SABINOV. Rozbité chodníky, zničené zastávky, lavičky, na ktorých sa nedá už ani sedieť.
Toto bola každodenná realita na autobusovej zastávke v Sabinove. Posledné väčšie úpravy na stanici boli pred viac ako tridsiatimi rokmi.
„Nedá sa tu ani kde skryť pred dažďom či vetrom. Lavičky zničené, chodníky samá diera... A to cestujem dennodenne. Je to vizitka nášho mesta. Mal by sa niekto o cestujúcich postarať. Je to hanba a to môže povedať každý, kto cestuje,“ povedala nám Eva Petrová z Uzovských Pekľan (okres Sabinov).
Anna Lukáčová tiež cestuje do Sabinova každý deň. „Cez Sabinov prechádzam. Nedá sa ani zvyknúť na to, ako to tu vyzerá. Vždy, keď niekde cestujem inam, tak obdivujem, ako to na staniciach vyzerá kultúrne.“
Stanicu zmenšia
Už vlani nám generálny riaditeľ SAD Prešov, a. s., Jozef Kičura potvrdil, že pripravujú projekt na rekonštrukciu stanice.
„Naša spoločnosť sa rozhodla stanicu čiastočne upraviť, zmenšiť a prispôsobiť počtu prechádzajúcich a stojacich autobusov. Aj z dôvodu zníženia nákladov hlavne na vodné, stočné, daň z nehnuteľnosti, upratovania v zimnom období a podobne,“ informoval J. Kičura.
S rekonštrukciou začali koncom mája.
„Súčasný stav z hľadiska dopravného napojenia na komunikačnú sieť a aj z hľadiska bezpečnosti cestujúcich je v nevyhovujúcom stave. Riešením je vybudovanie nového vjazdu a výjazdu autobusov na prehľadnom úseku a tým súvisiacu novú organizáciu dopravy na novej ploche,“ uviedol Kičura.
Práce budú hotové v auguste
Vybudujú sa nové nástupné plochy chránené zábradlím a osvetlenie.
„Priechody pre chodcov budú vyznačené vodorovným značením a na chodníku pri vstupe na priechod bude zriadená bezbariérová úprava. Pre prípad nepriaznivého počasia budú osadené aj tri prístrešky. Na vjazde a výjazde budú automatické závory a vjazdy a výjazdy všetkých prepravcov budú riadené a kontrolované,“ skonštatoval generálny riaditeľ.
Obnova stanice by mala stáť 215-tisíc eur bez DPH. Hotová by mala byť koncom augusta.
Autobusovú stanicu v Sabinove vybudovali v rokoch 1976 – 1980. Posledná úprava spevnených plôch na autobusovej stanici v Sabinove prebehla v roku 1975.
Väčšie opravy uskutočnili v roku 2000. Vybudovali tu čakáreň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári