Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Víťaz Sahajda zabehol v Stropkove traťový rekord

Na štart 33. ročníka Stropkovskej dvadsiatky sa postavilo 82 bežcov. Víťazmi sa stali Tibor Sahajda a Ingrid Petnuchová.

Na stupni víťazov. Trojica najlepších.Na stupni víťazov. Trojica najlepších. (Zdroj: im)

STROPKOV. Stropkovská dvadsiatka má za sebou 33. pokračovanie. Na toto najstaršie športové podujatie v okrese úspešne nadviazal aj druhý ročník mestského behu Stropkovská desiatka.

Na štart oboch pretekov sa uplynulú nedeľu postavilo spolu 82 bežcov – dlhšiu trať z Tokajíka ich bežalo 53, dva mestské okruhy na kratšej trati absolvovalo 29 športovcov. Dlhšia trať bola zároveň 4. kolom dlhodobej Patriot Vranovskej bežeckej ligy.

Voľba druhej májovej nedele sa ukázala ako dobrý ťah. Bežci pretekali za priam ideálneho počasia, aj keď s miernym protivetrom. Už pohľad na štartovú listinu naznačoval atraktívny súboj o celkové prvenstvo.

Favoritom bol minuloročný víťaz Tibor Sahajda, sekundovala mu silná trojka zo zahraničia Eduard Hapak (víťaz z roku 2011), Orest Babjak a Anatolij Malyj. V ženskej kategórii boli favoritkami Ingrid Petnuchová a Zuzana Stanovčáková.

Veľkým pozitívom bol nárast domácich bežcov – v Dvadsiatke sa ich predstavilo 11, na Desiatke rovnaký počet.

Výkonmi zaujali hlavne debutanti – len 18-ročný Boris Kimák bez akýchkoľvek súťažných skúseností absolvoval 20 kilometrov za 1:20:36. Domáca Nikola Čorbová skončila časom 1:29:24 v ženskej kategórii tretia.

Traťový rekord

Prvenstvo v hlavnej súťaži obhájil Tibor Sahajda časom 1:04:03 hod. a vytvoril nový traťový rekord. V ženskej kategórii dominovala Ingrid Petnuchová časom 1:20:17.

Desiatku vyhral Ukrajinec Robert Talabira (00:38:33), u žien dominovala na kratšej trati domáca Zuzana Iľovová (00:47:34).

„Išiel som sem s cieľom potvrdiť minuloročné víťazstvo a som rád, že sa to podarilo. S časom som veľmi spokojný, zvlášť, keď som išiel od začiatku sám. Bežalo sa mi v pohode. Čo sa týka môjho ďalšieho programu, o dva týždne sú majstrovstvá Slovenska v polmaratóne, ktoré by som chcel vyhrať. Chcem oceniť domácu organizáciu, pretože je tu veľmi vysoká úroveň. Menšie nedostatky sa síce objavili, ale celkovo niet čo vytknúť,“ uviedol v cieli víťaz Tibor Sahajda z TJ Obal Servis Košice.