Venovaný je jeho synovi, ktorý absolvoval dve náročné operácie.
PREŠOV. David Kollár bude mať 30 rokov a chystá vydanie intímneho albumu The Son.
Ide o jeho celkovo siedmy hudobný nosič, no prakticky prvý pod hlavičkou výlučne svojho mena.
Všetky nástroje si nahral sám (gitary, basgitary, mandolínu, gamelan, hlasy...), s vokálmi mu vypomohli Lenka Dusilová a India Czajkowska. Album The Son vyjde 30. júna.
Vybral si Varšavu
„Základný motív albumu je, že môj syn prešiel dvomi nečakanými operáciami, ktoré nás dosť zložili. Chcel som to nahrať niekde, kde som nikdy nebol,“ hovorí David o novinke, ktorú nahrával vo Varšave, v štúdiu vychyteného poľského zvukára a live electronic muzikanta Tadeusza Sudnika. Časť nahrávok vznikla aj v Kollárovom domácom štúdiu.
„Celý album sú improvizácie, ktoré som postupne skladal a vrstvil. Je to päťdesiatminútový výber zo siedmich hodín nahranej muziky. Ide vlastne o audiofilm, príbeh, kde sú hudobne ukázané jednotlivé situácie, ktoré som vtedy so synom prežíval,“ opisuje avantgardné gitarové cédečko.
Ponechal na ňom niektoré autentické zvuky. Napríklad zvuk vŕtačky, keď niekto nad varšavským štúdiom začal vŕtať.
Medzinárodný presah
David Kollár je známy rozličnými aktivitami. Na svojom konte má hudbu k sedemnástim filmom.
Spolupracuje so Spišským divadlom, ktorému najnovšie skomponoval muziku k predstaveniu Dlhý, Široký, Bystrozraký.
V poslednom čase sa dal dokopy s bratislavským pohybovým divadlom Debris Company. Vystúpili spolu na ceremoniáli k Európskemu hlavnému mestu kultúry, zopakujú si to 22. júna v Košiciach na festivale Návrat vody.
Jeho srdcovkou je Artrance. Tento medzinárodný projekt v silnej zostave špičkových umelcov (David Kollár, Lenka Dusilová, Gergo Borlai, Andrea Ladanyi a Eivind Aarset) môžu diváci vidieť znovu naživo 27. júla v košickom GeS-ku a v novembri v Prahe.
S maďarským bubeníkom Gergom Borlaiom hráva aj ako duo. Zážitok z tohto elektronického projektu si môžu vychutnať i Prešovčania, už 1. júna v Christianii. „V auguste natočíme s duom album v Barcelone, kam sa Gergo presťahoval,“ dopĺňa prešovský gitarista.
Aké sú špecifiká hrania so špičkovými európskymi hudobníkmi?
„Sú na inej úrovni. Je to pre mňa inšpirujúce, že si s nimi môžem zahrať a zažiť niečo, čo sa tu zažiť nedá. Všetci sú skromní ľudia a neustále na sebe makajú,“ vraví D. Kollár, ktorý vďaka hudbe a medzinárodnej spolupráci videl svet, ale tiež si uvedomil, koľko zlozvykov robí pri svojej hre na gitare.
„Všetko, čo človek robí, sa v muzike odrazí. Keď sa pozriem za seba, koľko hektárov som pooral, teší ma to, ale zároveň vidím, že predo mnou je ešte nekonečné pole,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári