Trojdňový alternatívny festival priniesol koncerty kapiel nezávislej scény, ukážku originálneho výtvarného umenia i priestor pre literatúru.
BARDEJOV. Priestory bardejovskej Hrubej bašty sa počas troch dní podarilo oživiť kultúrou.
„Tento ročník je nový vo veľa veciach. Prvýkrát ide o trojdňový festival a prvýkrát v Hrubej bašte. Od tohto roku máme objekt s mestom zazmluvnený. Po nociach brigád sa nám podarilo dostať priestory do využiteľného stavu,“ povedal Fero Maxin z OZ Different.
Festival je venovaný spomienke na priateľa a hudobníka, ktorý pomáhal formovať začiatky ich spoločných aktivít.
„V našich začiatkoch s nami spolupracoval okrem iných ľudí aj Vlado Kačmár, ktorý pred šiestimi rokmi zomrel na rakovinu. Hral s nami v kapelách a výrazne sa postaral o to, aby sme sa rozbehli. Robíme to aj na jeho pamiatku,“ priblížil F. Maxin.
Takmer rodinné stretnutie
Trojdňová akcia OZ Different sa začala vernisážou mladej bardejovskej maliarky Vladky Švecovej, ktorá predstavila svoje abstraktné obrazy inšpirované ľudovými ornamentmi a nočnými morami.
„Snažíme sa hlavne o nekomerčnú kultúru, ktorá zaujme mladých ľudí. Na každom ročníku sú interpreti, umelci a diváci, ktorí sa viac-menej poznajú,“ povedal Maxin.
Trio starej hudby v podaní Lenky Sisak, Mirky Semanekovej a Mileny Čanovej prenieslo do obdobia, ktoré si snáď pamätajú aj múry Hrubej bašty. Po koncerte barokovej hudby nasledovala premiéra dokumentu „Lost in Poland“ od hudobníka Daša Fon Fľaša.
„Je to mladý nekonformný folkáč, ktorý sa už dosť vypracoval i vyhral. Dokument je z jeho šnúry a bol točený aj u nás v Bardejove. Samozrejme, že nám aj zahral,“ povedal Maxin.
Piatkový program „Forever megashit fest“ bol hlavne hudobný aj s literárnymi chvíľkami.
„Túto časť sme pripravili v spolupráci s občianskym združením Valali v mesce,“ podotkol Maxin.
V hudobnom „košiariku“ piatkového večera sa ocitli skupiny Stratená existencia, Supraphon Family, poľský Awariat Nato, Jakubysko, Via Anima, český Zkouška syrén, Reggae Vinil Sound System či srbský hudobník Saša Paljenkaš. Tretí deň alternatívneho festivalu bol aj hudobným vyvrcholením, svoje koncerty odohrali kapely Posledné decembrové dni, Ills a The Public.
V lete chcú do Hrubej bašty pritiahnuť vodu
Bardejovská Hrubá bašta bola postavená v 15. storočí a slúžila ako delová bašta. V polovici 20. storočia vyhorela a v 60. rokoch slúžilo jej päť poschodí ako sklad. V roku 2012 ju získalo OZ Different do prenájmu od mesta na desať rokov. Postupne sa má premeniť na kultúrno-komunitné centrum.
„Stabilne nám tu v Bardejove chýbal priestor pre divadlo, tanečné aktivity, ktoré by sa dali podchytiť. Hlavne by to malo byť zamerané na komunitu a na kreatívne voľnočasové aktivity,“ hovorí Maxin.
V bašte sa aj toto leto budú organizovať brigády, ktoré majú jej priestory oživiť a sprístupniť.
„Podarilo sa nám už do objektu dostať elektrinu. Ďalšie projekty budú zamerané na vodovodnú a kanalizačnú šachtu, aby sme mohli sprístupniť toalety. To by sme chceli zrealizovať počas leta.“
Počas posledného augustového týždňa sa v Bardejove okrem tradičného mestského jarmoku bude konať aj jarmočné Baštovanie zamerané na umelecké remeslá, workshopy a koncerty. Do Hrubej bašty sa od minulého týždňa presťahovalo aj klubové kino Kameň.
Výstava V. Švecovej. Jedna z miestností bašty sa premenila na výstavnú sieň obrazov mladej výtvarníčky z Bardejova.
Fero Maxin . Podľa predsedu OZ Different je stabilným cieľom združenia premeniť
Hrubú baštu na kultúrno-komunitné centrum.
Foto: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári