Pre siedmich poľských a slovenských vystavovateľov s telesným znevýhodnením je výtvarné umenie spôsobom vyjadrenia vlastnej kreativity a prezentácie veľkého talentu.
BARDEJOV. Poľský umelec Stanisław Kmiecik (42) od narodenia nemal ruky. Začal sa ako samouk učiť maľovať nohami a ústami už ako 5-ročný.
Jeho diela sa dostali na pohľadnice a kalendáre, ktoré sa vydávajú po celom svete. V Poľsko-slovenskom dome v Bardejove v minulosti už mal vlastnú výstavu.
„V roku 1985 som dostal štipendium od Svetového združenia umelcov maľujúcich nohami a ústami v Lichtenštajnsku. Inak som maľoval už ako dieťa. Inšpiráciou je pre mňa čokoľvek. Momentálne sú to aj pekné lúky pri Bardejove. Sú to najmä farebné veci,“ povedal S. Kmiecik.
Okrem maľovania sú jeho veľkou vášňou aj preteky terénnych automobilov, ktorých sa niekoľkokrát zúčastnil.
Maliarka Adriana Mišovcová (28) z Trenčína sa maľovaniu venuje od šiestich rokov.
Svoje pocity prenáša na papier so štetcom v ústach. Maľuje skoro každý deň a svojimi obrázkami najradšej teší svojich blízkych.
„Viedla ma k tomu škola, ktorú som navštevovala. V rámci ergoterapie som sa naučila maľovať. Najradšej používam akrylové farby a maľujem ústami. Inšpiráciu mám aj z kníh, fantázie, z prírody, obrázkov či pohľadníc. Veľmi ma to baví a zdokonaľujem sa tým,“ priblížila A. Mišovcová.
Hendikep v umení nie je prekážkou
V Poľsko-slovenskom dome je vystavených vyše päťdesiat originálnych obrazov troch slovenských a štyroch poľských umelcov s telesným znevýhodnením. Medzi nimi aj Andrea Kissová z Bratislavy, Danka Pekarovičová z Piešťan, Agnieszka Sapinská z Makolíc, Jerzy Galos z Krakova a Mikolaj Kastelik z Gilowíc.
„Už prvá výstava s ukážkami prác poľského umelca S. Kmiecika vzbudila veľký záujem. Súčasná výstava prezentuje diela poľských a slovenských umelcov, ktoré sú namaľované rôznymi technikami od klasických kresieb po olejomaľby. Chceli sme ukázať, že títo ľudia majú svoj vzácny dar, ktorým ukazujú, že ich hendikep v umení nie je prekážkou,“ uviedol riaditeľ Poľsko-slovenského domu Marcel Tribus.
Výstava a ukážka maľovania umelcov s telesným zvýhodnením zaujala aj profesionálnych výtvarníkov.
„Obdivujem týchto umelcov. Veľmi sa mi páči ich olejomaľba, pretože sama sa venujem maľovaniu. Sledovať týchto umelcov pri práci je ozaj veľký zážitok,“ hovorí výtvarníčka a reštaurátorka Dana Tůmová.
Umelcov s telesným znevýhodnením na Slovensku zastupuje Nakladateľstvo umelcov maľujúcich ústami a nohami.
„Úlohou nášho nakladateľstva je podpora umelcov maľujúcich ústami a nohami vo forme finančnej i umeleckej. Pre týchto ľudí umenie znamená istú formu slobody a vyjadrenia pocitov. V súčasnosti zastupujeme tri slovenské umelkyne a veľmi by nás potešilo, keby sme mohli pomôcť ďalším,“ uviedla Linda Kaszonyi.
Stanisław Kmiecik. Ústami a nohami maľuje od piatich rokov. Rád zobrazuje pustú prírodu, akty a tiež surrealistické obrazy.
Adriana Mišovcová. Talent na maľovanie mladej Trenčanky objavili už na základnej škole. Odvtedy maľuje takmer denne.
Výstava. Vyše päťdesiat originálnych obrazov predstavuje výber z tvorby troch slovenských a štyroch poľských umelcov s telesným znevýhodnením.
Dana Tůmová. Výstava obrazov a ukážka maľovania umelcov s telesným znevýhodnením zaujala aj skúsenú výtvarníčku a reštaurátorku Šarišského múzea. Foto k článku: Vladimír Ilečko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári