Domov sociálnych služieb (DSS) Slnečný dom na Važeckej ulici v Prešove je vynovený. Pôvodne v ňom zatekala strecha a keď sa opravovala, vznikol nápad zdvihnúť obvodové múry, čím po rekonštrukcii v zariadení pribudli nové priestory. Tie včera odovzdali do užívania. Stavebné práce stáli 82-tisíc eur z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
PREŠOV. V súčasnosti je v zariadení 23 mladých ľudí s rôznymi postihnutiami od telesných až po psychické poruchy, prípadne kombinácie postihnutia.
Z nich 18 dochádza do zariadenia každý deň a piati využívajú týždennú formu pobytu. Práve pre nich vzniklo po rekonštrukcii viac miesta na spálne a iné oddychové priestory, kde sa môžu cítiť ako doma. Majú tam dokonca aj obývačku a kuchyňu, aby sa mohli naučiť vykonávať všetky sebaobslužné činnosti.
Práve teraz majú v zariadení klientov od 18 do 37 rokov, prevažne s mentálnym postihnutím. Rozhodne sa nenudia.
Sociálne terapeutky s nimi vykonávajú rôzne činnosti. Jednu skupinu sme zastihli pri arteterapii, ale hneď vedľa mali ergoterapiu či muzikoterapiu. Aktivít však majú oveľa viac.
„Maľujeme kvety. Poznám už všetky farby,“ povedal nám mladý muž neskrývajúc radosť.
„Klientov máme prevažne z Prešova, ale podobných zariadení je málo a pokiaľ viem, záujem o umiestnenie člena rodiny majú aj ľudia z iných okresov v Prešovskom kraji,“ povedala nám sociálna diagnostička Zuzana Iľková.
Učia ich postarať sa o seba
Vo vedľajšej miestnosti sme našli iné skupinky mladých zaujatých prácou. Plnili vankúše molitanom, strihali látky, dekorovali úžitkové predmety, iní kreslili.
„Pracovné terapie im prispôsobujeme podľa ich možností a schopností, ale aj podľa toho, čo kto robí rád. Ide nám o to, aby sme im pomohli zlepšovať aj mechanické schopnosti,“ vysvetlila nám sociálna terapeutka Erika Ivančová.
Tomáš Hudák nám prezradil, že najradšej šije a k stroju takmer nikoho nepustí. Skutočne mu to išlo pri šití obliečky na vankúš veľmi dobre.
„Mám tu syna, ktorý má teraz 32 rokov a chodíme tu každý deň už tri roky. Veľmi sa teším z toho, že po rekonštrukcii majú deti väčšie a komfortnejšie priestory aj viac aktivít,“ povedala za rodičov Daniela Hanudeľová.
Investovali 82-tisíc eur
Podľa riaditeľky Anny Suchej sa síce celé zariadenie výrazne zmenilo, keď pribudla spálňa, kancelária pre terapeutky aj oddychová miestnosť s kuchyňou, ale majú ešte ďalšie plány.
„Chceli sme pre nich pripraviť domácke prostredie, kde sa budú učiť variť, piecť, obsluhovať elektrospotrebiče aj upratovať, rovnako ako doma. Tiež poskytovať kvalitnejšie sociálne služby a voľnočasové aktivity. Plánujeme tu robiť aj novú terapeutickú metódu na rozvoj reči, pamäte a motorických činností pre deti s ťažkým postihnutím a autistov,“ upresnila plány riaditeľka Suchá.
Terapie. Učia mladých s rôznym postihnutím zručnostiam aj sebaobsluhe.
Daniela Hanudeľová. Matka do zariadenia denne odprevádza 32-ročného syna už tri roky.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári