Smrť 7-ročnej Mišky z Chmeľovej v okrese Bardejov po úraze na hodine telesnej výchovy otriasla nielen jej najbližšími, ale aj verejnosťou. Podľa dostupných informácií išlo o šok z vykrvácania pečene. Rodičia školákov sú znepokojení. Kladú si otázku, či sú ich deti v telocvičniach v bezpečí.
PREŠOV. Preskoky cez kozu, cvičenie na hrazde či loptové hry. To sú činnosti, pri ktorých zvyčajne dochádza k úrazom na základných školách.
Telocvičňa je pomerne malý priestor pre približne 25 žiakov a pri cvičení sú pády či zrážky pomerne bežné. Horšie je, keď skončia úrazom.
Kým na hodinách etiky, náboženstva či jazykov sú v triedach menšie skupinky, pri telocviku sa na to neprihliada, hoci riziká sú väčšie.
„Pri loptových hrách môže byť náraz dvoch detí pri 10-kilometrovej rýchlosti aj smrteľný. Snažíme sa vždy upozorniť na riziká, na každej hodine žiakom vysvetliť, čo budeme robiť, ako sa majú pritom správať, ale pre učiteľa je často problém ustrážiť ich tak, aby sa nič nestalo,“ povedal nám riaditeľ ZŠ v Ľuboticiach (okres Prešov) Ivan Kostelník.
Na ich škole sa napríklad stal úraz mimo hodiny telocviku, keď žiak urobil guličku z papiera a cez dutú ceruzku ju vyfúkol spolužiakovi nanešťastie rovno do oka.
„Bolo to nepríjemné, mal poškodenú rohovku, ale našťastie sa vyliečil, vidí a všetko dobre dopadlo,“ dodal Kostelník.
Telocvična v Základnej škole v Chmeľovej. Po tragickom úrazde malej školáčky sú tu hodiny telovciku stopnuté.
Foto: Vladimír Ilečko
Riaditeľ ZŠ Mirka Nešpora Jaroslav Bizub je okrem iného telocvikár a ich škola sa špecializuje na šport. K dispozícii majú telocvičňu, posilňovňu, rozcvičovňu aj bazén, preto môžu deliť žiakov aj na menšie skupiny.
Potvrdil, že aj na ich škole sa už stali úrazy. Našťastie neboli závažné, ale netajil, že učitelia musia byť vždy v strehu. Zaujímalo nás preto, ako pri nich postupovali.
„Je to vždy na posúdení učiteľa. Ak ide len o narazený prst alebo nohu, poskytneme prvú pomoc a zavoláme rodičovi s tým, aby s dieťaťom išiel pre istotu ešte k lekárovi, lebo každý chodí k svojmu pediatrovi. Som rád, že sme vážnejší úraz nemali, ale keby áno, neváhal by som odviezť žiaka do nemocnice na svojom aute alebo volať sanitku,“ reagoval Bizub.
Prečo je úrazov tak veľa?
Keď sa však stane kolízia a na prvý pohľad žiak nemá viditeľné zranenie, je pre učiteľa ťažké vyhodnotiť mieru nebezpečenstva.
Istá matka nám vyrozprávala príbeh jej synov. Zhodou okolností sa zrazili pri loptovom turnaji.
Zdalo sa, že je všetko v poriadku, ale o pár dní začal mať jeden zo synov bolesti. Vyšetrenie potvrdilo, že mal natrhnutú slezinu.
Každá škola si vedie svoj denník úrazov, kde je každý z nich zaznamenaný. Uvádza sa v ňom, o aké zranenie išlo, za akých okolností a výpovede svedkov v prípade neregistrovaných úrazov.
Ak ide o zranenie s dobou liečenia viac ako 3 dni, musia ich školy hlásiť aj do Centrálneho registra úrazov na rezortné ministerstvo, ako tzv. registrované úrazy.
Podľa pediatričky Daniely Mrouahovej sa množstvo úrazov stáva aj preto, lebo súčasné deti sú nemotornejšie, málo sa hýbu a čoraz častejšie sedia pri počítačoch.
„Zo skúseností v ambulancii viem, že každé piate dieťa chce byť oslobodené od telocviku, a to nie je dobré. Aj astmatik môže cvičiť, len mu musia vybrať vhodné cviky. Učitelia by mali posúdiť aj danosti detí a nenútiť veľmi obézneho chlapca, aby skákal cez kozu, keď to nezvládne a je tu väčšie riziko úrazu ako splnenie úlohy. Pravda však je, že deti sú čoraz lenivejšie a podľa mňa aj preto je úrazov čoraz viac,“ konštatovala Mrouahová.
Ako sú deti v školách chránené?
Riaditelia oboch základných škôl, I. Kostelník aj J. Bizub nám potvrdili, že ich žiaci aj učitelia sú pre prípad úrazov poistení.
Podobne je to na všetkých školách. Je to však len základné poistenie, nerieši dôsledky.
Širšie poistenie za náhradu škody, trvalé následky či liečebné náklady by už museli rodičia deťom aj učitelia sami sebe doplácať z vlastných vrecák, a to nie je pravidlo, skôr zriedkavosť.
Problém nastáva vo chvíli, keď si rodičia zranených detí začnú uplatňovať nárok na odškodné od školy aj poisťovne.
Hoci sa ročne na odškodnom vyplatia zraneným tisícky eur, určiť mieru zodpovednosti je zložitejšie.
Podľa hovorcu ministerstva školstva Michala Kaliňáka každá škola by mala v rámci školského poriadku určiť zodpovednosť za jednotlivé činnosti v rámci areálov škôl.
„Riaditeľ školy vydáva pracovný poriadok, v ktorom je stanovený dozor učiteľov pred vyučovaním, počas neho, cez prestávky, v školskej jedálni aj počas aktivít po vyučovaní. Zastávame preto názor, že rezort dostatočne rieši problematiku bezpečnosti žiakov,“ uviedol Kaliňák.
ak
Fakty
Porovnali sme úrazovosť žiakov aj študentov stredných škôl na Slovensku za tri školské roky
Rok 2009/2010
Registrované úrazy - 1 481, z toho 1 smrteľný
Neregistrované úrazy - 8 301
Samovraždy - 2
Odškodnených bolo 764 žiakov
Celková suma odškodnenia- 253 929 eur
Rok 2010/ 2011
Registrované úrazy – 1439
Neregistrované úrazy – 8 062
Samovraždy – 0
Odškodnených bolo 647 detí
Celková suma odškodnenia - 231 229 eur
Rok 2011/2012
Registrované úrazy - 1402
Neregistrované - 7 705
Samovraždy - 0
Odškodnených - 472 žiakov
Celková suma odškodnenia - 171 904 eur
Zdroj: MŠ SR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári