Téma zmien grafikonu vlakovej dopravy (GVD) je stále živá. Nespokojných hlasov s novým cestovným poriadkom pribúda. Podľa ministerstva dopravy je to len preto, že tí spokojní sa neozvú.
PREŠOV. Novému grafikonu a jeho zmenám sa Korzár venuje už dlhší čas. Tentoraz sme sa zhovárali priamo so železničiarom, ktorý tvrdí, že taký zlý GVD ešte počas svojho dlhoročného pôsobenia nezažil.
Jeho meno a adresu máme v redakcii, vzhľadom na jeho zamestnávateľa a pracovné zaradenie ho nezverejňujeme.
„Podľa môjho názoru úprava vlakov vo väčšine prípadov bola zo strany ZSSK ďalším krokom späť. V ZSSK si asi neuvedomujú, že grafikon vlakovej dopravy je produkt, ktorý spoločnosť ponúka svojim zákazníkom - cestujúcim. To, čo však ZSSK v zmene grafikonu vyprodukovala a ponúkla svojím zákazníkom, je len ďalší brak. Vo vlaku som už počul aj taký názor, že od 'konskej železnice', teda od svojho vzniku, nebol na železnici horší cestovný poriadok. Bohužiaľ, ako železničiar sa s takýmito názormi plne stotožňujem. ZSSK prevádzkuje taký grafikon vlakovej dopravy, ktorý doslova vyháňa cestujúcich z vlaku a ponúka ich konkurencii,“ hovorí skúsený železničiar, ktorý svoje tvrdenia opiera o konkrétne príklady.
Polhodinové čakanie v Prešove
Napríklad skoro každý vlak v smere Košice - Lipany stojí v Prešove 23 minút a v smere Lipany - Košice 27 minút.
„Ak cestujete každý deň do školy alebo zamestnania a cez Prešov len prechádzate, denne strávite zbytočne vo vlaku takmer hodinu. V dnešnej dobe, keď sa každý chce prepraviť z bodu A do bodu B čo najrýchlejšie, nedokážem pochopiť význam týchto zbytočných pobytov v železničnej stanici Prešov.“
Podľa neho, keď príde vlak z Košíc do Prešova a pokračuje ďalej do Lipian, tak takmer všetci cestujúci v Prešove z neho vystúpia, súprava sa vyprázdni a nastúpia do neho cestujúci, ktorí cestujú na trati Prešov - Lipany. To isté platí aj v opačnom smere.
Ministerstvo: Požiadavkám sme vyhoveli
„Bohužiaľ, vždy to funguje tak, že sa ozývajú iba ľudia, ktorí sú nespokojní a hlasy tých, ktorým grafikon vyhovuje, sú ticho. Ak dovolíte, vysvetlím to na konkrétnom prípade z Prešova, ktorý ste niekoľkokrát citovali aj vo svojich otázkach,“ reaguje hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa a vysvetľuje, že technicky to nie je možné urobiť tak, aby ľudia nečakali na prípoje a rýchliky v Kysaku a zároveň „aby boli vlaky v Prešove pred celou hodinou a odchádzali po celej hodine bez toho, aby tam tie vlaky stáli“.
Hovorí, že keď vyhoveli požiadavke jednej skupine ľudí, tak je automaticky nespokojná druhá skupina ľudí, ktorá necestuje z Prešova, ale cez mesto iba prechádza.
Ďalej to konkretizuje: „Zmeny, na ktoré sa ľudia sťažujú, sú iba premietnutím požiadaviek z petície, ktorá vznikla v Prešovskom samosprávnom kraji. Podľa tejto petície sme mali zabezpečiť plynulé prestupovanie v Kysaku z rýchlikov na prípoje smerom na Prešov a naopak, čo sme zabezpečili. Vzhľadom na fakt, že rýchliky prichádzajú do Kysaku vždy okolo celej hodiny a tridsiatej minúty a cesta vlakom z Kysaku do Prešova trvá zhruba 25 minút, tak vlaky prichádzali do Prešova vždy okolo celej hodiny. A to v oboch smeroch, teda pri smere z Lipian cez Prešov do Kysaku aj naopak z Kysaku do Prešova a následne Lipian. To ľudom v regióne nevyhovovalo a vyše 17-tisíc ľudí podpísalo petíciu, aby sa tieto prípoje zmenili tak, aby vlaky do Prešova prichádzali pred celou hodinou a odchádzali z neho po celej hodine. Tak, aby ľudia, ktorí skončia/idú do práce alebo školy o celej hodine, vlaky stihli. My sme znova vyhoveli požiadavke 17–tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu. Ale jediným spôsobom, ako je možné toto urobiť, je nechať tie vlaky stáť v Prešove.“
Zbierajú podnety
Podľa hovorcu sa vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú nespokojní.
„Naším cieľom samozrejme je, aby ich bolo čo najmenej a aby sme pripravili pre verejnosť čo najlepší grafikon, ktorý budú ľudia využívať a budú s ním spokojní. Aj preto je grafikon pod drobnohľadom ministerstva a operatívne reagujeme na podnety, ktoré od ľudí okrem ZSSK zbierame aj my na adrese grafikon@mindop.sk. Treba si ale uvedomiť, že sa nedá vždy vyhovieť všetkým, pretože to, čo niekomu vyhovuje, to inému vyslovene prekáža. Zároveň by sme radi upozornili, že ak sa ľudia sťažujú na zmeny, ktoré boli urobené v marci, tak tieto zmeny sú v drvivej väčšine iba premietnutím požiadaviek ľudí a samosprávnych krajov, ktoré pripomienkovali nový grafikon platný od decembra,“ dopĺňa.
ZSSK: Tvorba GVD je náročný proces
Juraj Oravec z oddelenia regionálnej a prímestskej dopravy ZSSK má rovnaký názor.
Podľa neho došlo k zmenám časov odchodov a príchodov vlakov do prešovskej stanice na základe požiadavky Prešovského samosprávneho kraja a zástupcov samosprávy.
„Požiadavkou samosprávy bolo zabezpečenie prípojov od vlakov /na vlaky diaľkovej dopravy v Kysaku, skorší príchod vlakov na trati Lipany - Prešov do Prešova (zlepšenie návozu cestujúcich do zamestnania) a neskorší odchod vlakov do Lipian (zlepšenie odvozu cestujúcich z Prešova). Tieto požiadavky je možné dodržať len za predpokladu predĺženia pobytu vlakov v stanici Prešov. Táto zmena bola prerokovaná aj so zástupcom objednávateľa dopravných výkonov a zástupcami samosprávy a neboli voči nej vznesené žiadne pripomienky,“ uvádza.
Tvorbu GVD považuje za náročný proces, pri ktorého príprave je nutné dodržať všetky technologické a technické potreby a požiadavky.
„Vlaková doprava je hromadný proces, kedy logicky nie je možné vyhovieť úplne všetkým požiadavkám a vtedy sa snažíme kompromisným riešením vyhovieť väčšine,“ zdôrazňuje Oravec.
Železničiar však tvrdí, že lapsusov je priveľa, kým kladov nového GVD je málo. Považuje ho za hanbu, ktorej výsledkom je odchod cestujúcich a „vozenie vzduchu“, ako východisko pre budúce úplné zrušenie niektorých vlakov.
Postrehy
Ako jazdia vlaky
Prinášame aj vybrané ďalšie konkrétne postrehy z nášho regiónu, na ktoré sme boli upozornení, aj s reakciou železničnej spoločnosti.
Perličkou je osobný vlak Os 8775 (Lipany - Košice), ktorý má v Prešove pobyt 17 minút a v Kysaku ďalších 10 minút. Ak cestujete napr. zo Šarišských Michalian do Košíc, tak takmer toľko času zbytočne prestojíte ako precestujete. „Za takýto produkt ako cestujúci by som nezaplatil a takýmto vlakom nikdy necestoval,“ vraví železničiar.
Reakcia ZSSK: Vlak Os 8775 je prípojným vlakom ku vlaku R 760 v Kysaku, z tohto dôvodu nie je možný neskorší odchod z Prešova. Pobyt vlaku Os 8775 v Kysaku je z dôvodu predchodenia vlaku Os 8775 vlakom R 605. Cestujúci, ktorí využívajú tento vlak do Košíc, môžu v Kysaku prestúpiť na vlak R 605, čím dôjde aj k skráteniu ich cestovania.
Os 8781 (Lipany - Prešov) príchod do stanice (žst.) Prešov o 20.46 hod. O 20.41 hod. odchádza zo žst. Prešov do Košíc vlak Os 8709 s prípojom v Kysaku na vlak R 444 Košice - Praha. Medzi príchodom vlaku Os 8709 (21.04 hod.) a odchodom vlaku R 444 (21.20 hod.) je v Kysaku časový rozdiel 16 minút. ZSSK nepotrebuje návoz cestujúcich z Lipian do Košíc a najmä na R 444 do Prahy?
Reakcia ZSSK: Príchod vlaku Os 8781 bude od 2. zmeny na CP 2012/2013 platnej od 9.6.2013 posunutý do neskoršej časovej polohy. Prešov príchod 21.22 h z dôvodu vytvorenia kvalitnejšieho prípoja na vlak R 800 Poľana z Prešova. V prípade vytvorenia prípoja na vlak Os 8709 a následne na vlak R 444 v Kysaku by došlo k predĺženiu prípojného času od vlaku Os 8781 na vlak R 800 Poľana na viac ako 50 minút.
R 800 z Prešova do Bratislavy cez Zvolen odchádza z Prešova o 21.27 hod. a z Humenného príde do Prešova o 21.37 hod. osobný vlak Os 9112. ZSSK nestojí o potenciálnych cestujúcich zo staníc a zastávok na trati Strážske - Prešov a neponúkne im možnosť kvalitného spojenia do Bratislavy, bez zdĺhavého čakania v Prešove?
Reakcia ZSSK: Od 2. zmeny CP 2012/2013 bude v nedeľu vytvorený prípoj na vlak R 800 Poľana zo smeru Humenné. Novozavedený vlak bude odchádzať z Humenného o 19.52 h, s príchodom do Prešova o 21.22 h.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári