V štyroch diskotékových baroch v regióne prebehla pred dvomi týždňami policajná bezpečnostná akcia zameraná na predchádzanie lúpežiam. Majiteľovi jedného baru sa nepáči spôsob, akým akcia prebiehala.
KAMENICA, PREŠOV. Policajný zásah sa uskutočnil zo soboty na nedeľu pred dvoma týždňami.
Akcia sa začala o 23. hod. a skončila o 3.00 hod. ráno. Bola v štyroch diskotékových kluboch v Kamenici, vo Fričovciach, v Šarišských Michaľanoch a v Prešove. Zúčastnilo sa jej 147 policajtov.
„Bola to bezpečnostná akcia zameraná na predchádzanie lúpežiam, na zisťovanie a na elimináciu drogovej trestnej činnosti, podávania alkoholu mladistvým a maloletým osobám, celkovej trestnej a inej protispoločenskej činnosti, nedovoleného ozbrojovania, krádeží vlámaním, krádeží motorových vozidiel, environmentálnej kriminality. Išlo aj o pátranie po hľadaných osobách a veciach pochádzajúcich z trestnej činnosti alebo súvisiacich z trestnou činnosťou,“ informoval Daniel Džobanik, prešovský policajný hovorca.
Dinis: Hraničilo to so šikanou
V diskotékovom klube v Kamenici sa policajti zdržali presne hodinu.
„Keby tu prišli policajti niečo kontrolovať, tak by to bolo v poriadku. To by nebol problém, ale problémom bol spôsob, akým kontrola prebiehala. Hraničilo to so šikanou návštevníkov baru,“ povedal majiteľ klubu v Kamenici, Slavo Dinis.
V bare podľa jeho slov tancovalo na parkete zhruba dvadsať ľudí.
„Kontrolovali občianske preukazy a zapisovali si z nich údaje. Jedného chlapca hodili na zem. Ďalších ťahali za krk, a pritom som si nevšimol, že by im niekto kládol odpor,“ zdôraznil Dinis.
Polícia: Postupovali v súlade so zákonom
Postup polície pri tejto akcii bol podľa Džobanika v súlade so zákonom.
„Podľa zákona o policajnom zbore je každý povinný uposlúchnuť výzvu, pokyn, príkaz a požiadavku policajta, alebo strpieť výkon jeho oprávnení. Na začiatku akcie boli zo strany polície dané výzvy a pokyny voči osobám ktoré to nerešpektovali, policajti použili zákonné prostriedky na ich rešpektovanie a splnenie. Ak má ktokoľvek výhrady voči adekvátnosti a zákonnosti zásahu polície, môže podať sťažnosť na kontrolné orgány polície a ministerstva vnútra, ktoré vec prešetria. Oddelenie kontroly Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove doposiaľ žiadnu sťažnosť neobdržalo,“ skonštatoval policajný hovorca.
Pracovníci z finančnej správy robili tiež kontrolu po svojej línii.
„Polícia svoju kontrolu v tomto klube vykonala do polhodiny. To, že celá akcia trvala takúto dobu spôsobilo to, že majiteľ klubu odmietal spolupracovať pri výkone kontroly s príslušníkmi finančnej správy, a to celú akciu predĺžilo. Kým nemali príslušníci finančnej správy skontrolované všetky veci, nemohla byť akcia ukončená,“ povedal D. Džobanik a dodal, že v podobných akciách polícia bude pokračovať aj v budúcnosti.
Predviedli deväť ľudí
Akcie sa okrem policajtov zúčastnili aj príslušníci colnej a finančnej správy. Skontrolovali 408 osôb, 35 ľudí bolo podrobených dychovej skúške na alkohol, kde v ôsmich prípadoch bolo zistené požitie alkoholických nápojov mladistvými osobami.
„Na obvodné oddelenie policajného zboru bolo predvedených 9 osôb. Osem pre alkohol, jeden pre neuposlúchnutie výzvy. Pracovníkmi colnej a finančnej správy boli zistené 2 priestupky na úseku finančnej správy. Počas akcie nebola vypátraná žiadna hľadaná osoba. V priebehu akcie nedošlo k hrubému narušeniu verejného poriadku a bezpečnostná akcia prebehla bez rušivých momentov,“ uviedol D. Džobanik.
Ako sa správať pri policajnej akcii
Prevažne mladí ľudia, ktorí navštevujú diskotéky, kluby či bary už zažili policajnú akciu alebo kontrolu. Ako sa pri nej správať?
Policajti využívajú moment prekvapenia. Ozbrojení pod jednotným velením kontrolujú osoby a veci súvisiace s trestnou činnosťou. Často hľadajú a zaisťujú páchateľov trestných činov, o ktorých bežný návštevník nočného podniku ani len netuší.
Podľa zákona o Policajnom zbore je každý povinný uposlúchnuť výzvu, pokyn, príkaz a požiadavku policajta alebo strpieť výkon jeho oprávnení.
Úspech akcie je závislý aj od občanov a ich ochoty spolupracovať, preto uvádzame základné body, ako sa správať pri policajnej akcii:
- poslúchnite každú výzvu policajta, zachovajte pokoj a rozvahu, zostaňte na mieste, nesnažte sa premiestňovať,
- doklady totožnosti nepredkladajte bez výzvy, pri zisťovaní totožnosti nesiahajte prudko do vreciek, nerobte žiadne prudké pohyby,
- ak máte ležať s rukami za hlavou, neprotestujte,
- ak máte sedieť s rukami na stole, nepripaľujte si cigaretu ani neupíjajte z pohára, taktiež nehľadajte vo vreckách či kabelkách zapaľovač, cigarety, vreckovku, mejkap a pod.,
- ak chcete niečo povedať policajtom, polohlasne o to požiadajte,
- snažte sa vyvarovať akéhokoľvek fyzického odporu, neargumentujte tým, kto ste a aké máte styky,
- ak sa vám zdá, že ide iba o žart, radšej prijmite úlohu nachytaného, predídete zbytočným nepríjemnostiam,
- ak sa vám zdá zásah neadekvátny, neprotestujte ihneď na mieste, môžete tak urobiť podaním písomnej sťažnosti na Sekciu inšpekčnej a kontrolnej služby Ministerstva vnútra, skupine kontroly príslušného krajského riaditeľstva Policajného zboru, alebo na ktoromkoľvek policajnom útvare.
Zdroj: PZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári