Jediným prístupom k vyvýšeným vstupom sú schody. Podľa radnice prebiehajúca rekonštrukcia bezbariérový prístup k budovám nerieši.
BARDEJOV. V rámci historického centra Bardejova pokračuje rekonštrukcia ulice Stöckelovej v jej prvej etape.
Radnica na tejto ulici rieši zemné práce a povrchovú úpravu cesty. Jej obnovu mesto hradí zo svojho rozpočtu. Celkový náklad je vyčíslený na zhruba 413-tisíc eur.
„Začalo sa v minulom roku rekonštrukciou rozvodov inžinierskych sietí a následne je realizovaná povrchová úprava ulice. Zima bola dlhá a došlo k určitým zdržaniam, ale predpokladaný termín chceme naplniť. Všetky práce plánujeme ukončiť do polroka,“ uviedol referent oddelenia výstavby bardejovskej radnice Jozef Petro.
Rekonštrukčné práce v rámci prvej etapy spomalil i nedostatok materiálu pre povrchovú úpravu ulice.
„Výroba andezitových kociek je problematická, ale po dlhšom hľadaní sme našli ich dodávateľa. Možno dôjde na prerušenie prác, ale júnový termín chceme dodržať. Druhá etapa ešte nie je vysúťažená, predpokladáme, že v máji bude schválený zámer verejného obstarávania a dorieši sa financovanie,“ podotkol Petro.
Prispôsobili sa pôvodným vstupom
Bezbariérový prístup k jednotlivým budovám na Stöckelovej ulici podľa Petra jej rekonštrukcia nerieši.
„Výškovo je ulica v rámci rekonštrukcie riešená ako pôvodná. Vstupy do budov boli v priebehu ich rekonštrukcií úplne menené. Museli sme sa preto prispôsobiť zvýšeným vstupom. Schody boli jednotným riešením.“
Náhradným riešením pre vstup do niektorých budov majú byť vo vybraných prípadoch kovové rampy navrhnuté projektantom.
„Tam, kde je bezbariérový prístup potrebný, napr. pri zdravotníckom zariadení to bude riešené provizórnym spôsobom. U ostatných prevádzok a domoch sa s takými opatreniami nepočíta. Predpokladáme, že niektorí súkromní vlastníci si po konzultácii s projektantmi budú riešiť bezbariérové vstupy individuálne,“ dodal Petro.
Nájdenú studňu vytiahnu na povrch
Objavenú novovekú studňu uprostred križovatky Stöckelovej ulice chce radnica zachovať. V spolupráci s pamiatkarmi bol na tento priestor vypracovaný projekt.
„Vznikne tam oddychová plocha, ktorá má zapadnúť do tohto prostredia. Malo by ísť o zeleň, miesto na sedenie a studňa by mala byť vytiahnutá na povrch. Detaily ešte budú riešené,“ uviedol Petro.
Stanovisko
Telesne postihnutí: Prístup nie sú len chodníky
Občianske združenia telesne postihnutých hodnotia Radničné námestie v Bardejove ako bezbariérové. Horšie je to s ulicami vedľa námestia. Podľa Slovenského zväzu telesne postihnutých (SZTP) by sa samosprávy mali viac zamerať na prístup do budov.
„Často sa stretávame s odpoveďami, že nie všade sa dá urobiť prístup aj pre imobilných občanov. Zastávame názor, že to nie je iba pre nás, napríklad zdravotné strediská navštevujú aj seniori či matky s deťmi. Obce i mestá by sa mali zameriavať aj na budovy všeobecnej správy či štátnej správy, ubytovacie a stravovacie zariadenia. Prístup nie sú len chodníky,“ hovorí predsedníčka SZTP Monika Vrábľová.
Bezbariérovosť v slovenských mestách či obciach stále nie je samozrejmosťou. Podľa predsedníčky SZTP ťažko vymenovať príklady samospráv, ktoré by boli v tomto smere ukážkové. „Viaceré mestá majú niektoré veci veľmi dobre urobené či zrekonštruované. Záleží to na pochopení radných pánov, finančných prostriedkoch a spolupráci s nami, aby aj dobre mienená práca nevyšla nazmar. Chceme len to, čo chcú aj zdraví občania tohto štátu. Ak to vyhovuje nám, tak to bude vyhovovať aj seniorom či matkám s malými deťmi a všetkým občanom,“ dodala Vrábľová.
iv
Anketa
Mali by vstupy k domom na Stöckelovej ulici riešiť ako bezbariérové?
Opýtali sme sa v uliciach Bardejova.
Marta z Bardejova: „Sú tu aj súkromné domy, takže aj majitelia by mali zvážiť, či vybudujú bezbariérové vstupy. Mali by byť všade, pretože ľudia na vozíčkoch sú takí istí obyvatelia ako my. Verejné budovy sú opatrené takými vstupmi, je už na súkromných vlastníkoch, či to zvážia.“
Eva Mokrolúska: „Bolo by lepšie, ak by boli takéto vstupy urobené, páčilo by sa mi to. Aj mamičky s kočiarmi by sa tak mohli dostať kdekoľvek, či je to obchod alebo reštaurácia, alebo sa chcú dostať niekde na návštevu.“
Ján Hudák: „Mesto, či podnikatelia by mohli zohľadniť aj takéto náklady. Mali by sa tu osadiť bezbariérové vstupy pre vozičkárov i ľudí, ktorí majú problém so schodmi. V centre mesta by to malo byť samozrejmosťou.“
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári