V horskom prostredí lyžiarskeho areálu Renčišov-Buče (okres Prešov) súperili kosci na medzinárodnej súťaži. Tento rok sa po prvýkrát spojili dve súťaže, a to Bachureňská kosa a Šarišské kosače do jednej. Organizátori dokonca vymysleli aj novú disciplínu, a tou bol východniarsky trojboj. Zapáčil sa účastníkom aj divákom.
RENČIŠOV–BÚČE. Na horských lúkach súperili slovenskí, poľskí, ukrajinskí aj maďarskí kosci v rôznom veku. Medzi 53 súťažiacimi nechýbali ženy a mladí.
Najmladšia účastníčka Ella Ledecká z Dráhoviec pri Piešťanoch mala len 8 rokov. Mladí aj ženy mali pokosiť 25 metrov štvorcových a chlapi 50 štvorákov. Do trojboja sa nemuseli zapojiť povinne, ale 12 chlapov to vyskúšalo.
„Kosci mali prebehnúť 10 metrov, zložiť kosu, nabrúsiť ju, vypiť palivo, čo bola žinčica, pokosiť určený úsek, rozložiť kosu a bežať do cieľa,“ vysvetlil nám za organizátorov zo Slovenského koseckého spolku (SKS) Dušan Lukáč. Diváci koscov povzbudzovali a okolo trojboja bolo veľa smiechu aj zábavy.
Vyhrať mohli len najlepší
V kategórii nad 60 rokov zvíťazil Ján Štajer z Hruštína (okres Námestovo).
Ľubomír Košút z obce Klin (okres Námestovo) bol jednoznačne najlepším zo všetkých. Vyhral nielen vo svojej kategórii (do 60 rokov), spomínaný trojboj, ale dostal aj ocenenie za najväčší prínos do súťaže.
Ochotne totiž koscom radil a mladých učil ako na to. Má 58 rokov a kosí už 40. Mal kosu, aká na východe nie je bežná, skôr výnimočná. Čepeľ mala 120 centimetrov. Všetky ostatné boli oveľa menšie.
„Technika sa dá naučiť, ale človek to musí v prvom rade chcieť. Dobrý kosec by mal vedieť pokuť kosu a dobre nastaviť. Naši dedovia vraveli, že kosiť znamená odháňať muchy,“ povedal nám so smiechom a pritom ani neprerušil prácu.
Ešte stále hospodári, takže kosa je preňho druhou prirodzenosťou, ale počas roka sa zúčastňuje najmenej 10-12 súťaží, ktoré organizuje kosecký spolok. Vraj začne pomaly zaúčať aj svoje dve vnučky. Chystá im malé kosy. Marcel Kurjan z Poproča (okres Košice - okolie) sa umiestnil medzi mužmi do 60 rokv na druhom mieste.
„Kosiť ma učil dedo od 12 rokov. Najprv som to považoval za drinu, ale postupne som tomu prišiel na chuť a teraz je to zábava. Mám gazdovstvo, takže kosiť potrebujem, ale stalo sa to už aj mojím koníčkom,“ prezradil o sebe zaúčajúc menej skúsených do remesla.
V dedine ho považujú za majstra a často mu prinesú vyklepať aj nabrúsiť kosu. Nevie to už každý chlap.
Ženy kosili 25 štvorcových metrov
Zdolať podmienky súťaže pre ženy chcelo výdrž a rozhodcovia merali aj čas. Čiperná a veselá Helena Bažalíková z Nižného Hrušova (okres Vranov nad Topľou) bola najlepšia spomedzi žien, hoci nie najrýchlejšia. Na druhé miesto rozhodcovia posunuli Máriu Jurkovú zo Sedlíc (okres Prešov).
„Vôbec nám nejde o ceny, ale o to, aby sme sa stretávali a ukázali mladým, ako sa to robí. Ja kosím od 14 rokov. Na gazdovstve vždy kosil, kto práve mohol a bolo jedno, či je to chlap alebo žena. Keď som sa vydala a manžel nebol doma, tiež som sa chytila kosy,“ povedala o sebe Jurková.
„Mali sme tu horský terén, ťažkú trávu, lebo podložie je tvrdé, ale kosci dosiahli výborné časy. Výsledky súťaže budú zapísané do ligy aj pohára koseckého spolku,“ zhodnotil náročnosť súťaže Dušan Lukáč.
Zahraničných účastníkov nestihli oceniť. Odišli skôr, ako sa súťaž skončila, lebo mali ďalší program, ale o celkových výsledkoch ich budú organizátori informovať.
Mimochodom, každý kosec musel byť oblečený v kroji charakterizujúcom jeho región, mať vlastnú kosu, oslu a oselník.
Pomáhali im ženy-hrabačky a deti – nosiči vody. Nič z toho v areáli na Búčach nechýbalo. Naopak. Východniarsky trojboj bol jedinečnou novinkou.
Mária Jurková zo Sedlíc. Kosiť začala v 14 rokoch a neprestala dodnes.
Marcel Kurjan. Kosenie sa stalo jeho koníčkom, aj preto na súťažiach nechýba.
Kosili aj zabávali sa. Kým sa rozhodcovia radili, účastníci si zaspievali.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári