Na väčšine gymnázií a stredných odborných škôl v Prešovskom kraji je tento týždeň rušno. Štvrtáci skladajú ústnu časť maturitnej skúšky. Termínov je však niekoľko. Školy si ich mohli zvoliť samy a rozpis podľa návrhov riaditeľov vypracoval odbor školstva na Obvodnom úrade v Prešove. Potrvajú do 7. júna. Tento školský rok bude maturovať 9 244 študentov na 120 stredných školách v kraji.
PREŠOV. Tento týždeň bol prvým z termínov a vybrali si ho gymnáziá a niektoré stredné odborné školy. Ďalší termín je od 27. do 31. mája a posledný termín si vybrali stredné odborné školy od 3. do 7. júna.
Napríklad na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Prešove maturovalo 133 študentov. Napodiv, v areáli školy vôbec nevládlo napätie. Mladí sa usmievali a tvárili sa sebavedomo. Vraj ich na skúšky učitelia pripravovali a veria si.
„Keby som mal aj horšie známky, ale pre mňa by bol úspech už to, že som zmaturoval na najlepšej škole na Slovensku,“ povedal Ľubomír Baran narážajúc na zverejnené hodnotenie školy agentúrou INEKO.
Zatiaľ mal za sebou skúšku len z angličitiny. Mal ešte absolvovať slovenský jazyk a odborné predmety.
Na SPŠE tento rok maturovali aj prví študenti z nového odboru informačné a sieťové technológie. Patril k nim aj Branislav Sedlák.
„Keď učitelia trochu prižmúria oči, všetko dopadne dobre,“ konštatoval. Zdá sa, že to ani nemuseli robiť.
Ako nám povedala jedna z členiek skúšobnej komisie, učiteľka Lucia Ligusová, občas bola aj v nemom úžase nad tým, aké dobré boli odpovede zo slovenského jazyka a literatúry.
Väčšina plánuje študovať ďalej
Richard Bodnár patril medzi tých najšťastnejších medzi spolužiakmi. Mal už za sebou všetky odpovede.
„Som slobodný človek, stredná škola je za mnou. Budem mať určite samé jednotky. Užijem si leto a budem študovať ďalej. Chystám sa do Brna. Podľa mňa tam idem s dostatkom vedomostí a presadím sa,“ dodal Bodnár.
Takmer všetci maturanti, ktorých sme oslovili, plánovali ďalšie štúdium na vysokej škole. Ako nám prezradili, urobili si už aj prieskum kvality univerzít.
Časť z nich si zvolila české vysoké školy v Prahe alebo v Brne. Prekvapili nás tým, že mali zmapované dokonca aj výdavky na štúdium.
„Zistili sme, že čo do kvality je najlepšie ísť do Prahy a náklady na bývanie a stravu sú tam asi o 20 eur vyššie ako v Bratislave či v Košiciach. Mesačne ide asi o 200 eur,“ prezradil nám Miroslav Kravec.
V hodnotení sú novinky
Pri tohtoročných maturitách sa kladie väčší význam na úspešnosť maturantov z externého testu i písomnej práce pri celkovom hodnotení. Kým vlani si mohol maturant neúspešnú písomku opraviť na ústnej skúške, tento rok sa na to nemôže spoliehať.
„Pri jazykoch, ktoré majú externú časť i písomnú prácu, sa teraz bude prihliadať na ich výsledky aj v prípade, ak žiak zvládne ústnu skúšku na trojku. V takom prípade musí dosiahnuť buď viac ako 25 percent z písomnej práce, alebo viac ako 33 percent z externého testu. Ak dostane na ústnej maturite štvorku, uvedenú percentuálnu úspešnosť musí dosiahnuť v oboch prípadoch. Maturanti z matematiky, ktorá má iba externý test, musia dosiahnuť buď viac ako 25–percentnú úspešnosť, ak zvládnu ústnu skúšku nie horšie ako trojku, alebo viac ako 33-percentnú úspešnosť, ak budú ústne odpovedať na štvorku,“ informoval nás Ján Baláž z oddelenia odborných a metodických činností odboru školstva na Obvodnom úrade v Prešove.
Na odborných školách sú samozrejme súčasťou skúšky aj odborné predmety. Ako Baláž dodal, neúspešní maturanti budú opakovať externú časť aj písomnú formu maturitnej skúšky až o rok, počas budúcoročných maturít.
Ústnu formu si budú môcť opraviť v septembri alebo februári, teda tiež v budúcom školskom roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári