Europoslanci upozorňujú na to, že ich čerpanie je stále nedostatočné.
PREŠOV. Regionálnemu rozvoju venovali pozornosť slovenskí poslanci Európskeho parlamentu Monika Smolková (Smer) z frakcie socialistov a Miroslav Mikolášik (KDH) z frakcie Európskej ľudovej strany. Hovorili o ňom na piatkovom seminári v Prešove.
Europoslankyňa Smolková poukázala na hlavné ciele novej stratégie Európa 2020.
„V minulom programovacom období sme mali stratégiu, ktorá nedopadla úspešne. Nová stratégia nevznikla v slnečnom počasí, ale v kríze a kladie si reálne ciele. Preto prichádza s konkrétnymi merateľnými cieľmi, ktoré sú reálne,“ uviedla Smolková a konkretizovala, že medzi základné ciele patrí zvýšiť mieru zamestnanosti v Únii zo 69 na 75 percent, viac peňazí na vedu a výskum či zníženie počtu Európanov pod hranicou chudoby.
Od tejto stratégie sa bude odvíjať aj regionálna politika EÚ na roky 2014 - 2020. Pre Slovensko to bude znamenať znížený počet tematických priorít.
Základom je infraštruktúra, zamestnanosť, odstránenie nesúladu medzi vzdelávaním a potrebami trhu práce, životné prostredie, moderná verejná správa a územná spolupráca.
Smolková by privítala posilnenie právomocí vyšších územných celkov v rozhodovacom procese o prostriedkoch z EÚ: „U nás o peniazoch rozhodujú len ministerstvá, kým inde aj samosprávy.
Peňazí je viac než vyčerpáme
S tým sa stotožňuje aj Miroslav Mikolášik. „Na kope je toľko peňazí. Čo nám bráni ich využiť? Čerpáme stále veľmi málo, niečo vyše 40 percent. Úradníci na ministerstve na nich často sedia ako žaba na prameni. Je to preto, že starosta nie je zo strany, ktorá práve vládne? Európa nám to dáva na tácke a my to nevieme zužitkovať,“ povedal.
Podľa europoslanca je pritom SR aktívnou krajinou, o čom svedčí prijatie eura.
Mikolášik zdôraznil, že z dlhodobého hľadiska to bol správny krok. Napríklad aj pre lepšie podmienky pri požičiavaní si na svetových finančných trhoch.
Privítal by, keby boli Slováci sebavedomejší: „Keď sa Slovákov pýtajú odkiaľ sú, často z nich to lezie ako z chlpatej deky. Hovoria, že sme z malej krajiny v strednej Európe. Nebudete ju poznať, aj si ju mýlia so Slovinskom. To nie je správne. Sme takí veľkí ako Dánsko, ktoré má najvyšší HDP na obyvateľa. Alebo Fínsko, kde je najvyšší podiel obyvateľov s titulom PhD. A nijaký Fín v živote nepovie, že je z malej krajiny v Škandinávii.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári