Vedecká rada Prešovskej univerzity (PU) prostredníctvom rektora René Matloviča udelila v utorok čestný doktorát kanadskému profesorovi histórie Torontskej univerzity a akademikovi Kráľovskej akadémie vied Kanady P. R. Magocsimu. Ocenili tým jeho vedecký prínos pri skúmaní histórie Ukrajiny aj karpatských Rusínov.
PREŠOV. Rektor PU zdôraznil, že k Prešovu a Prešovskej univerzite má profesor Magocsi osobitý vzťah.
„Spája nás silné puto. Spomeniem najmä zásluhy pri budovaní akademického pracoviska zameraného na rusínsky jazyk a kultúru, a to nielen v rámci Slovenska. Letná škola rusínskeho jazyka si vďaka nemu tiež našla svoju pevnú pozíciu v akademickom priestore,“ uviedol v laudatiu rektor Matlovič.
Dodal, že toto ocenenie je len zdôraznením profesorových zásluh na poli výskumu a poznania rusínskej problematiky.
Korene má na Slovensku
Paul Róbert Magosci patrí k americko-kanadským vedcom, ktorých vedecká práca siaha až do strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska. Nie je to náhoda.
K Slovensku ho viažu aj rodinné korene. Prostredníctvom predkov a tiež jeho nebohej manželky Márie (rodená Čuvanová z Vyšnej Jablonky v okrese Humenné).
Narodil sa v meste Englewood v roku 1945 (štát New Jersey, USA). Študoval na prestížnych univerzitách modernú európsku históriu a vypracoval sa na jedného z najvýznamnejších mimoeurópskych vedcov zaoberajúcich sa aj históriou Ukrajiny a karpatských Rusínov.
Vydal viac než 700 publikácií a tejto problematike sa venuje už 45 rokov na svojom pracovisku v Toronte. Vybudoval tam jedinečnú Karpatsko-rusínsku knižnicu, kde je okolo 1 500 titulov kníh a publikácií. Porovnateľná knižnica vo svete nie je, preto je stredobodom záujmu vedcov z Ameriky aj Európy.
Časť svojej vzácnej zbierky, okolo 700 titulov, daroval aj PU na študijné účely. Tiež vzácne mikrofilmy z rusínskych periodík vydaných v rokoch 1848-1939.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári