Sú takmer neviditeľné, ale prefíkané. Zákerné aj ohľaduplné zároveň, lebo vedia dokonale umŕtviť miesto vpichu, takže občas vôbec necítime, keď sa do nás zahryznú. Kliešte sú všade a máj je jedným z kritických mesiacov ich výskytu.
PREŠOV. Medzi ľuďmi panuje mýtus o tom, že kliešte padajú zo stromov. Nie je to pravda.
Zachytávajú sa na trávach a koncoch listov prízemných rastlín, takže si ich môžete doniesť domov aj po prechádzke v mestskom či sídliskovom parku.
Do mesta ich prenesú zvyčajne vtáky, mačky alebo túlavé psy. Prichytia sa najčastejšie na telo, ale aj na odev a čakajú na svoju príležitosť, aby sa zavŕtali do podpazušia, medzi stehná alebo pod prsníky.
Lekári preto odporúčajú dôkladne prezrieť telo po každej prechádzke v prírode a prisatého kliešťa čo najrýchlejšie odstrániť kývavými pohybmi tak, aby v tele neostala zavŕtaná hlava alebo časť tela kliešťa. Ranu tiež dezinfikovať.
Keď je podozrenie, že ste telo kliešťa nevybrali celé, je vhodné vyhľadať lekára.
Kde sú ohniská kliešťov?
Na Slovensku je zmapovaných 37 endemických ohnísk kliešťovej encefalitídy.
Najznámejšie sú v okresoch Nitra, Komárno, Bratislava a Rožňava. Vlani bolo na Slovensku zaznamenaných 107 prípadov kliešťovej encefalitídy.
Podľa regionálnej hygieničky Jany Mýtnikovej v Prešovskom kraji bol minulý rok najväčší výskyt kliešťov v okresoch Bardejov a Vranov nad Topľou.
V ostatných okresoch je len sporadický. Faktom však je, že máj, na jeseň zase september a október sú najrizikovejšie mesiace.
Hrozí encefalitída aj borelióza
Uhryznutie kliešťom môže spôsobiť encefalitídu, teda zápal mozgových blán.
„Inkubačný čas je 7 - 14 dní. Ochorenie začína náhle s bolesťami hlavy, šijového a chrbtového svalstva, niekedy je sprievodným príznakom aj zvracanie,“ informovala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove Jana Mýtniková.
Môže za to vírus, ktorý kliešte prenášajú. Nakaziť sa preto môžeme aj pri konzumácii nepasterizovaného kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka a výrobkov z nich. Jestvuje však očkovanie.
Podáva sa v troch dávkach a chráni človeka minimálne 3 roky. Lymská borelióza má však bakteriálny pôvod. Lieči sa antibiotikami a očkovanie zatiaľ nejestvuje.
„Postihuje centrálny nervový systém, kĺby, srdce a pečeň. V chronickom štádiu sa objavujú prevažne bolesti kĺbov a poškodenie kože,“ vysvetlila Mýtniková.
Odborníci preto radia, aby ľudia pri potulkách lesmi a parkmi dbali na vhodné oblečenie. Nie sú vhodné krátke nohavice a tričká, ale dôležitý je aj výber obuvi. Lesní robotníci, chatári aj rybári by sa mali pre istotu dať zaočkovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári