Vystúpenia, na aké človek natrafí zriedka, v industriálnych priestoroch tehelne. Tak to vyzeralo na treťom ročníku festivalu POKE, ktorý priniesol silné mená alternatívnej scény a spojil umelcov Prešova a Košíc.
DRIENOVSKÁ NOVÁ VES. Stará tehelňa v Drienovskej Novej Vsi (okres Prešov) patrila cez víkend umeniu.
Festival POKE je jedinečný vďaka atmosfére. V kedysi jednej z najväčších slovenských tehelní z päťdesiatych rokov, s neopakovateľným duchom miesta, sa po roku znovu stretli umelci.
Nielen hudobníci, na festivale POKE malo miesto i divadlo, literatúra, tanec, film, výtvarné umenie, street art, remeselná dielňa...
Babky nechýbali
Maskotmi festivalu sa stali miestne babky, ktoré sa objavili aj na bilbordoch avizujúcich tretí ročník akcie.
„My sme odtiaľ, z tehelne, bývame blízko,“ prezradila nám 79-ročná Anna Markušová a dodala: „Minulý rok sme tu boli a potom nás dali v Prešove na plagáty. Nemuseli nás tam veru dávať.“
Jej o rok staršia kamarátka Etka Spišáková ju doplnila: „Len tak sme prišli pozrieť, lebo tu sme pracovali, tak sme zvedavé, ako to vyzerá.“
A ako hodnotili program, ktorý predsa len zaujímal skôr mladšie ročníky? „Dobrý program, ale keby zahrali ľudovky, bol by lepší,“ odvetili babky z tehelne v Drienovskej Novej Vsi.
Miestne babky sa stali maskotmi festivalu.
Headlineri z Islandu
Ľudovky industriálnym areálom nezneli. Návštevníkov však roztancovala veselá elektronická kapela Belfast FM z Islandu, ktorá bola hlavnou hviezdou prvého festivalového dňa.
Jej členovia dokázali, tak ako pred rokom ich krajania Bloodgroup, prečo je Island značkou kvality a prečo sa tak darí hudbe z tohto neľudnatého ostrova.
Z temnejšieho súdka bolo vystúpenie Dirty Beaches z Kanady, dobrý ohlas mal domáci Puding pani Elvisovej i Taliani Soviet Soviet.
Druhý deň na hlavnom pódiu patril elektronike, predstavili sa napríklad Sleep Party People (Dánsko) a Dat Politics (Francúzsko), pódium im rozohriali českí rockeri Vees.
Kto neholduje syntetizátorom, mal možnosť navštíviť rock/world music stage, či ísť trebárs na divadlo, literárne čítačky alebo besedy. Všetko sa stihnúť nedalo.
Belfast FM. Headliner prvého večera.
Upútali Skrat a Spitfire Company
Čo nás však zaujalo, bolo divadelné predstavenie Skratu (Umri, skap, zdochni) či jedinečný projekt Spitfire Company českej hudobníčky Lenky Dusilovej a silovej tanečníčky Markéty Vacovskej.
Na bočnom pódiu to poriadne roztočili energickí Bohemian Betyars z Maďarska hrajúci rýchly folk-punk.
Priestor dostali i domáci hudobníci. Či už Košičania Jazzabel mixujúci funky a jazz, prešovský hardcore Saprophyte, alebo ich mladší kolegovia Papyllon, ktorí sa mohli pochváliť hradbou fanúšičiek pod pódiom.
V blízkosti literárneho „stejdžu“ bolo pódium, na ktorom Edo Klena predstavoval mladé talenty (nás zaujali Madison Gentlemen), ale vystúpila na ňom i Katka Koščová, Viki Olejárová i Francúzi Les Rhinocéros.
Vizuálne umenie malo zastúpenie aj v podobe svetelnej projekcie tunela v útrobách fabriky či inštalácie smetnej nádoby s vyhodeným televízorom.
Lenka Dusilová a jej hudobno-tanečný projekt.
Hradba dievčenských tiel. Kto je pred ňou? Papyllon...
Výstava. POKE fest nebol iba o hudbe... Foto k článku: Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári