PREŠOV. Koncesná zmluva s firmou Vinci Park Slovakia, s. r. o., ktorá posledných 5 rokov spravovala parkovacie plochy v Prešove, končí. Presnejšie, stane sa tak v nedeľu 30. júna 2013.
Ľudia celý ten čas hromžili, že museli platiť parkovné, sankcie za papuče a odťahovanie vozidiel a pýtali sa, kde zisky končia. Keďže odpovedí ľudia dostali málo, roky sa len špekulovalo nad tým, či mesto na tomto partnerstve získalo, alebo naopak stratilo.
Na stoly poslancom sa celkom nečakane dostal návrh na predĺženie zmluvy s touto spoločnosťou na ďalších 15 rokov.
Stalo sa tak 5 minút po začiatku mestského zastupiteľstva a do programu tento bod zaradili hneď po voľbe kontrolóra.
Poslanci boli zaskočení a bránili sa. Vraj o tak závažnom dokumente nebudú rozhodovať bez toho, aby ho mali možnosť najprv preštudovať a prerokovať v komisiách.
Na jednej strane sa zdvihla vlna nevôle, ale časť poslancov sa snažila aspoň počas prestávky preštudovať poslanecký návrh, ktorý za klub nezávislých predložil viceprimátor René Pucher.
V návrhu išlo o predĺženie zmluvy so spoločnosťou Vinci Park Slovakia (VPS) na ďalších 15 rokov s tým, že investujú do parkovacích miest 1,8 milióna eur.
V tejto sume je však aj odkúpenie nových parkovísk na Sídlisku III s 250 miestami, ktoré na mestských pozemkoch vybudovala spoločnosť EEI s úmyslom vyberať parkovné, čo narazilo na vlnu nevôle.
Ďalej tvrdia, že vybudujú 400 parkovacích miest na Sekčove, 40 na Šváboch, 30 na Sídlisku II a podľa dohody aj hocikde inde. Na Táborisku a Hollého ulici zriadia rezidenčné parkovanie.
VPS podľa návrhu odovzdá všetky tieto parkovacie plochy do bezplatného užívania mesta po dobu platnosti zmluvy a následne prevedie do majetku mesta, ale hneď v druhom odstavci návrhu sa píše o tom, že navrhujú nezvyšovať parkovné do roku 2017 a potom len po dohode s mestom.
Otázkou je, do čoho vlastne investujú? Zaberú mestské pozemky, ihriská, pieskoviská, vnútrobloky so zeleňou, spevnia plochy a namaľujú čiary? O automatoch na sídliskách zatiaľ nehovoria...
Čo spravovala VPS
V súčasnosti VPS spravuje 860 parkovacích miest v meste v troch pásmach. Mestu vraj platí fixnú sumu mesačne, a to 4 170 eur, čo je ročne 50-tisíc eur, plus 65-tisíc tvoria odpisy za vstupné investície VPS.
Ich mesačná tržba pritom bola 22 400 eur.
Platba fixného poplatku mestu bola podľa zmluvy viazaná na to, že na parkoviskách bude v danom čase 80 percent platiacich áut a teda nemožno hovoriť o stabilnom príjme. Za 5 rokov mala VPS vykázaný obrat za parkovanie vo výške 1,068 milióna eur.
V priemere je to 19 784 eur mesačne a to znamená, že mesto podľa koncesnej zmluvy malo na fixnú odmenu pre VPS (24 895 eur) ešte doplácať v priemere 5-tisíc eur.
Dokázali by to aj mestské firmy
Andrea Turčanová (KDH) žasla nad tvrdením, že mesto má z parkovného príjem 50-tisíc ročne.
„Vlani sme od nich dostali 20-tisíc, dva roky predtým nič a za papuče vybrali 40-tisíc eur. Vhodné a slušné by bolo vypísať verejnú súťaž a nezaoberať sa len jediným návrhom,“ zdôraznila Turčanová.
Peter Krajňák (Most-Híd) označil návrh za „ľúbivú kašu“, ktorá síce navonok vyzerá lákavo, ale na ľudí by mohla mať opačný dopad.
Aj Karol Kyslan (nezaradený) tvrdo kritizoval situáciu, do ktorej ich dostali kolegovia z klubu nezávislých takým nepripraveným návrhom, o ktorom mali komisie rokovať vopred, veď ide o rozhodnutie na 15 rokov.
„Treba hľadať riešenie a nie každý návrh zmietnuť zo stola,“ oponovala predsedníčka klubu nezávislých Štefánia Andraščíková (nez.).
Richard Drutarovský (SaS) s jedným prišiel. Podľa jeho názoru správu parkovacích plôch môžu vykonávať aj mestské firmy a oveľa lacnejšie, len treba nájsť spôsob a dohodnúť sa.
„Správa a údržba prešovských ciest má licenciu na odťahovanie áut, tak by to mohla vykonávať a príjem by išiel do mestskej kasy, nie cudzej firme. Papuče má na starosti mestská polícia aj teraz, parkovacie automaty aj predaj rezidentských kariet by mohol prevádzkovať dopravný podnik, veď s tým má bohaté skúsenosti. O údržbu plôch by sa mohli starať technické služby. Bolo by to lacnejšie, korektnejšie a vedeli by sme kontrolovať tok peňazí,“ navrhol Drutarovský.
Poslanci z klubu nezávislých sa však s týmito úvahami nestotožnili. Napokon poslanci hlasovaním presadili, že návrh stiahli z rokovania s tým, že ho komisie aj kluby ešte dopracujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári