Záujmové združenie žien MyMamy získa nehnuteľnosť na Jánošíkovej ulici do prenájmu na 20 rokov.
Záujmové združenie žien MyMamy získa nehnuteľnosť na Jánošíkovej ulici do prenájmu na 20 rokov za symbolický poplatok jedno euro na rok, pričom sa zaviaže preinvestovať na rekonštrukcii objektu 100-tisíc eur.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
PREŠOV. Zámer zriadiť v Prešove prvý Bezpečný ženský dom dostal zelenú. Mesto prenajme na 20 rokov pre Záujmové združenie žien MyMamy objekt bývalej materskej školy na Jánošíkovej ulici s priľahlým pozemkom za jedno euro ročne.
Ženské združenie tu preinvestuje minimálne 100-tisíc eur na rekonštrukciu budovy, pričom sa zmluvne zaviaže, že zariadenie sociálnych služieb sprevádzkuje najneskôr do dvoch rokov od uzatvorenia zmluvy.
Prenájom s týmito podmienkami tento týždeň schválili poslanci na Mestskom zastupiteľstve v Prešove ako prípad hodný osobitného zreteľa.
Budova chátrala
Budova po zrušení predškolského zariadenia už niekoľko rokov chátra a mesto ju nevyužíva.
Nepravidelne sa tu stretávali dôchodcovia z mestskej časti Šidlovec, ktorí sa snažili získať od radnice peniaze na rekonštrukciu objektu vrátane novej strechy.
V areáli je multifunkčné ihrisko, ktoré bude musieť nový prenajímateľ udržiavať. Mesto bude žiadať jeho účel zachovať a sprístupniť verejnosti.
Bezpečný ženský dom bude slúžiť na núdzové bývanie pre špecifickú skupinu žien zažívajúcich násilie a ich detí.
V žiadosti o prenájom nehnuteľnosti štatutárna zástupkyňa združenia Apolónia Sejková uvádza, že v zrekonštruovanom objekte budú poskytovať aj ambulantné poradenské služby a pripravia aj skupinové stretnutia s klientkami.
Po presťahovaní sa do novovytvorených priestorov združenie MyMamy vráti mestu nájomný trojizbový byt, ktorý slúži ako utajené miesto na bývanie pre týrané ženy a matky s deťmi.
Bezpečný ženský dom bude zaradený do siete neštátnych zariadení Prešovského samosprávneho kraja.
Financie z fondov aj od donorov
Sejková ďalej uviedla, že financie na rekonštrukciu objektu chcú získať z eurofondov, Nórskeho finančného mechanizmu a iných dostupných súkromných a verejných zdrojov a od donorov.
S ich čerpaním a implementáciou majú skúsenosti od programovacieho obdobia 2004 – 2006.
Projekt podporuje aj prešovská radnica. Riaditeľ sekcie služieb Matúš Háber v stanovisku oddelenia sociálnych služieb uviedol, že Prešov, ako tretie najväčšie mesto na Slovensku, nemá k dispozícii sociálne zariadenie, ktoré by poskytovalo azyl ženám a matkám s deťmi, ktoré sa ocitli v ohrození bez strechy nad hlavou.
Záujmové združenie žien MyMamy pôsobí v Prešove od roku 2000, keď začalo s činnosťou materského centra.
O tri roky neskôr začali poskytovať poradenstvo aj ženám, ktoré sa stali obeťami násilia v rodinách.
V roku 2008 im radnica prenajala trojizbový byt, v ktorom na utajenom mieste poskytujú doteraz núdzové bývanie svojim klientkam na základe registrácie na Prešovskom samosprávnom kraji ako poskytovateľa sociálnych služieb v zariadení núdzového bývania. Byt im však kapacitne nestačí.
Od roku 2010 na základe akreditácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytujú aj špecializované sociálne poradenstvo pre špecifickú cieľovú skupinu žien, obete násilia v párových vzťahoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári