Vojnový cintorín z I. svetovej vojny v Zborove (okres Bardejov) nechali čiastočne zrekonštruovať. Obnovu za vyše 17-tisíc eur si obec podľa historika mohla odpustiť.
ZBOROV. Na zborovskom vojnovom cintoríne z I. svetovej vojny je pochovaných 136 padlých vojakov ruskej a rakúsko-uhorskej armády. Väčšou obnovou cintorín prešiel začiatkom deväťdesiatych rokov.
Jeho posledná čiastočná rekonštrukcia bola urobená len nedávno. Podľa historika, ktorý sa téme i obnove vojnových hrobov z I. svetovej vojny dlhé roky venuje, už teraz dopadla zle.
Nerešpektovali historickú podobu
„Žiaľ, musím konštatovať, že vojnový cintorín nebol zrekonštruovaný do svojej historickej podoby. Znamená to, že pri jeho obnove neboli rešpektované dostupné archívne dokumenty,“ hovorí historik a predseda Klubu vojenskej histórie Beskydy Martin Drobňák.
Hroby vojakov, ktorých mená sú známe, podľa Drobňáka mohli ostať zachované.
„Hrobové polia boli zarovnané a osadili len provizórne kríže. V žiadnom prípade nemožno hovoriť o rekonštrukcii, ktorou by sa cintorín dostal do stavu, aby zodpovedal pietnemu miestu i vojensko-historickej pamiatke.“
Zarážajúca je podľa neho aj finančná čiastka za jeho obnovu, ktorá vraj nezodpovedá vynaloženej práci.
„Nie som stavebníkom, ale vyše 17-tisíc eur je dosť peňazí na to, aký je výsledok. Kladiem si otázku, ak by to niekto hradil zo súkromného vrecka, či by za takéto práce zaplatil faktúru na spomínanú sumu,“ podotkol Drobňák.
Starosta: Dodržali sme všetky právne veci
Projekt rekonštrukcie vojnového cintorína v Zborove počíta s troma etapami. Jeho prvá etapa obec stála 17 794 eur. Na obnovu Zborov získal príspevok od ministerstva vnútra vo výške 16-tisíc eur.
Podľa starostu Jána Lukáča (nez.) na práce vyhlásili riadne výberové konanie a vybrali z troch stavebných firiem.
„Vybrala sa firma s najnižšou ponukou. Projekt a rozpočet zodpovedá stanovám a podmienkam cenníkov prác. Dodržali sme všetky právne veci, ktoré sú potrebné na obnovu cintorína. Ak niekto hovorí opak, je to subjektívny názor,“ reagoval J. Lukáč.
Na cintoríne bola v rámci prvej etapy urobená úprava terénu a založenie trávnika za vyše 11-tisíc eur. V skupinkách tu osadili štyridsať betónových symbolických krížov, za ktoré obec zaplatila viac ako 6-tisíc eur.
„Pri rekonštrukcii boli odstránené železné kríže. Ak by sme osadili drevené kríže, bolo by to dočasné. Sledovali sme ostatné rekonštrukcie a betónové kríže boli zachované aj po 1. svetovej vojne. Na pietnom mieste bol urobený aj výkop a položené štrkové podložie pre budúci chodník,“ povedal Lukáč.
Práce a vynaložené prostriedky podľa starostu kontrolovali úradníci z ministerstva vnútra.
Založenie trávnika za 11-tisíc eur
Celková plocha vojnového cintorína má 1 455 metrov štvorcových. Podľa starostu je cena v prepočte 7,5 eura za meter štvorcový, za ktorú boli vykonané fakturované práce, v poriadku.
„Pôvodný stav cintorína bol dezolátny. Jeho povrch bol nevyrovnaný, hrobové miesta boli krivé. Celý pozemok bol zničený od dobytka a náletových drevín,“ reagoval Lukáč.
Konateľ stavebnej spoločnosti, ktorá obnovu cintorína vykonala, pripúšťa, že suma za úpravu plochy a založenie trávnika môže vyvolávať otázniky.
„Pri pohľade 'zvrchu' sa to môže zdať. Pre nálety buriny bol potrebný bager a dovážalo sa veľa zeminy. Podľa súpisu prác bolo vykonané všetko ako malo byť. Všetko bolo doložené cenníkom. Bolo to potrebné preorať, skultivátorovať a zasiať trávu,“ uviedol Michal Cocuľa.
Práce budú pokračovať dvoma etapami
Rekonštrukcia vojnového cintorína v Zborove je podľa starostu Lukáča plánovaná v troch etapách. Celková suma za obnovu sa má pohybovať okolo 42-tisíc eur.
„V roku 2014 chceme osláviť sté výročie 1. svetovej vojny s obnoveným cintorínom. V druhej etape má byť urobená úprava pietneho miesta s mramorovým krížom, chodníkom a tabuľou s informáciou o padlých. V tretej etape by malo byť ukončené oplotenie,“ podotkol Lukáč.
Obec podala aj ďalšiu žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov na ministerstvo vnútra.
Ministerstvo: Kontrola nezistila porušenie predpisov
Vykonaná kontrola obnovovaného vojnového cintorína v Zborove bola podľa rezortu vnútra zameraná na terénnu obhliadku s preverením využitia financií.
„Keďže obec Zborov podala žiadosť o finančný príspevok aj na 2. etapu obnovy tohto cintorína, bolo nevyhnutné na mieste preveriť použitie týchto financií na účel obnovy v 1. etape. Kontrolou bolo zistené, že financie boli použité efektívne a účelovo,“ informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Lucia Garajová.
Druhá finančná kontrola bola podľa ministerstva zameraná na dodržiavanie hospodárnosti a účelovosti pri použití verejných prostriedkov.
„Kontrolou nebolo zistené porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov ani interných aktov riadenia,“ uzavrela Garajová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári