Najstaršie vystavované knihy pochádzajú z prvej polovice 17. a najmladšie zo začiatku 20. storočia.
VRANOV NAD TOPĽOU. Výstavu dvoch stoviek zaujímavých historických kníh možno navštíviť do konca júna tohto roka vo Vlastivednom múzeu vo Vranove nad Topľou. Nemenej pozoruhodné sú aj príbehy, ktoré sa viažu k pôvodu či objaveniu viacerých vystavovaných titulov.
"Vo vranovskej pobočke Vlastivedného múzea je v týchto dňoch inštalovaná výstava historických tlačí rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, evanjelickej, ako aj pravoslávnej cirkvi s názvom Čo nezmazal čas. Vystavujeme tu zároveň židovské judaiká, talmudy, bibliografie či vedecké tlače z lekárskeho prostredia a ďalšie zaujímavé tituly," informoval kurátor výstavy Samuel Bruss.
Ako ďalej uviedol, najstaršie vystavované knihy pochádzajú z prvej polovice 17. a najmladšie zo začiatku 20. storočia. Mnohé kúsky sú vzácne nielen pre svoj obsah či vek, ale aj povrchovú výzdobu.
Často pri záchrane kníh pomohlo aj štastie
Najhodnotnejšie exempláre výstavy majú pritom zaujímavý osud. Na ich záchrane sa totiž okrem usilovnej práce múzejníkov podieľala výraznou mierou aj šťastena.
Týka sa to napríklad výtlačku kolekcie Shakespearových hier z roku 1776, ktorá sa našla na povale starého domu v centre Vranova.
"Je zaujímavé predstaviť si, že v čase, keď prebiehal proces kolonizácie v Amerike, si vo Vranove možno niekto čítal jedného z najväčších svetových dramatikov," konštatoval Bruss.
Liturgická kniha východného obradu zo 17. storočia má takisto zaujímavý osud. Patrí obci Remeniny a našla sa len nedávno pri rekonštrukcii stavby pri miestnom kostolíku.
"Chýbajú na nej pôvodné uzávery z mosadze. V minulosti ich niekto odcudzil zrejme preto, lebo si myslel, že sú zo zlata. Kniha je unikátne farebne zdobená," priblížil kurátor výstavy.
Foto: TASR/Tomáš Doboš
S veľkou dávkou šťastia sa zachovala podľa jeho slov do dnešných dní ďalšia historická tlač s názvom Vitae Sanctorum - životove skutkove mučeníctví.
"Pre mňa je výnimočná hlavne preto, že som ju našiel pri búraní jedného starého domu vo vranovskej časti Čemerné. Bola ukrytá v komíne pod 60- až 70-centimetrovou vrstvou sadze, ktorá sa zrejme zaslúžila o jej zakonzervovanie, je naozaj v dobrom stave. Písaná je v staročeskom švabachu, jej titulná strana sa nezachovala, ale určite má niekoľko stoviek rokov."
Pozornosť návštevníkov múzea si podľa Brussových slov zaslúži aj evanjelická kniha z druhej polovice 19. storočia s názvom Písne duchovní - Cithara sanctorum.
"Zaujímavosťou je, že sa našla v rýdzo katolíckej rodine v Hencovciach. Nie je to však nič výnimočné, pretože je písaná v jazyku, ktorému ľud rozumel - v češtine, pretože napríklad knihy rímskokatolíckej cirkvi vychádzali dlho v latinčine."
Ďalšou hodnotnou knihou na výstave je podľa slov jej kurátora zborník cirkevných stavieb rímskokatolíckej cirkvi z roku 1904, ktorý obsahuje viaceré dobové fotografie vranovskej baziliky a vedľa stojaceho kláštora Pavlínov z prelomu storočí. Publikáciu získalo múzeum do svojho vlastníctva len pred niekoľkými týždňami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári