Autori unikátnej knihy mapujú dejiny lietania v Prešove v období 1938 - 2000.
PREŠOV. Históriu prešovského letectva, parašutizmu, ale aj osudy ľudí, ktorých túžba vznášať sa medzi nebom a zemou neopustila po celý život, dokumentuje nová kniha "Spomienky pilotov a parašutistov Aeroklubu Prešov".
Knihu v sobotu 15. júna o 15. hodine slávnostne uvedú do života na letisku v Nižnej Šebastovej v areáli Aeroklubu Prešov.
Na stretnutie sú pozvaní súčasní a bývalí členovia aeroklubu, ich príbuzní, ale aj široká verejnosť.
Tri roky zbierali materiál
S myšlienkou vydať takúto knihu prišiel pred niekoľkými rokmi Mikuláš Borodáč.
Asi tri roky trvalo zostavovateľom publikácie Viliamovi Zbiňovskému a Jánovi Eštokovi kým pozbierali príbehy členov klubu, získali ďalší materiál a fotografie, ktoré by mapovali dejiny lietania v období 1938 - 2000.
"Táto kniha má 384 strán, svojimi príbehmi a článkami o histórii do nej prispelo okolo 60 ľudí. Nachádza sa v nej 91 príbehov, takmer 750 fotografií, ktoré pochádzajú hlavne zo rodinných archívov a pri každom príbehu je karikatúra," konštatoval Zbiňovský.
Dodal, že informácie čerpali z dokumentov, leteckých denníkov a rozprávania ľudí. Publikácia zachytáva históriu bezmotorového i motorového lietania, športového i vojenského letectva v Prešove, parašutizmu, ale aj leteckého modelárstva.
V knihe sú zachytené životné osudy známych prešovských pilotov ako napríklad Imricha Majoroša, Gejzu Markoviča a mnohých ďalších.
Dá sa v nej dočítať aj o úspechoch parašutistov Ladislava Platka a Milana Olenočina, ktorí sa ako členovia tímu podieľali na vytvorení svetového rekordu v nočnom skupinovom zoskoku.
Aj o vrtuľníkovej základni
"Nechýbajú tu ani state o vzniku vrtuľníkovej základne, činnosť vojakov ozbrojených síl a ich pomoc pri katastrofách a hasení požiarov," vysvetľuje Zbiňovský.
Pripomenul, že mnohé z príbehov sú veľmi zaujímavé, pretože hovoria o chvíľach, ktoré piloti a parašutisti zažili.
Nájdu sa tu veselšie i smutnejšie príbehy. Nechýbajú ani informácie o tých, ktorí sa pri lietaní zranili, alebo tragicky zahynuli.
V knihe však nie sú napísané len príbehy ľudí. Podľa Zbiňovského málokto vie, že v Prešove mali aj psa parašutistu, ktorý bol v druhej polovici minulého storočia v leteckých kruhoch pomerne známy.
"Čitateľ sa teda môže dozvedieť, ako sa sučka Bobina dostala na filmové plátno. Spolu so svojim pánom Milanom Malíkom absolvovala 34 zoskokov a účinkovala vo filme Váhavý strelec," doplnil Zbiňovský.
Krstnými otcami knihy "Spomienky pilotov a parašutistov Aeroklubu Prešov" budú veliteľ Vrtuľníkového krídla Prešov Róbert Tóth a pilot a podnikateľ Daniel Tomko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári