Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Poliak Grzyb obhájil minuloročné prvenstvo

Počas dvoch dní čakala na súťažiacich 420 km dlhá trať a šesť rýchlostných skúšok, ktoré absolvovali dvakrát.

Prešovská rely v tomto roku oslavovala okrúhle jubileum, keď sa v metropole Šariša uskutočnila 20. Rally Prešov, ktorá bolo zaradená do FIA Európskeho pohára, majstrovstiev Slovenska DMACK Rally 2013, ako aj Slovenského Rally Pohára.

PREŠOV. Prvá etapa súťaže, ktorá bola v rámci slovenského šampionátu hodnotená samostatne, obsahovala šesť rýchlostných skúšok. Posádky absolvovali po dva prejazdy úsekmi Kokošovce, Rankovce a Zámutov, čo dovedna tvorilo bezmála osemdesiat meraných kilometrov.

Od prachu a zimného posypu zašpinené trate stihol v priebehu noci na piatok pokropiť dážď. Hoci ráno vyšlo slnko a mnohé úseky stihli vyschnúť, v priebehu etapy sa dážď ešte niekoľkokrát vrátil.

Súťaž sa ani poriadne nezačala a diváci už zo zoznamu adeptov na víťazstvo škrtali duo bratov Melichárkovcov. Len tri kilometre po štarte RS1 sa v ich Citroëne C4 WRC zaseklo plynové lanko a Jaro s Erikom mali plné ruky práce. Vedenia sa v samom úvode ujali úradujúci majstri Slovenska.

Grzegorz Grzyb a Robert Hundla v kokpite Škody Fabia S2000 prešli prvý meraný test v najkratšom čase a aj v ďalšom priebehu podujatia držali súperov na dištanc. Ich náskok rástol pomaly, no napokon sa vyšplhal na takmer 22 sekúnd pred druhým Jozefom Bérešom jun. so Zoltánom Repásom jazdiacich na Subaru Impreza R4.

O tretiu priečku bojoval Martin Koči s Andrasom Hadikom, ktorú nakoniec ukoristil o 8 desatín sekundy skúsenejší maďarský jazdec.

Druhý deň ovládli Melichárkovci

Sobotňajšia druhá etapa bola v rámci majstrovstiev Slovenska hodnotená samostatne. Súťažiaci aj tentoraz absolvovali trať zloženú zo šiestich rýchlostných skúšok.

Piatkoví smoliari Martin Koči s Petrom Starým začali vo veľkom štýle a úvodný test absolvovali v najkratšom čase, keď Poliakom Grzegorzovi Grzybovi a Robertovi Hundlovi na druhom mieste ušli o 2,2 sekundy.

Lenže - ako sa ukázalo - bola to len výnimka potvrdzujúca pravidlo. Rozbehnutý slovensko-český tandem hneď v nasledujúcej skúške pribrzdil defekt, stratil 40 sekúnd, a bolo jasné, že na popredné priečky môže zabudnúť.

Smolu konečne prekonali bratia Jaroslav a Erik Melichárkovci. Hneď ráno sa síce so svojím Citroënom C4 WRC nezmestili do jedného zo spomaľovacích retardérov, ale potom už nedali súperom šancu a vyhrali ďalších päť rýchlostných skúšok.

Za prvenstvo v druhom súťažnom dni prešovskej rely si do slovenského majstráku pripísali maximálny počet bodov.

Boj o druhé miesto zviedli tradiční konkurenti – Grzyb s Hundlom a Jozef Béreš jun. so Zoltánom Repásom. Kým v piatok mali navrch Poliaci, v sobotu bola rýchlejšia slovensko-maďarská dvojica. Prešovská rely sa hodnotila aj v súčte za oba dni. Grzyb udržal vedenie z piatka, hoci jeho náskok pred Bérešom sa stenšil asi o polovicu. Tretí skončil Hadik.

V rámci FIA Európskeho pohára vyhrali Saliuk s Chervonenkom (Škoda Fabia S2000) pred našimi Nagyom s Kušnierom (Citroën C2 R2 Max) a maďarským tandemom Tábori/Kurti (Citroen C2 R2 Max).

„Vlani som síce nebol najrýchlejší, ale po chybe Béreša jr. som vyhral. Teraz to už bolo iné a som rád, že sa nám podarilo zopakovať prvenstvo. Súťaž bola pre nás náročná, ale dokázali sme útok súperov odraziť, aj keď na mestskom okruhu sme strácali drahocenné sekundy,“ povedal po skončení súťaže dvojnásobný víťaz Rally Prešov Grzegorz Grzyb.

Z výsledkovej listiny

Priebežné poradie DMACK Rally 2013 po dvoch podujatiach a štyroch bodovaných súťažných dňoch: 1. Grzegorz Grzyb (Poľ.) 101 bodov, 2. Jaroslav Melichárek 97, 3. Jozef Béreš jr. 92, 4. Martin Kočí 74, 5. Igor Drotár 62.

Absolútne poradie 20. Rally Prešov: 1. Grzegorz Grzyb/Robert Hundla (PL/Škoda Fabia S2000) 1:30:06,9 h., 2. Jozef Béreš jun./Zoltán Repás (SR/H Subaru Impreza R4) +11,1 s., 3. András Hadik/Krisztian Kertész (H/Subaru Impreza R4) +53,6, 4. Martin Koči/Petr Starý (SR/ČR Škoda Fabia S2000) +1:14,8 min., 5. Igor Drotár/Vladimír Bánoci (SR/Škoda Fabia WRC) +2:27,2.