Pätnásť sekúnd na jeden premietaný obraz z dvadsiatich, päť minút na celkovú prezentáciu. Také boli podmienky „súboja“ architektov a dizajnérov, ktorí divákom predstavili rozličné zaujímavosti z tejto oblasti.
PREŠOV. Odborníci na architektúru, dizajn a príbuzné odvetvia nielen zo Slovenska sa stretli v zaplnenej Christianii na akcii Ignite. Táto architektonická šou sa v Prešove uskutočnila druhý raz.
„Ignite je od slova zapáliť. Zapáliť sa a veľmi rýchlo povedať, čo chceme. Preto je na to krátky časový úsek, v ktorom majú prednášajúci zaujať publikum a všetko vysvetliť,“ vysvetlil princíp akcie jeden z organizátorov Ladislav Šandor. „Dôležitá je interakcia s publikom. Sme radi, že je plno,“ doplnil Rudolf Kozlai.
Študentom treba porozumieť
Na akcii vystúpila viac ako desiatka „účinkujúcich“, ktorá mala k dispozícii len mikrofón a projektor. Publikum sa dozvedelo zaujímavé veci. Napríklad vysokoškoláčka Viktória Mravčáková vysvetľovala, prečo sú budúci architekti „rytiermi Jedi“.
Pozoruhodný príbeh predniesol pedagóg Karol Gregor. „Niekedy je dôležitejšie porozumieť študentom, než do nich vtĺkať vedomosti,“ odvíjal niť rozprávania o študentke, ktorá bola považovaná za mimoriadne slabú a bola tesne pred vyhadzovom.
Gregor posudzoval jej prácu. „Aj keď bola zlá, videl som, že niečo v sebe má. Povedal som si, že ju nemôžem zhodiť. Našiel som si jednu vec, za ktorú som ju pochválil a bol to taký silný obrat, že sa zmenila, venovala tomu naplno a diplomovku skončila so známkou A.“
Prešov je urbanisticky otvorený
Prítomní sa dozvedeli o hlinených stavbách v južnej Amerike, o svetelnej či krajinnej architektúre, ale aj o architektúre odpadu.
Vladimír Ligus prednášal o urbanizme. „Pečať plánovitého urbanistického rozvíjania má aj mesto Prešov,“ uviedol V. Ligus, ktorý pracuje na odbore hlavného architekta a dodal, že v meste sú stále miesta, na ktorých je čo rozvíjať: „Zdá sa, že Prešov by mohol byť urbanisticky vyriešený, ale nie je to tak.“
Zaujal aj ateliér Gutgut, ktorý podľa organizátorov robí „dzive“ veci. Jeho zástupca Štefan Polakovič predstavil najnovší projekt. Kúpili si tristoročnú horáreň vo Vyšnej Boci, ktorú prerobili na svoj obraz: „Architekti sa väčšinou musia prispôsobovať zadávateľovi. Teraz sme si užili moment bez dirigovania.“
Okrem výstupov architektov a dizajnérov, ktoré budú aj na internete, chystajú organizátori aj otvorenú mapu kreatívneho priemyslu v Prešove.
Architektonická šou. O vystúpenia odborníkov bol veľký záujem.
Foto: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári