Osud obľúbeného Ekoparku, ktorý má vo svojej správe ABC Centrum voľného času v Prešove, ešte stále nie je vyriešený. Na pondelkovom zastupiteľstve sa ním budú poslanci znova zaoberať. Znova po polroku, aj to len preto, aby zrušili nevykonateľné uznesenie. Hľadanie východiska zase nechali na riaditeľke zariadenia. Očakávajú od nej návrhy na to, ako areál udržať a pritom znížiť náklady.
PREŠOV. Končí sa školský rok a prídu prázdniny, preto nás zaujímalo, či bude Ekopark pre verejnosť otvorený aj v lete.
Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že je z mesiaca na mesiac ťažšie udržať chod zariadenia. Problém to bol aj v minulých rokoch, ale tento rok je mimoriadne problematický.
ABC CVČ má totiž menej zdrojov na činnosť. Riaditeľka Elena Šimčíková nás však ubezpečila, že rodiny budú môcť navštevovať Ekopark aj v lete.
„Bude otvorený v pracovných dňoch do 17. hodiny a cez víkendy od 13. do 18., hoci bude pre nás ťažké zabezpečiť tam služby. Sme školské zariadenie, nie mestská zoologická záhrada,“ konštatovala Šimčíková.
Neskrývala radosť nad tým, že sa im nedávno podarilo zabezpečiť krmivo pre zvieratá o niečo lacnejšie z družstva v Kapušanoch (okres Prešov), ale z ostatných výdavkov má obavy.
Na prevádzku a mzdy ročne totiž potrebujú vyše 57-tisíc eur. Toľko nemajú, takže budú musieť niekde hľadať pomoc alebo urobiť ďalšie redukcie.
„Všetko je o peniazoch, a tých je málo. Leto ešte nejako zabezpečíme, ale na jeseň budeme musieť možno prepúšťať a nájsť ľudí v rámci absolventskej praxe z úradu práce, aby sa mal kto starať o zvieratá. Na hrabanie lístia a ďalšie úpravy si možno objednáme väzňov. Zatiaľ vážne neviem, ako by sme mohli areál udržať a už vôbec nie, ako ho rozvíjať,“ dodala Šimčíková.
Historický objekt, kde je časť zvierat, ako sú vtáky, hady, ryby, škrečky, zajace aj opice nutne potrebuje výmenu okien aj vodovodného potrubia, obnovu si žiada aj osvetlenie, plot okolo celého Ekoparku, lavičky, výbehy pre zvieratá a podobne.
Najdôležitejšia je kanalizácia a na tú potrebujú okolo 100-tisíc eur. Bez nej totiž nemôžu prevádzkovať sociálne zariadenia a teda ani vyberať vstupné od návštevníkov.
Primátor: Všetky zelené plochy sú stratové
Pripomíname, že na konci roku 2012 poslanci odhlasovali uznesenie, podľa ktorého mali Ekopark prevziať do správy Technické služby mesta Prešov, a. s. (TsMP).
Nestalo sa tak a teraz toto uznesenie musia zrušiť, lebo je nevykonateľné. Čo bude s Ekoparkom ďalej, zase nechali na riaditeľke.
„Všetky zelené plochy v meste boli a vždy budú stratové, ale my chceme Ekopark zachovať. Ja som stále za to, aby areál spravovali technické služby. Môžu zabezpečiť najdrahšie práce. Vykázali zisk, tak by mohli časť z neho vložiť do zariadenia, ktoré slúži verejnosti,“ konštatoval primátor Pavel Hagyari (nez.).
TSmP predložili aj svoju kalkuláciu nákladov a návrh prác na tento rok.
Za vývoz hnoja, orezanie stromov, kontrolu detských zariadení, odpratávanie snehu a opravu 6 lavičiek si chceli účtovať 3 991 eur.
Oproti reálnym nákladom na prevádzku, čo je 57 500 eur, by to bola len kvapka v mori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári