Ich počet podľa historikov nemá v rámci jedného sakrálneho objektu na Slovensku obdobu. Bardejovské potulky priblížili dejiny jej bočných oltárov.
BARDEJOV. Dominantnej bardejovskej bazilike sa potulkári v rámci pravidelných stretnutí venovali už po tretíkrát. V roku 2011 tu absolvovali takzvané pôstne potulky.
„V minulom roku sme si predstavili hlavný oltár a jeho predchodcov, resp. to, čo z nich ostalo dodnes. Tentoraz sme sa zaujímali o jej bočné oltáre a čiastočne aj o inventár,“ uviedol sprievodca Bardejovských potuliek Peter Harčar.
So svojimi jedenástimi krídlovými oltármi patrí bazilika medzi skvosty gotického umenia. Medzi najcennejšie patrí Oltár Narodenia Pána, ktorý pochádza z obdobia rokov 1480 - 1490.
„Tento oltár patrí medzi vrcholné diela neskorogotického umenia na Slovensku. Pôvod a autor je neznámy. Najnovšie výskumy uvádzajú, že autor bol ovplyvnený najmä Košicami, ktoré udržiavali styky s Viedňou,“ priblížil Harčár.
Bardejovské pastofórium je staršie ako košické
Jednou z častí inventáru baziliky je schránka na uloženie eucharistie pastofórium.
„V období stredoveku tam boli uložené hostie. V minulosti sa uvádzalo, že je kópiou ešte honosnejšieho košického pastofória, no dnes už vieme, že bardejovské pastofórium je staršie, je teda starším bratom košického,“ uviedol Harčár.
Ďalší unikátny Oltár Bolestného Vykupiteľa (Vir Dolorum) je podľa Harčara pomenovaný podľa jeho ústrednej plastiky.
„Pochádza z rokov 1460 - 1470. Na tabuliach je zobrazený pašiový cyklus, respektíve výjavy zobrazujúce umučenie Krista. V minulosti sa o oltár starali a zhromažďovali sa okolo neho bardejovskí tesári. Tí na tomto mieste mali na sviatok sv. Jozefa – ich patróna, aj slávenú omšu.“
Veraikon patrí medzi najcennejšie maľby
Oltár Ukrižovania je pomenovaný podľa ústredného výjavu Krista na kríži. Pod ním sa nachádza plastika Márie a Jána.
Na zatvorených krídlach oltára je podľa Harčára znázornené nájdenie sv. Kríža sv. Helenou, matkou cisára Konštantína i vstup cisára Heraklia do Jeruzaléma s krížom.
„Na podstavci - predele sa nachádza jedna z najcennejších malieb baziliky - veraikon - tvár Krista. Vychádza to z udalosti, keď Veronika počas krížovej cesty utrela Kristovi z tváre pot a kvapky krvi, on jej na oplátku odtlačil na šatku svoju tvár. Tento motív Kristovej tváre bol v období stredoveku obľúbený.“
Plastika putovala od Paríža po Kutnú Horu
Oltár sv. Barbory, opäť pomenovaný podľa ústredného vyobrazenia - sv. Barbora, ktorá je jednou z najobľúbenejších svätíc v období stredoveku.
V podstavci oltára sa nachádza mimoriadne cenné súsošie okolo roku 1500 - Stolica milosti, alebo aj Ecce homo - Boh Otec ukazuje ľudstvu svojho zbičovaného Syna.
„Autor je neznámy, ako to už pri bardejovských dielach býva. Múdre hlavy umenovedné hovoria, že bol ovplyvnený viedenskou dielňou N. Gerhaerta. Táto plastika sa aj dosť nacestovala, reprezentovala nás v Prahe na výstave v roku 1937, v Paríži v 1957 na výstave Staré umenie Československa, v Bratislave - Gotika na Slovensku a minulý rok bola v Kutnej Hore,“ dodal Harčár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári