Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Firma Grandwood Holding, nad ktorou sa niesli pochybnosti, či pri žiadosti o štátnu dotáciu nezavádzala, nakoniec z projektu drevárskej fabriky v priemyselnom parku vo Vranove nad Topľou vycúvala sama.
Oficiálne vysvetlenie je nepriazeň médií, firma však stratila aj priazeň vlády a tá jej doteraz formálne nepotvrdila sľúbenú podporu.
Fico investíciu podporil
Plán bol, že firma preinvestuje 42 miliónov eur a za štyri roky vytvorí 390 pracovných miest. Tento rok mala do závodu dať zo svojich len pol milióna eur.
Ministerstvo hospodárstva firme navrhlo stimuly za 21,3 milióna eur. Väčšinu mali tvoriť daňové úľavy, no niečo by dostala aj v hotovosti.
Podporu firme vyjadril verejne aj premiér Robert Fico. Spolu s ministrom Tomášom Malatinským podpísali v apríli so zástupcami košickej eseročky priamo vo vranovskom priemyselnom parku memorandum o spolupráci. Vláda však rozhodnutie o stimuloch viackrát odložila.
Dnes už Ficov aj Malatinského úrad vyjadrovali verejne ľútosť, že z nového drevospracujúceho závodu nakoniec nič nebude.
„S poľutovaním berieme na vedomie rozhodnutie spoločnosti Grandwood Holding napriek tomu, že vláda urobila pre túto investíciu maximum,“ povedala hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová.
Konateľ firmy Ridvan Serbes sa v liste ministrovi hospodárstva vyhovoril na „nepriaznivú mediálnu prezentáciu projektu“.
Čo nesedelo
Hospodárske noviny tento týždeň upozornili, že košická spoločnosť mohla v minulosti pre snahu získať bankovú záruku na svoj projekt sfalšovať dokumenty britskej banky HSBC. Práve túto záruku mala predložiť rezortu hospodárstva ako dôkaz, že má peniaze na výstavbu závodu.
Firma takisto tvrdila, že patrí do tureckej podnikateľskej skupiny Yesim Textil. Neskôr sa ukázalo, že to nie je pravda.
Opozičná SaS podala pred niekoľkými týždňami trestné oznámenie na neznámeho páchateľa na Úrad špeciálnej prokuratúry pre podozrenie zo subvenčného podvodu.
„Toto je prípad, keď nestačí, že sa to skončí len tým, že ministerstvo nedá firme stimuly. Ak je pravda, že niekto úmyselne podvádzal, mal by niesť trestnoprávne dôsledky,“ zopakoval včera poslanec SaS Ľubomír Galko.
Grandwood aj Smer použili argument, že o pomoc pôvodne žiadala ešte za ministra hospodárstva z SaS – Juraja Miškova a ten jej dal kladný posudok. SaS uviedla, že firme dali akceptačný list, lebo splnila formality.
Investíciu spochybnila aj štátna agentúra SARIO.
Dôvodia urážlivou kampaňou
V liste adresovanom ministrovi hospodárstva, ktorého preklad hovorca poskytol, konateľ spoločnosti Grandwood holding Ridvan Serbes konštatuje, že mediálna prezentácia ich projektu na Slovensku sa stala veľmi urážlivá a osobná.
"Zdiskreditovala moju osobu, rodinu, naše úspechy a naše obchodné aktivity. Aj keď inštrumentalizácia projektu z politických motívov je špekulatívna, z našej strany to je viac menej než evidentné. S poľutovaním vám preto oznamujeme, že sme sa vzdali všetkej podpory, zapojenia a prepojenia s projektom Grandwood holding, s. r. o., ako aj všetkých ďalších súčasných alebo budúcich činností v rámci jurisdikcie hraníc Slovenskej republiky."
Hospodárske noviny priniesli tento týždeň informáciu, že košická spoločnosť mohla v minulosti pre snahu získať bankovú záruku na svoj projekt sfalšovať dokumenty renomovanej britskej banky.
Prekvapený primátor
Rozhodnutie spoločnosti neinvestovať vo Vranove nad Topľou primátora mesta Jána Ragana prekvapilo.
"Ak je táto informácia naozaj pravdivá, budeme aj naďalej pokračovať v rokovaní s ministerstvom hospodárstva a predstaviteľmi vlády SR, aby k nám nasmerovali iných investorov," avizoval.
Priemyselný park Ferovo na okraji Vranova nad Topľou je aj po štyroch rokoch od jeho výstavby stále bez investora.
Nemajú prácu pre ľudí, investíciu potrebujú
Vranov nad Topľov patrí medzi regióny s najvyšším percentom nezamestnaných.
BRATISLAVA. Takmer 11-tisíc ľudí vo Vranove nad Topľou si nevie nájsť prácu. Miera nezamestnanosti tu je takmer 25 percent.
Len štyri okresy na Slovensku mali podľa Ústredia práce vyššiu nezamestnanosť ako práve Vranov. Investor Grandwood Holding sľuboval regiónu 390 pracovných miest.
Chýba diaľnica
Problém Vranova je podľa Ľuboša Sirotu z personálnej agentúry Mc Roy najmä v tom, že keď pred desiatimi rokmi Slovensko zažívalo investičný boom, región sa neuchytil. Dnes sa investori v takýchto regiónoch hľadajú podľa neho ťažšie. „S tým je spojená aj zlá dopravná infraštruktúra,“ hovorí
„Investor nepôjde tam, kde nemá diaľnicu a nemá zabezpečené, že mu načas príde dodávka a že načas bude môcť doviesť svoje produkty,“ pripája sa Tibor Gregor z Klubu 500. Vláda by podľa neho mala prehodnotiť stavanie diaľnic a mal by ich zrýchliť aspoň tak, ako to bolo za prvej vlády Roberta Fica. O príchode Grandwoodu mal pochybnosti aj on.
Musia ísť inam
Nezamestnaní vo Vranove sú podľa Sirotu odkázaní najmä na mobilitu. Nejde však len o cestovanie za hranice, ale aj v rámci Slovenska. Aj šéf odborárskeho združenia KOVO Emil Machyna hovorí, že mladšia generácia Vranovčanov sa radšej presťahuje, lebo si v regióne nevie nájsť miesto s vyšším platom či pridanou hodnotou.
Pomôcť by niektorým mohlo preškolenie, tvrdí Sirota. Stále sú totiž podľa neho ponuky pre šičky či operátorov na vysokozdvižných vozíkoch. „Toto nevyrieši vysoké čísla, ale individuálne to môže pomôcť,“ hovorí.
Machyna vidí možnosť vytvorenia nových miest vo väčšej ústretovosti štátu, napríklad cez možnosť odpisov.
Veronika Folentová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári