Obyvatelia žiadajú o vydanie stavebnej uzávery a zaradenie sporných parciel do územného plánu naspäť ako zeleň. Majú aj podporu poslancov. Vyšlo najavo, že mesto Prešov potvrdilo majiteľovi, že môže stavať ešte deň predtým, než sa táto zmena objavila v platnom návrhu územného plánu.
PREŠOV. Zeleň v Kolmanovej záhrade má ostať zachovaná aj v budúcnosti. Snažia sa o to miestni obyvatelia, ktorí spísali petíciu proti tomu, aby sa z časti parciel stal stavebný pozemok.
Tentoraz napísali otvorený list primátorovi, aby podpísal na dané parcely stavebnú uzáveru a taktiež doručili poslancom list, aby boli doriešené ich požiadavky týkajúce sa individuálnej bytovej výstavby. Podporu našli aj v zastupiteľstve.
Zmeniť späť na zeleň
Poslanci schválili zmeny a doplnky v Územnom pláne mesta Prešov (ÚPMP).
Zároveň však zaviazali prednostku zabezpečiť obstaranie zmien a doplnkov na predmetných parcelách „na pôvodnú funkciu verejnej a urbanistickej zelene“. Termín: ihneď.
Zastupiteľstvo tiež žiada primátora, aby podal na tieto parcely stavebnú uzáveru, až do schválenia nových zmien ÚPMP, teda, kým sa plocha nevráti naspäť pod zeleň.
Občania to tiež žiadajú. „Vyzývame pána primátora, aby podpísal stavebnú uzáveru aj preto, že to schválila väčšina poslancov,“ uviedol jeden z nespokojných obyvateľov Martin Lukáček.
V otvorenom liste píšu, že „jediná prístupová komunikácia na Botanickej ulici nespĺňa ani v základných parametroch príslušné predpisy a normy pre vjazd a výjazd vozidiel, bezpečnosť chodcov, cyklistov a možnej ochrany majetku občanov“.
Požiadavky občanov
Na tento fakt upozorňujú aj pri stanovisku k územnému konaniu. Napísali doň päť bodov.
Pozornosť upriamili na zvýšenie ohrozenia chodcov a cyklistov, na zabezpečenie zvýšenia únosnosti cesty, jej nového šírkového usporiadania, na vytáčanie sa nákladných áut, zaistenie prejazdu požiarnych vozidiel, aj na riešenie prípadných škôd na rodinných domoch a ich plotoch.
Žiadajú tiež o prizvanie na územné konanie.
Úrad priznal chybu
K tejto časti ÚPMP bola zaujímavá rozprava v mestskom parlamente.
Poslanci nechceli blokovať schválenie ďalších zmien a doplnkov, preto k uzneseniu doplnili uvedené body (stavebná uzávera a príprava zmeny parciel na pôvodnú funkciu).
„Celý tento prípad je od roku 2008 zahalený rúškom tajomstva. Najprv rušíme chránené územie, pričom máme uvedené, že zeleň ostane zachovaná. Naraz sa nám tam objaví, že je to plocha pre výstavbu rodinných domov a čuduj sa svete, dozvieme sa, že už bol podaný návrh na vydanie územného rozhodnutia. Veci naberajú rýchly spád,“ uviedla Andrea Turčanová (KDH).
Keď táto poslankyňa upozornila na „podozrenie z falšovania úradnej listiny“, vyplával na povrch ďalší fakt.
V prvotnom návrhu ÚPMP, ešte v roku 2007, sa skutočne v záväznej časti o daných parcelách nehovorilo ako o stavebných pozemkoch. Návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) bol zverejnený 14. februára.
„Po jeho vyvesení sa zistilo, že v texte chýbali dva riadky,“ priznal pred poslaneckým plénom vtedajší hlavný architekt Vladimír Ligus.
Jeho kolega mal opraviť „túto chybu tým spôsobom, že vyvesil oznámenie mesta o oprave tejto časti textu VZN“.
Z právneho oddelenia dostal usmernenie, že to nie je správny postup a je potrebné „zverejniť celé a správne uznesenie a to sa stalo 20. februára“. Podľa Ligusa nešlo o zámer.
Zaujímavosťou je, že hoci bol správny text návrhu VZN o zmenách a doplnkoch ÚPMP zverejnený 20. februára, útvar hlavného architekta poslal už 19. februára list majiteľom pozemkov, že na nich môžu stavať.
Neskôr sa tieto parcely objavili ako stavebné pozemky v záväznej časti územného plánu. Majitelia už požiadali o územné konanie.
Príjazdová komunikácia. M. Lukáček tvrdí, že nespĺňa parametre. Foto: Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári