, tiež anketu o histórii Slovenského Červeného kríža (SČK), absolvovať praktickú resuscitáciu aj súťažné stanovištia.
Hasiči: Nebojte sa poskytnúť pomoc
Záchranári z Horskej služby záujemcom ukázali svoje techniku, ktorú využívajú pri výjazdoch a popísali, pri akých situáciách ich turisti potrebujú najviac. Hasiči mali so sebou tiež základné vybavenie, s ktorým vyrážajú do terénu.
„Máme tu univerzálne vozidlo hasičského záchranného zboru, kde je základné vybavenie či už k požiaru, dopravnej nehode, k chemickému poplachu, zavaleniu ľudí v ruinách, tiež na zachraňovanie z výšok, hĺbok aj z vody,“ popísal výstroj hasič Jaroslav Labaško z Okresného riaditeľstva Hasičského záchranného zboru v Prešove . Zaujímalo nás, aký odkaz majú ako záchranári pre verejnosť.
„Nebáť sa a poskytnúť pomoc. Urobiť to, čo vedia, ale hlavne rýchlo a zabezpečiť ranených do príchodu pomoci,“ dodal jeho kolega Dominik Šarišský
Dnes v súťaži pokračujú žiaci z 26 základných škôl v okrese Prešov aj Sabinov. Organizátori, teda Územný spolok SČK, očakávajú okolo 300 súťažiacich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári