Svidnícka radnica má v príprave oficiálnu evidenciu pamätihodností mesta. Cieľom je uchovať ich historickú, architektonickú i kultúrnu hodnotu. Zoznam, ktorý zostavila odborná komisia budú schvaľovať mestskí poslanci.
SVIDNÍK. Od konca júna minulého roku Svidník pracuje na evidencii pamätihodností. Svidnícki poslanci na tento účel vlani prijali aj mestské nariadenie. Evidencia pamiatok má predovšetkým slúžiť na zachovanie i zlepšovanie ich stavu.
„Návrhy do evidencie pamätihodností sa mohli zasielať do 31. marca tohto roku, pričom prijatých na posúdenie bolo viac ako 30 návrhov, ktoré sa prerokovávali 10. mája na zasadnutí komisie,“ informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová.
Návrhy sa majú predkladať na schvaľovanie na septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mestom určená komisia má za úlohu zistiť, či majitelia navrhovaných pamätihodností súhlasia s ich zapísaním do evidencie.
„Členmi odbornej komisie pre pamätihodnosti sú aj zamestnanci kultúrnych či spoločenských inštitúcií, okrem toho bolo toto VZN v pripomienkovom konaní zaslané na pripomienkovanie priamo kultúrno-spoločenským, cirkevným a iným inštitúciám a jednotlivcom pôsobiacim na území mesta,“ dodala Tchirová.
Na zoznam sa dostali diela aj udalosti
Návrhy na zaradenie do zoznamu pamätihodností mohli predkladať ako fyzické, tak i právnické osoby. Okrem hnuteľných a nehnuteľných vecí tu mohli byť zaradené aj kombinované diela prírody a človeka, historické udalosti, názvy ulíc, zemepisné názvy viažuce sa k histórii a osobnostiam mesta.
Na zoznam návrhov od odbornej komisie sa dostal Pamätník A. I. Pavloviča od Fraňa Gibalu, ale aj socha arm. gen. L. Svobodu, ktorej autorom je sochár Ján Kulich.
Z historických udalostí sa do návrhov dostal aj dátum prvej písomnej zmienky o Svidníku – 29. 6. 1355, či dátum narodenia čestného občana mesta generála Oldřicha Kvapila – 12. 11. 1918.
Autor: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári